Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Telli Baba Tatlısı
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

200 gr. tereyağı
2 yumurta
1 çay b. irmik
1 su b. pudra şekeri
1 çorba k. yoğurt
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
ustasından un ölçüsü

İÇ HARCI İÇİN:

1 çay b. hindistan cevizi
1 çay b. ceviz
50 gr. tel kadayıf

ŞERBETİ İÇİN:

4 su b. su
4 su b. toz şeker

ÜZERİ İÇİN:

köpürtülmüş şanti
kiraz şekerlemesi

HAZIRLANIŞI:

Tel kadayıfı doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. Cevizi öğüterek kaba ilave ediyoruz. Hindistan cevizini koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Ayrı bir karıştırma kabına, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.

İyice karıştırıyoruz. İrmiği, pudra şekerini, vanilyayı ve kabartma tozunu koyuyoruz. Karıştırdıktan sonra 13 çorba kaşığı tepeleme un koyuyoruz ve yoğuruyoruz. Hamurdan, cevizden biraz büyük parçalar koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Avucumuzun içinde bastırarak genişletiyoruz ve kadayıflı harçtan biraz koyarak hamurun kenarlarını yukarıda birleştiriyoruz.

Yuvarlıyoruz ve yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Tatlıyı fırından çıkarıp soğutuyoruz. Ilık şerbeti de üzerine gezdirerek döküyoruz. Köpürtülmüş krem şantiyle üzerini süslüyoruz. Kiraz şekerlemeleri dizerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
telli,baba,tatlısı,oktay usta telli baba,tatlı tarifi
Benzer Tarifler
Fıstıklı Şerbetli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini karıştırma kabına eliyoruz. Ortaya tereyağını koyuyoruz ve ikisini bir karıştırıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Dil Peynirli İrmik Helvası
Tencereye az sıvıyağ koyuyoruz ve irmiği biraz kavuruyoruz. Tereyağını koyarak kavurmaya devam ediyoruz.
Fıstıklı Ev Baklavası
Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz.
Kremalı Külah Kadayıf
HAZIRLANIŞI: Kreması için, sütü tencereye döküyoruz. Unu, nişastayı, toz şekeri ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz.
Cevizli Kadayıflı Muska Tatlısı
Kafayıfı doğruyoruz, cevizi doğrayıcıdan geçiriyoruz. Tavaya 1 çorba kaşığı koyuyoruz ve kadayıfı kavuruyoruz.
Cevizli Kadayıf Tatlısı
Şerbet malzemelerini bir tencerede kaynatıyoruz. Sütü ve yumurtaları bir kaseye koyuyoruz ve çırpıyoruz.
Tepside Kadayıf Bastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tepsimizi tereyağıyla yağlıyoruz. Bütün yeşil fıstık koyuyoruz. Kadayıfları kesiyoruz ve elimizle birbirinden ayırarak ufalıyoruz.
Çift Fındıklı Pare
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz, yoğurdu koyuyoruz ve elimizle karıştırıyoruz. İrmiği, pudra şekerini, toz fındığı koyup yoğuruyoruz.
İrmik Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz. Tatlı hamuru için de; yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
Cevizli Benekli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığındaki tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve karıştırıyoruz. İrmiği döküyoruz ve karıştırıyoruz.
Pekmezli Un Helvası
HAZIRLANIŞI: Unu tencereye koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Unun kavrulmuş kokusu çıkmaya başlayınca içine cevizleri elimizle küçük küçük kırarak ilave ediyoruz.
Dondurmalı Vişneli İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye dolmalık fıstığı ve irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR