Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Zeytinli Burma Açma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, biraz da su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eriterek, ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru yuvarladıktan sonra üzerine un serpiyoruz ve ince bir hamur açıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını hamurun üzerine sürüyoruz. Ardından zeytin ezmesini de üzerine sürüyoruz, çerkez peyniri rendesi serpiyoruz. Hamurdan 3 parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz. Şeritin üst tarafından başlayıp çevirerek burma yapıyoruz ve kendi etrafında sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside 10 dakika kadar mayalandırdıktan sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

ZEYTİNLİ BURMA AÇMA

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

2 çorba k. tereyağı
zeytin ezmesi
çerkez peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sucuklu Hellimli Ekmek
Kırmızı biberi, sucuğu ve hellimi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kekiği de ince ince doğruyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Peynirli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı İftar Böreği
Yeşil biberleri ve kırmızı biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek biberleri kavuruyoruz. Domatesin de kabuğunu soyarak küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Patatesli Ay Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
Ispanaklı Börek
Ispanakları saplarıyla beraber doğruyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı sotelemeye başlıyoruz. Kırmızı biberi de ilave ediyoruz. Ispanak saplarını da koyup kavuruyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı ince bir şekilde doğrayıp biraz sıvıyağ ile kavuruyoruz.
Soğanlı Pita
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patlıcanlı Pizza
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğruyoruz. Tavaya yağ koymadan patlıcanları diziyoruz ve çevirerek hafif pişiriyoruz.
Tahin Pekmezli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu alıyoruz. Toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Milföylü Yufkalı Ispanaklı Börek
Milföy hamurlarını tezgaha diziyoruz ve uçlarını birbirine yapıştırarak dikdötgen bütün bir hamur elde ediyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle cam fırın kabımızın büyüklüğünde açıyoruz.
Çankırı Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu, tuzu serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
Zeytinli Kekikli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytinleri ve biberli zeytinleri doğruyoruz. Taze kekiği de doğruyoruz. Hepsinin üzerinden bıçakla tekrar tekrar geçerek incecik kıyıyoruz.
  • YORUMLAR