Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Yufkalı Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Şerbet malzemelerini bir tencereye koyarak kaynatıyoruz. Kaynayınca soğuması bir kaseye koyuyoruz. Şerbet soğurken tatlımızı hazırlıyoruz. Kadayıfı ince ince doğruyoruz. Cevizi de doğrayıcıdan geçiriyoruz ve kadayıfla karıştırıyoruz. Yufkaları tezgaha üstüste açıyoruz. 3ünü birden 8 eşit üçgen şeklinde kesiyoruz. Geniş kenarlarına kadayıflı harcı paylaştırıyoruz. Sigara böreği gibi sarıyoruz. Sıvıyağda börekleri kızartıyoruz ve kevgirle alıyoruz. Tatlıyı yağdan çıkarınca soğuk şerbete atıyoruz. Tatlımız şerbeti çekince çıkarıyoruz ve servis ediyoruz.

YUFKALI KADAYIF TATLISI

3 yufka
200 gr. tel kadayıf
1 su b. ceviz

ŞERBETİ İÇİN:

3 su b. toz şeker
2 su b. su
yarım limon
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Ispanaklı Revani
HAZIRLANIŞI: Ispanakları kaynar suya atıyoruz ve çıkarıp soğuk suya atıyoruz.
Dondurmalı Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritip sıvıyağla karıştırıyoruz. Karıştırma kabına tel kadayıfı alıyoruz ve elimizle koparıp harmanlıyoruz. Küçük tart kalıplarını sıvıyağla yağlıyoruz.
İrmikli Fındıklı Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz, irmiği, toz şekeri ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Muhallebili Muska Tatlısı
Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz.
Elmalı Şekerpare
Dolgusu için, elmaları soyup rendeliyoruz. Tavaya elmaları koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Konya Usulü Sac Arası
Şerbet malzemelerini bir tencereye koyarak kaynatıyoruz. Yufkaları tezgaha yayıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve yufkaya sürüyoruz. Yufkayı ikiye katlıyoruz. Tavada hafif erittiğimiz kaymağı yufkanın geniş kenarına sürüyoruz ve kaymağın üzerini katlayıp kalanını parmaklarımızla büzüştürerek topluyoruz.
Kadayıflı Ayva Tatlısı
Ayvaları enden ikiye kesiyoruz ve çekirdek yuvalarını çıkarıyoruz. Çekirdekleri de ayırıyoruz.
Tepside Kadayıf Bastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tepsimizi tereyağıyla yağlıyoruz. Bütün yeşil fıstık koyuyoruz. Kadayıfları kesiyoruz ve elimizle birbirinden ayırarak ufalıyoruz.
Kremalı Külah Kadayıf
HAZIRLANIŞI: Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Unu, nişastayı, toz şekeri ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
Haşhaşlı Revani
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritip soğutuyoruz. Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar 4-5 dakika çırpıyoruz. Tereyağını koyup karıştırıyoruz. İrmiği, unu, haşhaşı ve kabartma tozunu ayrı bir karıştırma kabına alıyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Portakallı Kakaolu Şekerpare
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini karıştırma kabına alıyoruz ve oda sıcaklığında erimiş tereyağını ilave ediyoruz ve yoğuruyoruz.
  • YORUMLAR
filizçetin
Oluşturma Tarihi
02-04-2015
Antalya
yufka baklavalık yufkamı yoksa böreklik yufkamı