Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Zeytinli Burma Açma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, biraz da su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eriterek, ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru yuvarladıktan sonra üzerine un serpiyoruz ve ince bir hamur açıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını hamurun üzerine sürüyoruz. Ardından zeytin ezmesini de üzerine sürüyoruz, çerkez peyniri rendesi serpiyoruz. Hamurdan 3 parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz. Şeritin üst tarafından başlayıp çevirerek burma yapıyoruz ve kendi etrafında sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside 10 dakika kadar mayalandırdıktan sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ZEYTİNLİ BURMA AÇMA

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytin ezmesi
çerkez peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sucuklu Hellimli Ekmek
Kırmızı biberi, sucuğu ve hellimi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kekiği de ince ince doğruyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Sucuklu Peynirli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Garnitürü karıştırma kabına alıyoruz. Sucuğu küp doğrayıp ilave ediyoruz. Kaşar peynirini içine rendeliyoruz.
Patatesli Simit Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı doğrayıp sıvıyağ ile tavada kavuruyoruz. Salçayı katıp biraz daha kavurmaya devam ediyoruz. Haşlanmış patatesleri küçük bir şekilde doğrayıp soğan harcımıza katıyoruz.
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Otlu Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Maydanozu ve dereotunu incecik doğruyoruz ve unla karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya karbonatı döküyoruz. Karbonatın üzerine limon suyunu sıkıyoruz.
Peynirli Çiçek Kase
HAZIRLANIŞI: Milöy hamurlarını uçuca birleştiriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açarak inceltiyoruz.
Patlıcanlı Peynirli Börek
Patlıcanları közlüyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları bıçakla küçük küçük doğruyoruz. Peynirleri rendeliyoruz.Tereyağını tavada eritiyoruz.
Sucuklu Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Elmalı Muskat Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Elmaları rendeliyoruz ve tencereye alıyoruz. Toz şekerini koyarak pişiriyoruz.
Kıymalı Simit Poğaça
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Derin bir tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz.
Kavurmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuklu Sebzeli Krep Böreği
HAZIRLANIŞI: Havuçları rendeliyoruz. Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve ince ince doğruyoruz.
  • YORUMLAR