Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Vişneli Muhallebili Tatlı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kase vişne
1 su b. toz şeker
3 çorba k. nişasta
1 çay b. su

MUHALLEBİSİ İÇİN:

4 su b. süt
6 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tereyağı
3 çorba k. un
1 çorba k. nişasta
1 çay k. vanilya

HAZIRLANIŞI:

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Doğrayıcıya vişneleri ve toz şekeri ilave ediyoruz. Doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Vişne püresini bir tencereye koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.

Nişastayı suya eriterek tencereye döküyoruz. Kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Vişne püresi pişince altını kapatıyoruz ve silikon kek kalıplarını yağlıyoruz. Vişne püresini kalıpların zeminine paylaştırıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Muhallebisi için, sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.

Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşınca tereyağını ilave ediyoruz. Kaynayınca altını kapatıyoruz. Vişne pürelerinin üzerine muhallebiyi paylaştırıyoruz. Tatlılarımızı soğumaya bırakıyoruz. Mümkünse 1 gece dinlendiriyoruz ve kalıplarından ters çevirerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Sütlü Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
visne,muhallebi,tatlı,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Böğürtlen Soslu İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca toz yeşil fıstığı ilave ediyoruz.
Muzlu Çikolatalı Sıcak Helva
HAZIRLANIŞI: Helvayı karıştırma kabına alıyoruz. Sütü döküyoruz ve elimizle yoğuruyoruz.
Meyveli Çiçek Tatlı
Frambuazları doğrayıcıdan geçirerek püre haline getiriyoruz. Tencereye frambuaz püresini, şekeri, suyu ve nişastayı koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
Kestaneli Fıstıklı Profiterol
Bisküvileri karıştırma kabına alıp elimizle ince bir şekilde kırıyoruz.
Çikolatalı Bisküvili Tatlı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Armut Fındıklı İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Kaynamaya başlayınca içine soyulmuş armutları rendeliyoruz ve karıştırıyoruz.
Cevizli Kayısılı Sütlü Tatlı
HAZIRLANIŞI: Keki için, yumurtaları kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve çırpma teliyle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Kakaoyu, kabartma tozunu, vanilyayı ilave ediyoruz.
Böğürtlenli Ekmek Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tuzsuz ekmekleri dikdörtgen cam fırın kabına diziyoruz. Islatmak için, 1 su bardağı toz şekeri küçük bir tencereye döküyoruz. Kısık ateşte karamelize olana kadar eritiyoruz.
Ayvalı Kup
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynamaya başlayınca altını kapatıyoruz.
Çikolata Soslu İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, irmiği, nişastayı ve kakaoyu da ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
Ev Yapımı Kazandibi
HAZIRLANIŞI: Bir kaşık toz şekeri havana koyuyoruz. Damla sakızını da koyuyoruz ve ikisini bir dövüyoruz.
Ahududulu Sütlü Tatlı
Kekini hazırlamak için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve şekeri ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR