Elmalı Tarçınlı Pasta | Oktay Usta [ Resmi Web Sitesi ]
Üyelik girişi
veya


Oktay ustadan

Pastalar

Elmalı Tarçınlı Pasta

Tarif Tarihi :3 yumurta
1 su b. toz şeker
3 çorba k. un
yarım çay b. su
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu

İÇ HARCI İÇİN:

3 elma

3 çorba k. toz şeker
1 çay k. tarçın

KREMASI İÇİN:

1,5 su b. süt
2 çorba k. un
1 yumurta sarısı
1 pk. vanilya
1 çay b. toz şeker
2 çorba k. köpürtülmüş şanti

MERENGİ İÇİN:

2 yumurta akı
3 çorba k. toz şeker

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve içine toz şekeri koyuyoruz. Mikserle iyice köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz. Peşinden suyu koyuyoruz ve çırpıyoruz. Unu, vanilyayı ve kabartma tozunu ilave ederek tekrar çırpıyoruz. Kelepçeli kek kalıbını yağlayıp kek karışımını döküyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişiriyoruz. Elmaları soyuyoruz ve bir tavaya rendeliyoruz. Toz şekerini koyuyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz. Pişmesine yakın toz tarçınını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Kreması için, sütü küçük bir tencereye döküyoruz. İçine unu, yumurta sarısını, vanilyayı ve toz şekeri koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kremamız göz göz olup kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz. Soğuyunca içine köpürtülmüş şantiyi koyarak mikserle çırpıyoruz.

Pasta keki pişince fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Kekimiz soğuyunca kalıbından çıkarıyoruz ve ikiye kesiyoruz. Servis tabağına pasta çemberini oturtuyoruz. Pasta kekinin alt katını yerleştiriyoruz. Üzerine elmalı harcı koyuyoruz ve düzeltiyoruz. Elmalı harcın üstüne de kremayı döküyoruz ve düzeltiyoruz. Kekin diğer yarısını da üstüne kapatıyoruz.

Merengi için bir kaseye yumurta akını kırıyoruz. İçine toz şekeri döküyoruz ve buhar üstüne alıyoruz. Ben mari usulü şekeri erittikten sonra mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Köpük gibi olunca krem şanti torbasına dolduruyoruz. Pastanın üstüne merengi top top sıkıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında mereng hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Kısa sürede pişeceği için, fırına koyunca takip etmeliyiz ki yanmasın.