Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tavuklu Bohça Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tavuk etini kuşbaşı olarak doğruyoruz. Soğanı, sarımsağı ve kırmızı biberi yemeklik doğruyoruz. Haşlanmış havucu da küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve tavuğu koyup soteliyoruz. Doğradığımız sebzeleri de (havuç dahil) tavaya ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Unu koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Sütü yavaş yavaş ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Sütünü çekince altını kapatıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. 3 yufkayı üstüste koyuyoruz ve tatlı tabağını kalıp olarak kullanarak bıçakla kesiyoruz. Yufkadan kestiğimiz yuvarlak hamurları tezgaha diziyoruz ve artan yufka parçalarını da elimizle koparıp yuvarlak yufkaların zeminini sağlamlaştırmak için içlerine paylaştırıyoruz. Tavuklu iç harcı da yufkaların içine paylaştırıyoruz. Yeşil soğanları kaynar suya sokup 1-2 dakika sonra çıkarıyoruz ve soğuk suya tutuyoruz. Yufkaların kenarlarını topluyoruz ve bohça gibi yeşil soğanla ağzını bağlıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Yumurta sarısı sürüyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

TAVUKLU BOHÇA BÖREK

3 yufka
600 gr. tavuk eti
1 soğan
1 kırmızı biber
2 haşlanmış havuç
2 diş sarımsak
2 su b. süt
1 çorba k. un
yeşil soğan
tuz
karabiber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Bütün tavuğu açıp içinden kemikli kısmını çıkarıyoruz. Bu işlemi kasaba yaptırabiliriz. Tavuğun içi boşaltılıp derisi de soyulduktan sonra et döveceğiyle vurarak kalın kısımlarını da biraz daha inceltiyoruz.
Ispanak Beğendili Tavuk
HAZIRLANIŞI: Sarımsakları, kırmızı biberleri ve mantarları doğruyoruz. Tavukları parmak gibi doğruyoruz.
Ispanak Yatağında Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüslerini uzunlamasına dilimliyoruz. Buzdolabı poşetini kesip açıyoruz ve içine tavukları sırayla koyup üstüne poşet kapatıp et döveceğiyle biraz vurarak inceltiyoruz.
Patates Püreli Fırında Pane Tavuk
Tavuk göğüsleri iri doğrayarak bir kaseye alıyoruz. Üzerine sütü, maden suyunu döküyoruz.
Tavuklu Alinazik
5 adet patlıcanı közleyin. Közlenen patlıcanları küp olarak kesin. Tavada patlıcanları biraz soteleyin. 1 bütün tavuk göğŸsünü küp olarak kesin. Tavaya sıvıyağŸı alın.
Fırında Kaz
Kazın üzerine ve içine iri tuz atıyoruz, yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yarı kıvamda pişiriyoruz. Sonrasında sığabilecek byüklükte bir tencereye alıyoruz. Üzerine su koyuyoruz.
Tavuklu Bohça Börek
Tavuk etini kuşbaşı olarak doğruyoruz. Soğanı, sarımsağı ve kırmızı biberi yemeklik doğruyoruz. Haşlanmış havucu da küp doğruyoruz.
Tavuklu Krep Bohçası
Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Derin bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz.eşinden kuşbaşı doğranmış tavuğu ilave ediyoruz ve soteliyoruz.
Mantarlı Sebzeli Tavuk
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini ve mantarları parmak şeklinde doğruyoruz. Bir tavaya sıvıyağ döküp mantarı soteliyoruz.
Patates Püreli Tavuk
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Köy biberi ve kırmızı biberi ayıklayıp doğruyoruz.
Güveçte Hamurlu Tavuk
HAZIRLANIŞI: Tavuk etlerini kuşbaşı doğruyoruz. Domatesleri, biberleri, soğan ve sarımsakları doğruyoruz.
Makarnalı Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini küp küp doğrayıp çöp şişlere diziyoruz. Dikdörtgen cam fırın kabına tavuk şişleri diziyoruz. Üzerlerine tuz, karabiber kırıyoruz. Doğranmış sarımsakları katıyoruz.
  • YORUMLAR