Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Gül Poğaça
HAZIRLANIŞI: Kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Lor peyniri koyuyoruz, beyaz peyniri de parçalayarak içine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Peynirli Ispanaklı Ay Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, tavaya zeytinyağı döküyoruz ve iri doğranmış ya da bütün olarak ıspanakları koyup soteliyoruz.
Ispanaklı Kapalı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavşan Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Tost Böreği
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları bir kaba kırıyoruz. Sütü döküyoruz ve çırpıyoruz. Tereyağını eritiyoruz. Cam fırın kabına ekmeklerin yarısını diziyoruz.
Sucuklu Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıp mayayı koyuyoruz.
Kıymalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Karışık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Fırında Lahmacun Böreği
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Üstüne tuz serpiyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı ve sulu yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Kabaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Kabakları küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kabakları koyup soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kabaklar yumuşayınca altını kapatıyoruz.
Domatesli Zeytinli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve harmanlayıp ortasını açıyoruz.
  • YORUMLAR