Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Zeytin Ezmeli Kesme Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Süt, sıvıyağ, sulu yoğurt, su ve yaş mayayı karıştırma kabına koyup çırpma teli ile karıştırıyoruz. Maya iyice çözüldükten sonra 3 çorba kaşığı unu koyup karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Sirke ve toz şekeri ekliyoruz. 8 tepeleme çorba kaşığı unu ekleyip hamuru elimizle yoğuruyoruz. Mayalanması için dinlendiriyoruz.

Hamuru 4 bezeye bölüp merdane ile servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Üzerilerine erimiş tereyağı sürüyoruz. Hamurları üst üste koyuyoruz. Tereyağını çekmesi için 15 dakika dinlendiriyoruz. Hamuru bütün bir şekilde oval olarak ince bir şekilde açıyoruz. Üzerine bolca zeytin ezmesi sürüyoruz. Geniş kısmından başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Elimizle uç kısımlarından tutup çekerek biraz daha büyütüyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. 3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerine susam serpiyoruz. Biraz daha mayalandırıp önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

ZEYTİN EZMELİ KESME POĞAÇA

1 çay b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. sulu yoğurt
1 çay b. su
yarım pk. yaş maya
3 çorba k. sirke
1 çorba k. toz şeker
1 tatlı k. tuz
1 yumurta
ustasından un ölçüsü

YAĞLAMAK İÇİN:

tereyağı

İÇ HARCI İÇİN:

zeytin ezmesi

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
susam
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Milföylü Yufkalı Ispanaklı Börek
Milföy hamurlarını tezgaha diziyoruz ve uçlarını birbirine yapıştırarak dikdötgen bütün bir hamur elde ediyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle cam fırın kabımızın büyüklüğünde açıyoruz.
Benekli Börek
HAZIRLANIŞI: Havuçları rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve havucu soteliyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz ve karbonat serpiyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Katlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve instant mayayı döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Biberli Halka Hamur
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Pastırmalı Baton Börek
HAZIRLANIŞI: Baton kek kalıbını yağlıyoruz. İlk yufkayı kalıbın içine seriyoruz, kenarlarını dışarı sarkıtıyoruz. İkinci yufkayı da parça parça koparıyoruz, zemine bir iki parça daha yufka koyuyoruz. Sosu için, tereyağını eritiyoruz.
Sandviç Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Sucuklu Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavayı yağlıyoruz ve ilk yufkayı seriyoruz. Kenarları tavadan sarkıtıyoruz. İçine eritilmiş tereyağından biraz döküyoruz.
Patlıcanlı Muska Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ocak üstü köz aparatında közlüyoruz. Kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları ve köz biberleri doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini koyup karıştırıyoruz.
Kıvrık Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Peynirli Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanankları ve soğanı doğruyoruz. Geniş bir karıştırma kabına alıyoruz. Ayrı bir kaseye kaşar peyniri rendeliyoruz.
  • YORUMLAR