Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Zeytin Ezmeli Kesme Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Süt, sıvıyağ, sulu yoğurt, su ve yaş mayayı karıştırma kabına koyup çırpma teli ile karıştırıyoruz. Maya iyice çözüldükten sonra 3 çorba kaşığı unu koyup karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Sirke ve toz şekeri ekliyoruz. 8 tepeleme çorba kaşığı unu ekleyip hamuru elimizle yoğuruyoruz. Mayalanması için dinlendiriyoruz.

Hamuru 4 bezeye bölüp merdane ile servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Üzerilerine erimiş tereyağı sürüyoruz. Hamurları üst üste koyuyoruz. Tereyağını çekmesi için 15 dakika dinlendiriyoruz. Hamuru bütün bir şekilde oval olarak ince bir şekilde açıyoruz. Üzerine bolca zeytin ezmesi sürüyoruz. Geniş kısmından başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Elimizle uç kısımlarından tutup çekerek biraz daha büyütüyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. 3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerine susam serpiyoruz. Biraz daha mayalandırıp önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

ZEYTİN EZMELİ KESME POĞAÇA

1 çay b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. sulu yoğurt
1 çay b. su
yarım pk. yaş maya
3 çorba k. sirke
1 çorba k. toz şeker
1 tatlı k. tuz
1 yumurta
ustasından un ölçüsü

YAĞLAMAK İÇİN:

tereyağı

İÇ HARCI İÇİN:

zeytin ezmesi

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
susam
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Peynirli Pratik Gözleme
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, beyaz peyniri ufalayıp karıştırma kabına alıyoruz. Lor peynirini koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Sucuğu ve köy biberini küçük küp şeklinde doğruyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve karıştırıyoruz.
Pırasalı Patatesli Kol Böreği
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz.
Patatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtayı kırıyoruz. Yoğurdu ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Hellim Peynirli Hamburger
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtalardan birini üzeri için ayırıyoruz.
Satır Kıymalı Lahmacun
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine de biraz ılık su döküyoruz ve mayayı eritiyoruz. Ortadan kenarlara doğru yavaş yavaş açılarak hamuru yoğuruyoruz.
Karışık Kare Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Zeytin Ezmeli Dilim Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Peynirli Tava Böreği
Karıştırma kabına lor peyniri koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz, kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Pazılı Peynirli Çubuk Börek
HAZIRLANIŞI: Pazıyı saplarıyla birlikte ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve pazıyı soteliyoruz.
Domatesli Zeytinli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve harmanlayıp ortasını açıyoruz.
Ispanaklı Kapalı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR