Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Patates Dolgulu Dereotlu Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzu atarak harmanlıyoruz. Ortasına sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığında eritilmiş tereyağını koyuyoruz. Yumurtalardan birinin sarısını üzeri için ayırıyoruz, kalanı hamura katıyoruz.
Zeytin Ağacı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Pizza
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kaşarlı Sucuklu Çift Katlı Paçanga
Sucukları doğrayıp karıştırma kabına alıyoruz. Kabuğu soyulmuş ve biberi doğrayıp katıyoruz. Maydanozu ince bir şekilde doğrayıp ekliyoruz.
Peynirli Patetesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sebzeli Pastırmalı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sirkeyi döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya az da ılık su dökerek ortadan karıştırmaya başlıyoruz.
Kıymalı Nişastalı Poğaça
İç harcı için soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyarak soğanları kavuruyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve beraber kavurmaya devam ediyoruz.
Patlıcanlı Peynirli Börek
Patlıcanları közlüyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Peynirleri rendeliyoruz.Tereyağını tavada eritiyoruz.
Peynirli Ispanaklı Ay Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, tavaya zeytinyağı döküyoruz ve iri doğranmış ya da bütün olarak ıspanakları koyup soteliyoruz.
Pastırmalı Ispanaklı Tencere Böreği
HAZIRLANIŞI: Geniş bir tencereyi yağlıyoruz. İlk yufkayı, tencerenin içine seriyoruz, fazlalık kenarları dışarı sarkıtıyoruz. 1 yufkayı parça parça edip üzerine koyuyoruz.
Pastırmalı Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı koyuyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıp, ılık suyu döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
  • YORUMLAR