Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Terbiyeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Patatesi, havucu ve beyaz lahanayı küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve havucu kavuruyoruz. Peşinden lahanayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Patatesi de ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Haşladığımız tavuğun suyunu tenceremize ilave ediyoruz.

Biraz da sıcak su veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu çırpıyoruz. İçine unu, yarım limon suyunu ve yumurta sarısını koyuyoruz. Çırpıyoruz ve önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra sıcak su koyuyoruz ve yavaş yavaş çorbanın içine ilave ediyoruz. Doğradığımız tavukları ilave ediyoruz. Kaynamaya başlayınca 5 dakika daha pişiriyoruz ve servis ediyoruz. bırakıyoruz. Kaynayınca 5 dakika daha pişiriyoruz.

TERBİYELİ TAVUK ÇORBASI

2 haşlanmış tavuk pirzola
1 parça beyaz lahana
1 patates
1 havuç
1 çorba k. tereyağı
tuz
tavuk suyu
su

TERBİYESİ İÇİN:

1 kase yoğurt
2 çorba k. un
yarım limon
1 yumurta sarısı
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
terbiyeli tavuk çorbası, terbiyeli, tavuk, çorbası, oktay usta terbiyeli tavuk çorbası,
Benzer Tarifler
Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu, soğanı, patatesi ve biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
İstiridye Mantarı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mantarı minik minik doğruyoruz. Tencereye tereyağı koyup mantarı kavuruyoruz.
Bulgur Köfteli Nohutlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Bulguru büyük bir kaseye döküyoruz ve kaynar suyla ıslıyoruz. Üzerini streç filmle kapatıyoruz. Bulgur suyu çekip şişene kadar dinlediriyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı, havucu ve patatesi doğruyoruz. Tencereye sıvıyağı ve tereyağı beraber koyuyoruz. Üzerine soğanı ve havucu koyarak kavuruyoruz. Sebzeler kavrulunca patatesi de ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve mercimeği ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Badem Çorbası
HAZIRLANIŞI: Çorba tenceresine toz bademi ve tereyağını koyup kavuruyoruz. Unu ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Mantılı Çorba
HAZIRLANIŞI: Unu, biraz zeytinyağını ve tereyağını tencereye koyuyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Salçayı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Köfteli Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, karıştırma kabına kıymayı koyuyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıp iyice yoğuruyoruz. Küçük küçük köfteler yuvarlıyoruz.
Yoğurtlu Yarma Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı kaynar suyla ıslıyoruz. Şişince süzüyoruz ve iyice yıkıyoruz. Buğdayı tencereye koyuyoruz. Sıcak suyunu verip haşlıyoruz. Karıştırma kabına yoğurdu, unu ve yumurta sarısını koyuyoruz.
Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkıyoruz ve üzerine kaynar su döküp bekletiyoruz. Kara suyu çıkınca mercimeği tekrar yıkayıp süzüyoruz.
Köfteli Yoğurt Çorbası
Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Köftemizi yoğuruyoruz. Harcımızdan misket büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz.
Sütlü Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Patatesi, havucu ve soğanı yarım ay şeklinde ince ince doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Tavuk Suyunda Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve arpa şehriyeyi kavuruyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR