Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tas Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Eti iri iri kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Tencerede kaynayan suya etleri koyarak bir taşım kaynatıyoruz.Köpüklü, koyu renk suyunun çıkmasını bekliyoruz.Köpüğü çıkıp ortada toplanınca tencereyi ocaktan alıyoruz.Köpüğünü alarak etleri süzüyoruz ve sudan geçiriyoruz.Ayrı bir tencereye sıvıyağı döküyoruz. İnce doğranmış soğan ve sarımsağı tencerede kavuruyoruz.

Defne yaprağını ilave ediyoruz.Unu ve salçayı da ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.Önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra sıcak suyunu veriyoruz.

Kaynamasını beklemeden etleri ilave ediyoruz. Tane karabiberini atıyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Pişen eti bir kasenin ya da tasın içine dolduruyoruz. Geniş bir tencereyle tasın ağzını kapatıp, tası tencerenin içinde ters çeviriyoruz.Pirinci iyice yıkıyoruz ve tasın kenarlarına pirinci döküyoruz. Pirincin üzerine tereyağını parça parça koyuyoruz. Et suyunu ve tuzunu döküyoruz. Biraz da sıvıyağ döküyoruz.

Pirincin boyunu geçecek kadar sıcak su veriyoruz. Bu esnada ortadaki tasın yukarı çıkmamasına dikkat ediyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Patatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Patatesi yağda kızartıyoruz.Pilav pişince ortadaki kaseyi kaldırıyoruz. Etin ayırdığımız sosunu da etin üzerine döküyoruz. Kızarmış patatesleri etin üzerine dökerek servis ediyoruz.

TAS KEBABI

700 gr. dana eti
1 soğan
3 diş sarımsak
2 defne yaprağı
1 tatlı k. un
2 çorba k. domates salçası
1 tatlı k. tane karabiber
1 patates
su
tuz


PİLAVI İÇİN:

4 su b. pirinç
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
1 su b. et suyu
tuz
su
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Aşure Güveci
HAZIRLANIŞI: Güveci ocağa alarak biraz ısıtın. İçine kuzu etini alarak kavurun. Daha sonra üzerine soğanı da ekleyerek kavurmaya devam edin. Kavrulunca üzerine havuçları da ekleyin.
Etli Kapuska
HAZIRLANIŞI: Tencereyi ocağın üzerine alıp altını açıyoruz. Biraz zeytinyağı döküyoruz. Etimizi ekleyip kavurmaya başlıyoruz.
Tava Kebabı
HAZIRLANIŞI: Izgara tavaya sıvıyağ döküyoruz. Kuzu kuşbaşını ilave edip soteliyoruz.
Sebzeli Bonfile Dilimleri
Patates ve havucu soyup küp bir şekilde doğruyoruz. Mantar ve kabaklarıda küp bir şekilde doğrayıp fırın tepsisine koyuyoruz.
Patlıcanlı Pilav Üzerinde Pirzola
Pirzolayı fırın tesisi üzerine alıyoruz. Kemiklerin uçlarına aluminyum folyo sararak taç yapıyoruz.
Evde Kokoreç
Kokoreçleri tavaya alarak yağsız bir şekilde de pişiriyoruz. Satırla ince ince doğruyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve küçük küçük doğruyoruz.
Bostan Patlıcan Kebabı
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve eti kavuruyoruz. 5 dakika kadar kavurduktan sonra defne yapraklarını koyuyoruz. Tane karabiberini de atıyoruz ve pişirmeye devam ediyoruz. Salçasını koyup karıştırıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz ve tencereye ilave ediyoruz.
Samanyolu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi önce dilimliyoruz sonra kibritten biraz da kalın doğruyoruz. Yeşil biberleri ayıklayıp minik doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz, doğradığımız etleri ilave edip soteliyoruz.
Et İskender
HAZIRLANIŞI: Öncelikle döneri hazır almayacaksanız, döner yapmak için etleri dövüp inceltin uzun dilimler halinde kesip üzerlerine de sırayla rendelenmiş soğanın suyunu sıkıp dinlendirin, daha sonra yağsız tavada iki yüzünü de pişirin.
Dana Pikata
Bonfileyi dilimliyoruz ve fırın kabına diziyoruz. Bir kabın içine sütü ve maden suyunu döküyoruz, karıştırıyoruz.
Patlıcanlı Kuzu Etli Kebap
HAZIRLANIŞI: Derin bir tavaya kuşbaşı etleri koyuyoruz. Zeytinyağını da döküyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Etler suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz.
Kuzu Tantuni
Kuzu etini incecik incecik doğruyoruz. Ardından tencereye koyup, ocağın üzerine alıyoruz. Kavurmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR