Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tavada Hamsili Pilav
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Hamsileri ayıklıyoruz. Hamsilerin dışlarını mısır ununa batırıyoruz, teflon tavaya yanyana diziyoruz. Ortasına da diziyoruz ve tavanın zeminini hamsiyle kaplıyoruz. Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Ayrı bir tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Peşinden pirinci ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçasını, kuş üzümünü ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz ve kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz. Pilav suyunu çekmeye başlayınca 10 dakika kısık ateşte pişiriyoruz ve altını kapatıyoruz.

Pilavın ilk sıcaklığı çıkınca maydanozunu veriyoruz. Tuzunu, karabiberini ve pul biberini koyarak karıştırıyoruz. Hazırladığımız pilavı da hamsilerin üzerine dökerek düzlüyoruz.Tavanın kenarından sarkan hamsileri pilavın üzerine kapatıyoruz. Kalan hamsileri de yine dışlarını mısır ununa batırarak ilavın üzerine muntazam bir şekilde diziyoruz. Pilavımız hamsilerin arasında kalmış oluyor. Kısık ateşte ağır ağır pişirmeye başlıyoruz. Kenarından hafif sıvıyağ veriyoruz ki dibi tutmasın.Bir servis tabağı yardımıyla tersini çeviriyoruz ve bir süre de diğer tarafını pişiriyoruz. Pişince servis tabağına alıyoruz ve dilimleyerek servis ediyoruz.

TAVADA HAMSİLİ PİLAV

1 kg hamsi
2 su b. pirinç
1 soğan
3 çorba k. kuş üzümü
1 tatlı k. salça
1 tutam maydanoz
sıvıyağ
tuz
su
karabiber
pul biber
mısır unu
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Çığırtma
Unu karıştırma kabına döküp ortasına havuz açıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu, unun kenar kısımlarına serpiyoruz.2 yumurtayı ortaya kırıyoruz.
Vişneli Tavuklu Pilav
Tavuğu kaynayan suya koyuyoruz. 2 soğanı bütün olarak tencereye koyuyoruz.
Sakarcık Kavurması
HAZIRLANIŞI: Sakarcık otunu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Tavaya tereyağını koyup eritiyoruz. Sakarcığı koyuyoruz ve biraz soteliyoruz. Yumurtaları bir kaseye kırıp karıştırıyoruz ve sakarcığın üzerine döküyoruz.
Kağıtta Malatya Kebabı
HAZIRLANIŞI: Büyükçe bir yağlı kağıdı fırın kabına seriyoruz. Ortasına kuşbaşı eti ve doğranmış kaburgayı koyuyoruz. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanları ve sarımsakları koyuyoruz.
Kiraz Kavurması
HAZIRLANIŞI: Salamura kirazların fazla tuzu gidene kadar suda bekletiyoruz. Kirazların çekirdeklerin çıkarıyoruz ve elimizle ikiye ayırıyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz.
Pırasalı Boşnak Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü ve sıvıyağı döküyoruz.Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Peynirli Adana Sıkması
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanları biraz soteliyoruz.
Kırşehir Gözlemesi
Soğanları yarım piyazlık şekilde doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı ilave ediyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve ince ince doğruyoruz.
Kuzu Gerdanlı Keşkek
Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzerek tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz. Dilimlenmiş kuzu gerdanı da haşlıyoruz. Suyunu süzerek ayırıyoruz. Etleri de lime lime ayırıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Kıymalı Kesme Mantı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortaya yumurtaları kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Elbistan Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz.Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz.
Simit Tiridi
Simit ekmeğini kopararak fırın tepsisine koyuyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz.Soğanı ve sarımsağı soteliyoruz.
  • YORUMLAR
Ö ÖZTÜRK
Oluşturma Tarihi
18-01-2015
İstanbul
Sayın Oktay usta gerçi kuş üzümü koydunuz ama , bir çorba kaşığı toz şeker ve biraz da çam fıstığı koysanız tam tarif olur. Tadına doyum olmaz.