Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Vişneli Muhallebili Tatlı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kase vişne
1 su b. toz şeker
3 çorba k. nişasta
1 çay b. su

MUHALLEBİSİ İÇİN:

4 su b. süt
6 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tereyağı
3 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
1 çay k. vanilya

HAZIRLANIŞI:

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Doğrayıcıya vişneleri ve toz şekeri ilave ediyoruz. Doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Vişne püresini bir tencereye koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.

Nişastayı suya eriterek tencereye döküyoruz. Kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Vişne püresi pişince altını kapatıyoruz ve silikon kek kalıplarını yağlıyoruz. Vişne püresini kalıpların zeminine paylaştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Muhallebisi için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.

Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşınca tereyağını ilave ediyoruz. Kaynayınca altını kapatıyoruz. Vişne pürelerinin üzerine muhallebiyi paylaştırıyoruz. Tatlılarımızı soğumaya bırakıyoruz. Mümkünse 1 gece dinlendiriyoruz ve kalıplarından ters çevirerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
visne,muhallebi,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Muzlu Karamelli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, unu ve vanilyayı da ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kremamızı pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Bayat Ekmek Pudingi
Ekmeklerin kenarlarını kesiyoruz ve iç kısımlarını küp doğruyoruz.
Ahududulu Sütlü Tatlı
Kekini hazırlamak için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve şekeri ilave ediyoruz.
Fındıklı Muzlu Güllaç
Sütü ve toz şekeri tencerede ısıtıyoruz. Yaprağın sığacağı büyüklükte bir tepsiye...
Fındıklı Muhallebili Güllaç
HAZIRLANIŞI: Tencereye sütü, toz şekeri ve gül şurubunu döküyoruz. Tencereyi ocağa alıyoruz ve sütü ılıtıyoruz. Tepsiye bir kepçe süt döküyoruz. İlk yaprağı koyuyoruz.
Vişneli Tavuk Göğsü
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü hazırlamak için, çelik tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu ilave edip kavuruyoruz.
Elmalı Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekerini, unu, nişastayı, pirinç ununu ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Fındıklı Sütlaç
HAZIRLANIŞI: Pirinci yıkıyoruz ve tavaya alıyoruz. Suyunu ilave edip, pirinç lapa olacak gibi haşlıyoruz. Sütünü ve toz şekerini döküyoruz ve karıştırıyoruz. Vanilyayı, yumurta sarısını ve kremayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz.
Medine Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Hurmaları suya koyuyoruz ve yumuşaması için bekliyoruz.
Erikli Muhallebi
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, pirinç ununu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Kup bardaklara kremamızı paylaştırıyoruz.
Karamelli Kedi Dilli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı, pirinç ununu ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Yaban Mersinli Ekmek Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tuzsuz ekmek dilimlerini dikdörtgen cam fırın kabının zeminine diziyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz.
  • YORUMLAR