Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Terbiyeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Patatesi, havucu ve beyaz lahanayı küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve havucu kavuruyoruz. Peşinden lahanayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Patatesi de ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Haşladığımız tavuğun suyunu tenceremize ilave ediyoruz.

Biraz da sıcak su veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu çırpıyoruz. İçine unu, yarım limon suyunu ve yumurta sarısını koyuyoruz. Çırpıyoruz ve önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra sıcak su koyuyoruz ve yavaş yavaş çorbanın içine ilave ediyoruz. Doğradığımız tavukları ilave ediyoruz. Kaynamaya başlayınca 5 dakika daha pişiriyoruz ve servis ediyoruz. bırakıyoruz. Kaynayınca 5 dakika daha pişiriyoruz.

TERBİYELİ TAVUK ÇORBASI

2 haşlanmış tavuk pirzola
1 parça beyaz lahana
1 patates
1 havuç
1 çorba k. tereyağı
tuz
tavuk suyu
su

TERBİYESİ İÇİN:

1 kase yoğurt
2 çorba k. un
yarım limon
1 yumurta sarısı
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
terbiyeli tavuk çorbası, terbiyeli, tavuk, çorbası, oktay usta terbiyeli tavuk çorbası,
Benzer Tarifler
Şifa Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk budu haşlıyoruz ve etlerini didikliyoruz. Suyunu çorbaya koymak için süzerek ayırıyoruz.
Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ve yeşil mercimeği ayrı kaselere koyuyoruz. Kaynar suyla ıslıyoruz. Buğday ve mercimek yumuşayınca ikisini ayrı ayrı yıkıyoruz ve süzüyoruz.
Kimyonlu Kereviz Çorbası
Kerevizleri soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Tencerede su kaynatıp kerevisleri haşlıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını ve unu koyup kavuruyoruz. Soğanı ve sarımsağı ilave edip kavuruyoruz. Tavuk suyunu ve sütü koyarak karıştırıyoruz.
Zencefilli Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı, patatesleri ve kırmızı biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz.
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Beyaz lahanayı, havucu, patatesi, soğanı ve sarımsakları doğruyoruz.
Erişteli Yeşil Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği haşlıyoruz ama tam pişirmiyoruz, %70-%80 oranında pişiriyoruz. Suyunu döküp süzüyoruz. Çelik tencereye tereyağını koyuyoruz.
Ispanak Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu, soğanı ve patatesi küçük küçük doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Tutmaç Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği kaynar suyla ıslıyoruz. Kara suyu çıkıp yumuşayınca mercimeği süzüyoruz.
Zencefilli Pırasalı Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasaları doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz, pırasayı koyup kavuruyoruz. Patatesleri de doğruyoruz ve pırasa yumuşayınca tencereye ekliyoruz.
Erişteli Mısırlı Çorba
Eriştenin hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve toz kırmızı biberi de atıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Hamurumuzu yoğuruyoruz. İhtiyaç halinde çok az su koyuyoruz ve hamuru iyice yoğuruyoruz. Sert bir hamur elde ediyoruz
Patatesli Roka Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi soyup küp doğruyoruz ve küçük bir tencerede haşlıyoruz. Çorba tenceresine tereyağını ve unu koyuyoruz. Unun çiğ kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
Erişteli Nohut Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz, haşlanmış nohutu ilave ediyoruz. Erişteyi ekliyoruz. Tuzunu atıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
  • YORUMLAR