Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Karışık Otlu Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 su b. süt
1 su b. su
1 su b. mısır yağı
1 yumurta
aldığı kadar un
tuz

İÇ HARCI İÇİN:

gelincik otu
ısırgan otu
lor peyniri
pul biber

AÇMAK İÇİN:

mısır nişatası

ÜZERİ İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz. Aldığı kadar un ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz. Hamurun kıvamı kulak memesinden daha yumuşak olacak şekilde ayarlıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıp, yuvarlıyoruz. Toplam 24 beze elde ediyoruz. Tezgaha ve bezelere nişasta serperek tatlı tabağı kadar açıyoruz. Aralarını nişastalayarak 6şarlı gruplara ayırıyoruz. 4 tane 6 kat hamur elde ediyoruz. Bu 6lı hamurları da üstüste hepsini bir açıyoruz.

Sonunda 4 adet açılmış hamurumuz oluyoruz. İç harcı için, gelincik otunu ve ısırgan otunu doğruyoruz. İçine lor peynirini koyuyoruz. Tuz ve pul biber serpip karıştırıyoruz. Hamurların bir ucuna iç harcı paylaştırıyoruz. Her birini rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloları 4 parmak genişliğinde kesiyoruz. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz ve börekleri diziyoruz. Zeytinyağını tereyağını tavada ısıtıyoruz. Böreklerin üzerine kaşıkla döküyoruz. Çörekotu ve susam serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
karışık,ot,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Menemenli İftar Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz, biberleri ayıklıyoruz. Domatesleri ve biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtayı kırıyoruz. Yoğurdu ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Mahlepli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve mahlepini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kafesli Börek
Maydanozları ince doğruyoruz. Karıştırma kabına peynirleri alıyoruz. Yumurta akını ve maydanozu da ilave edip karıştırıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine 6 tane milföyü diziyoruz.
Zerdeçallı Pırasalı Börek
HAZIRLANIŞI: Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Pırasayı ince ince doğruoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Havucu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Kavurmalı Kaşarlı Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Süslü Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz.
Otlu Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Maydanozu ve dereotunu incecik doğruyoruz ve unla karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya karbonatı döküyoruz. Karbonatın üzerine limon suyunu sıkıyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine haşlanmış patatesi ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Minik Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Ispanaklı Börek
İç harcı için, soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Kırmızı biberleri de küp küp doğruyoruz. Yayvan bir tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Üstü Açık Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
  • YORUMLAR