Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Yoğurt Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Yoğurdu, yumurtayı, et suyunu ve unu tencereye koyuyoruz. Üzerine limonu sıkıyoruz, yumurtasını kırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Karıştırarak yavaş yavaş pişiriyoruz.

Bütün malzemeleri çiğden koyduğumuz için, pişmesi uzun sürebilir. Gerekirse kaynar su ilave ediyoruz. Pirincin pişmesine yakın haşlanmış mercimeği ilave ediyoruz ve kaynatıyoruz. Servis ederken, üzerine eritilmiş tereyağını ve nanayi serpiyoruz.

YOĞURT ÇORBASI

1 çay b. pirinç
1 çay b. haşlanmış yeşil mercimek
1 yumurta
yarım limon
1 kase yoğurt
2 çorba k. un
1 su b. et suyu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
nane
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
yoğurt, çorbası, oktay usta yoğurt çorbası, yoğurt çorbası tarifi, oktay usta çorba tarifi,
Benzer Tarifler
Kerevizli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kerevizi, patatesi, havucu ve soğanı doğruyoruz.
Sebzeli Mantar Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi soyuyoruz. Kırmızı biberi ayıklıyoruz. Patatesi, biberi ve mantarları küp küp doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz, unu ilave edip kavuruyoruz.
Tatlı Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz. İnce ince doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağı koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Tatlı patatesi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Mısırlı Kereviz Çorba
HAZIRLANIŞI: Kerevizi soyuyoruz, saplarını ayırıyoruz. Kerevizi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve kerevizi soteliyoruz.
Kulaklı Çorba
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz.
Osmanlı Çorbası
İncikleri haşlıyoruz ve soğuyunca etlerini kemiklerinden ayırıyoruz. Soğanları, sarımsağı ve mantarları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ dökerek soğanı, sarımsağı kavuruyoruz. Mantarları da ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Aroması ortaya çıkınca tereyağını ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Sebzeli Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Patatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz.
Şehriyeli Yeşil Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği haşlıyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.
Mantarlı Havuç Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanları, sarımsakları ve mantarları minik küp şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine tereyağı ve soğanı koyup karıştırıyoruz. Doğranmış mantarı ve rendelenmiş havucu ekliyoruz.
Nohutlu Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ıslıyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve tencereye koyuyoruz. Temiz su koyarak haşlıyoruz. Buğday iyice haşlanınca içine nohutu da ekliyoruz.
Anında Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biber ve yeşil biberleri ayıklıyoruz ve iri doğruyoruz. Domatesi soyuyoruz ve iri doğruyoruz. Maydanozu doğruyoruz. Soğanı soyup yine iri doğruyoruz.
Kimyonlu Kereviz Çorbası
Kerevizleri soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Tencerede su kaynatıp kerevisleri haşlıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını ve unu koyup kavuruyoruz. Soğanı ve sarımsağı ilave edip kavuruyoruz. Tavuk suyunu ve sütü koyarak karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR