Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kalıpta Pastırmalı Dilim Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayayı ve tuzu serperek harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü, zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz ve ortadan başlayarak yoğuruyoruz.
Tırnak Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Cevizli Susamlı Dilim Börek
Harcı için cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz. İçine susamı da ilave edip harmanlıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz.
Cevizli Hellim Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve harmanlıyoruz.
Patates Püreli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyup, doğrayıp haşlıyoruz. Fazla suyunu süzüyoruz. İçine tereyağını atıp karıştırıyoruz.
Lorlu Kuru Yufka Böreği
Tereyağını derin bir tavada eritiyoruz. Toz kırmızı biberi ekleyip biraz kavuruyoruz. Kaynar su ekleyip karıştırıyoruz. Ocağın üzerinden alıyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pizzacıklar
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuk Dönerli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Lokmalık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya ılık su ve biraz da zeytinyağı döküyoruz.
Katlamalı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz, biraz da ılık su döküyoruz.
Etli Mini Börekler
İç harcı için, kuzu etini küçük kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
  • YORUMLAR