Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Karışık Otlu Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 su b. süt
1 su b. su
1 su b. mısır yağı
1 yumurta
aldığı kadar un
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

gelincik otu
ısırgan otu
lor peyniri
pul biber

AÇMAK İÇİN:

mısır nişatası

ÜZERİ İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz. Aldığı kadar un ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz. Hamurun kıvamı kulak memesinden daha yumuşak olacak şekilde ayarlıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıp, yuvarlıyoruz. Toplam 24 beze elde ediyoruz. Tezgaha ve bezelere nişasta serperek tatlı tabağı kadar açıyoruz. Aralarını nişastalayarak 6şarlı gruplara ayırıyoruz. 4 tane 6 kat hamur elde ediyoruz. Bu 6lı hamurları da üstüste hepsini bir açıyoruz.

Sonunda 4 adet açılmış hamurumuz oluyoruz. İç harcı için, gelincik otunu ve ısırgan otunu doğruyoruz. İçine lor peynirini koyuyoruz. Tuz ve pul biber serpip karıştırıyoruz. Hamurların bir ucuna iç harcı paylaştırıyoruz. Her birini rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloları 4 parmak genişliğinde kesiyoruz. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz ve börekleri diziyoruz. Zeytinyağını tereyağını tavada ısıtıyoruz. Böreklerin üzerine kaşıkla döküyoruz. Çörekotu ve susam serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
karışık,ot,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Donut
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Tuzu ve şekeri de unun üzerine serpiyoruz. Ortaya az da su koyuyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Tava Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz.
Tahinli Açma Poğaça
Poğaça Halkası
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şeker serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Pastırmalı Domatesli Tepsi Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Sucuklu Kaşarlı Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Sucuğu, domatesleri ve biberleri doğruyoruz. Hepsini bir karıştırma kabına alıyoruz. Üstüne de kaşar peynirini rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz.
Soslu Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı ince bir şekilde doğrayıp biraz sıvıyağ ile kavuruyoruz.
Peymacun
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Krem Şantili Poğaça
HAZIRLANIŞI: Un, tuz ve toz krem şantiyi karıştırma kabına alıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Evde Yumurtalı Ramazan Pidesi
Mayayı karıştırma kabına koyarak sütü üzerine döküyoruz. Mayayı eritiyoruz. Üzerine tereyağını, şekeri ve tuzu döküp karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR