Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Yoğurt Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Yoğurdu, yumurtayı, et suyunu ve unu tencereye koyuyoruz. Üzerine limonu sıkıyoruz, yumurtasını kırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Karıştırarak yavaş yavaş pişiriyoruz.

Bütün malzemeleri çiğden koyduğumuz için, pişmesi uzun sürebilir. Gerekirse kaynar su ilave ediyoruz. Pirincin pişmesine yakın haşlanmış mercimeği ilave ediyoruz ve kaynatıyoruz. Servis ederken, üzerine eritilmiş tereyağını ve nanayi serpiyoruz.

YOĞURT ÇORBASI

1 çay b. pirinç
1 çay b. haşlanmış yeşil mercimek
1 yumurta
yarım limon
1 kase yoğurt
2 çorba k. un
1 su b. et suyu
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
nane
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
yoğurt, çorbası, oktay usta yoğurt çorbası, yoğurt çorbası tarifi, oktay usta çorba tarifi,
Benzer Tarifler
Kıymalı Erişteli Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kıymayı kavuruyoruz. Tereyağını ve tarhanayı ilave edip karıştırıyoruz. Salçaları ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Mantılı Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini küçük küçük doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz ve biberi soteliyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
HAZIRLANIŞI: Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu ve domatesleri soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye havucu ve tereyağı koyup soteliyoruz. Domatesi ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı mercimek ve pirinci süzgece alıp yıkıyoruz. Soğanı yemeklikten biraz daha ince doğruyoruz. Havuç ve patatesi de minik küp şeklinde doğruyoruz.
Pirinçli Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Bir tencereye patates ve pirinci koyup haşlıyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyup soğanı soteliyoruz.
Kış Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasayı ince ince doğruyoruz. Havucu ve patatesi soyarak rendeliyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve pırasayı soteliyoruz.
Domates Suyunda Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye arpa şehriyeyi ve tereyağını koyuyoruz. Arpa şehriye kızarana kadar kavuruyoruz.
Domatesli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Çorba tenceresine biraz sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Soğanı kavurduktan sonra unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Pazı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz.
Ispanaklı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp sıcak suya ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Domates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu ince ince doğruyoruz. Soğanı ince piyaz şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine havucu, soğanı, tereyağı ve zeytinyağını koyup kavuruyoruz.
  • YORUMLAR