Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Elmalı Tarçınlı Pasta
HAZIRLANIŞI
3 yumurta
1 su b. toz şeker
3 çorba k. un
yarım çay b. su
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu

İÇ HARCI İÇİN:

3 elma

3 çorba k. toz şeker
1 çay k. tarçın

KREMASI İÇİN:

1,5 su b. süt
2 çorba k. un
1 yumurta sarısı
1 pk. vanilya
1 çay b. toz şeker
2 çorba k. köpürtülmüş şanti

MERENGİ İÇİN:

2 yumurta akı
3 çorba k. toz şeker

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve içine toz şekeri koyuyoruz. Mikserle iyice köpürüp beyazlayana kadar çırpıyoruz. Peşinden suyu koyuyoruz ve çırpıyoruz. Unu, vanilyayı ve kabartma tozunu ilave ederek tekrar çırpıyoruz. Kelepçeli kek kalıbını yağlayıp kek karışımını döküyoruz. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında pişiriyoruz. Elmaları soyuyoruz ve bir tavaya rendeliyoruz. Toz şekerini koyuyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz. Pişmesine yakın toz tarçınını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Kreması için, sütü küçük bir tencereye döküyoruz. İçine unu, yumurta sarısını, vanilyayı ve toz şekeri koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kremamız göz göz olup kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz. Soğuyunca içine köpürtülmüş şantiyi koyarak mikserle çırpıyoruz.

Pasta keki pişince fırından çıkarıp soğumaya bırakıyoruz. Kekimiz soğuyunca kalıbından çıkarıyoruz ve ikiye kesiyoruz. Servis tabağına pasta çemberini oturtuyoruz. Pasta kekinin alt katını yerleştiriyoruz. Üzerine elmalı harcı koyuyoruz ve düzeltiyoruz. Elmalı harcın üstüne de kremayı döküyoruz ve düzeltiyoruz. Kekin diğer yarısını da üstüne kapatıyoruz.

Merengi için bir kaseye yumurta akını kırıyoruz. İçine toz şekeri döküyoruz ve buhar üstüne alıyoruz. Ben mari usulü şekeri erittikten sonra mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Köpük gibi olunca krem şanti torbasına dolduruyoruz. Pastanın üstüne merengi top top sıkıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında mereng hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Kısa sürede pişeceği için, fırına koyunca takip etmeliyiz ki yanmasın.


Kategorisi
Pastalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Çikolata Soslu Çilekli Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Balkabaklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
İncirli Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip çırpmaya devam ediyoruz.
Ispanaklı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Ispanakları yıkayıp iyice süzüyoruz. Doğrayıcıdan geçirip püre haline getiriyoruz. Bu sırada kreması için, süt, toz şeker, nişasta, un ve vanilyayı küçük bir tencereye koyup orta ateşte kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Erikli Marmelatlı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Mürdüm eriklerini ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkartıyoruz. Tencerenin içine alıyoruz. Kabuk tarçını koyuyoruz. Şekerini üzerine döküp hiç su katmadan kısık ateşte pişiriyoruz.
Kremalı Mozaik Pasta
HAZIRLANIŞI: Tereyağını ve çikolatayı bir kaseye alıyoruz, buhar üzerine oturtarak eritiyoruz. Küçük küp şeklinde doğranmış karışık kuru meyveleri bir kaseye koyuyoruz ve sıcak suyla ıslatıp yumuşamaya bırakıyoruz.
Muzlu Çikolatalı Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Mavi Fil Pasta
Fil süslemesini hazırlamak için badem ezmesini mavi gıda boyasıyla iyice yoğuruyoruz.
Muzlu Piramit Pasta
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Balkabaklı Ispanaklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. 1 su bardağı toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Meyveli Kakaolu Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürtene kadar çırpıyoruz. Suyunu döküyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Kakaoyu, vanilyayı, kabartma tozunu ve unu da ekleyerek son kez çırpıyoruz.
Ispanaklı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Ispanak yapraklarını kaynar suya atıyoruz ve yumuşayınca hemen çıkarıyoruz, soğuk sudan geçiriyoruz. Ispanak yapraklarını doğrayıcıdan geçiriyoruz.
  • YORUMLAR