Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Vişneli Muhallebili Tatlı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kase vişne
1 su b. toz şeker
3 çorba k. nişasta
1 çay b. su

MUHALLEBİSİ İÇİN:

4 su b. süt
6 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tereyağı
3 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
1 çay k. vanilya

HAZIRLANIŞI:

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Doğrayıcıya vişneleri ve toz şekeri ilave ediyoruz. Doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Vişne püresini bir tencereye koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.

Nişastayı suya eriterek tencereye döküyoruz. Kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Vişne püresi pişince altını kapatıyoruz ve silikon kek kalıplarını yağlıyoruz. Vişne püresini kalıpların zeminine paylaştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Muhallebisi için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.

Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşınca tereyağını ilave ediyoruz. Kaynayınca altını kapatıyoruz. Vişne pürelerinin üzerine muhallebiyi paylaştırıyoruz. Tatlılarımızı soğumaya bırakıyoruz. Mümkünse 1 gece dinlendiriyoruz ve kalıplarından ters çevirerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
visne,muhallebi,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Sıvıyağı ve tereyağı çelik tencereye koyuyoruz ve tereyağını eritiyoruz.
Çilek Soslu İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.
Ayvalı Kup
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Karamelli Kaymaklı Şeftali Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Ekmekleri su bardağı ağzıyla kesiyoruz. Yuvarlak kısımları fırın tepsisine diziyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şeftalileri soyuyoruz.
Waffle
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları kırıyoruz, şekeri ilave edip çırpma teliyle çırpıyoruz. Sütü, sıvıyağı, eritilmiş tereyağını döküp karıştırıyoruz. Kabartma tozunu ve vanilyayı da ekliyoruz.
Kayısılı Muhallebi
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, nişastayı ve pirinç ununu ilave ediyoruz.
Portakallı Puf Dilimler
HAZIRLANIŞI: Keki için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyunu koyup tekrar çırpıyoruz.
Cevizli Elmalı Muhallebili Tatlı
Elmaları soyuyoruz ve rendeleyerek tavaya koyuyoruz. Toz şekerini koyarak pişiriyoruz.
Mangolu Kup
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz, toz şekeri, unu ve nişastayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. 2 tane mangoyu soyuyoruz ve çekirdeğini ayırıyoruz.
Çarkıfelekli Kremalı Tatlı
HAZIRLANIŞI: Keki için; yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyunu koyup karıştırıyoruz.
Elmalı Muzlu Çikolatalı Tatlı
Elmaları rendeliyoruz ve tencereye alıyoruz. Üzerine toz şekeri döküyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Bisküvili Meyveli Kuplar
Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, pirinç ununu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
  • YORUMLAR