Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Karışık Otlu Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 su b. süt
1 su b. su
1 su b. mısır yağı
1 yumurta
aldığı kadar un
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

gelincik otu
ısırgan otu
lor peyniri
pul biber

AÇMAK İÇİN:

mısır nişatası

ÜZERİ İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz. Aldığı kadar un ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz. Hamurun kıvamı kulak memesinden daha yumuşak olacak şekilde ayarlıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıp, yuvarlıyoruz. Toplam 24 beze elde ediyoruz. Tezgaha ve bezelere nişasta serperek tatlı tabağı kadar açıyoruz. Aralarını nişastalayarak 6şarlı gruplara ayırıyoruz. 4 tane 6 kat hamur elde ediyoruz. Bu 6lı hamurları da üstüste hepsini bir açıyoruz.

Sonunda 4 adet açılmış hamurumuz oluyoruz. İç harcı için, gelincik otunu ve ısırgan otunu doğruyoruz. İçine lor peynirini koyuyoruz. Tuz ve pul biber serpip karıştırıyoruz. Hamurların bir ucuna iç harcı paylaştırıyoruz. Her birini rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloları 4 parmak genişliğinde kesiyoruz. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz ve börekleri diziyoruz. Zeytinyağını tereyağını tavada ısıtıyoruz. Böreklerin üzerine kaşıkla döküyoruz. Çörekotu ve susam serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
karışık,ot,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kavurmalı Kaşarlı Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Soslu Köfteli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, instant mayayı ve toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtanın akını koyuyoruz, sarısını üzeri için ayırıyoruz. Sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Önce ortadaki sıvıları karıştırıyoruz ve kenardan un alarak hamuru yoğurmaya başlıyoruz.
Haşhaş Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurta akını kırıyoruz.
Evde Yumurtalı Ramazan Pidesi
Mayayı karıştırma kabına koyarak sütü üzerine döküyoruz. Mayayı eritiyoruz. Üzerine tereyağını, şekeri ve tuzu döküp karıştırıyoruz.
Hellimli Dereotlu Ekmek
Un ve ruşeymi karıştırma kabında karıştıırp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Süt, sıvıyağ ve biraz su döküyoruz.
Elmalı Muskat Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Elmaları rendeliyoruz ve tencereye alıyoruz. Toz şekerini koyarak pişiriyoruz.
Tahinli Cevizli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Yumurtalı Yoğurtlu Börek
Karıştırma kabına beyaz peyniri rendeliyoruz. Yoğurdu ilave ediyoruz. Yumurtaları da kırıyoruz ve yoğuruyoruz. Yufkaları tezgaha seriyoruz ve her birini ikiye kesiyoruz.
Pastırmalı Kaşarlı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kuru Meyveli Cevizli Kare Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve şeker serpip harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt döküp, yumurta kırıyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Tava Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz.
Ispanaklı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayasını ve tuzunu serpiyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasına zeytinyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR