Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz.

Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz. Patlıcanları soyuyoruz ve uzunlamasına ince ince dilimliyoruz ama baş kısmı birleşik kalıyor. Dilimlerin arasına kıymalı harçtan koyuyoruz. Tabanı için soğanları, sarımsakları piyazlık doğrayıp yağlanmış fırın tepsisinin zeminine yayıyoruz.

Domatesi dilimliyoruz ve dilimleri tepsiye diziyoruz. Doldurduğumuz patlıcanları tepsiye alıyoruz. Üzerini önce yağlı kağıtla sonra alüminyum folyoyla kapatıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın yağlı kağıdı ve folyoyu açıyoruz ve o şekilde pişirmeyi tamamlıyoruz.

YELPAZELİ PATLICAN KEBABI

4 bostan patlıcan
450 gr. kıyma
1 soğan
2 domates
2 köy biberi
2 diş sarımsak
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
sıvıyağ


TABANI İÇİN:

2 soğan
5 diş sarımsak
1 domates
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Şehriye Pilavlı Kuzu Kol
HAZIRLANIŞI: Kuzu kolu sığabileceği bir tencereye koyuyoruz. Kendi yağında çevirerek dışını kızartıyoruz.
Üç Pilavlı Kuzu Tandır
Geniş bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Kuzu incikleri tencereye diziyoruz. Alt üst çevirerek biraz kızartıyoruz.
Sebzeli Et Kavurma
Bonfileyi kibrit çöpünden biraz daha kalın şekilde doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Biberleri de parmak boyunda doğruyoruz. Sarımsakları ince ince doğruyoruz. İki ayrı tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Güveç
HAZIRLANIŞI: Büyük bir güvece doğranmış kuzu kaburgaları koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Etler suyunu bırakıp çekene kadar karıştırarak kavuruyoruz.
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz.
Kuzu Etli Enginar
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Suyunu veriyoruz. Zeytinyağı ve tuzunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Kuzu Etli Patlıcan
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve eti soteliyoruz. Soğanı ve sarımsakları küp doğruyoruz.
Güveçte Etli Yaz Türlüsü
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini iri iri doğruyoruz. Güveci ocakta ısıttıktan sonra etleri atıyoruz ve kavuruyoruz. Patlıcanları alacalı soyuyoruz. Biberleri ayıklıyoruz.
Pırasalı Kuzu Güveç
HAZIRLANIŞI: Güveci ocakta ısıtıyoruz ve kuzu kuşbaşını koyup sotelemeye başlıyoruz.
Fırında Püreli Antrikot
HAZIRLANIŞI: Antrikotu ince ince dilimliyoruz. Tavaya biraz zeytinyağı dküyoruz ve etleri koyup arkalı önlü kızartıyoruz. Dikdörtgen cam fırın kabına etleri diziyoruz.
Güveçte Kuzu Etli Kuru Fasulye
HAZIRLANIŞI: Kuru fasulyeyi bir gün öncesinden suda ıslamaya bırakıyoruz. Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Güveci ocakta ısıtıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Ispanak Beğendili Rosto
Havucu ve soğanı soyarak, iri doğruyoruz. Büyük bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Dana nuarı bütün olarak koyuyoruz. Havucunu ve soğanını ilave ediyoruz. Tane karabiber, defne yaprağı ve salçasını da koyuyoruz. Eti çevirerek kızartıyoruz. Tavadaki malzemeleri düdüklü tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz.
  • YORUMLAR
Hatice Bayar Küp
Oluşturma Tarihi
10-12-2014
İstanbul
Kaç dakikada pişeceği belirtilmemiş ustam, onu da ekler misiniz?