Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Zeytinli Burma Açma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, biraz da su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eriterek, ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru yuvarladıktan sonra üzerine un serpiyoruz ve ince bir hamur açıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını hamurun üzerine sürüyoruz. Ardından zeytin ezmesini de üzerine sürüyoruz, çerkez peyniri rendesi serpiyoruz. Hamurdan 3 parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz. Şeritin üst tarafından başlayıp çevirerek burma yapıyoruz ve kendi etrafında sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside 10 dakika kadar mayalandırdıktan sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ZEYTİNLİ BURMA AÇMA

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytin ezmesi
çerkez peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tavuklu Pırasalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü kuşbaşı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve tavuğu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Susamlı Haşhaşlı Tombik Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı, tuzu ve toz şekeri de koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Ortasına sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Köfteli Börek
Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz ve instant mayayı, tuzu koyup harmanlıyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Tavuk Dönerli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Ispanaklı Börek
Ispanakları saplarıyla beraber doğruyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı sotelemeye başlıyoruz. Kırmızı biberi de ilave ediyoruz. Ispanak saplarını da koyup kavuruyoruz.
Zeytinli Peynirli Rulo Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzu serpiyoruz. Yoğurdu, tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın birinin sarısını üzeri için ayırıp gerisini hamura ilave ediyoruz.
İftar Pidesi
HAZIRLANIŞI: Domatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Yeşil biberleri ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu da küp doğruyoruz. Peynirleri bir kaseye rendeliyoruz.
Peynirli Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına un, karbonat ve tuzu koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurt ve yumurtayı da ekleyip hamurumuzu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir kapta dinlendiriyoruz.
Peynirli Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına lor peynirini koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve peynire ilave edip karıştırıyoruz.
Kıymalı Çıtır Börek
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Kırmızı biberleri de küp doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Tahin Pekmezli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu alıyoruz. Toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sebzeli Midye Böreği
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Havucu ve patatesi rendeliyoruz.
  • YORUMLAR