Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tas Kebabı
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Eti iri iri kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Tencerede kaynayan suya etleri koyarak bir taşım kaynatıyoruz.Köpüklü, koyu renk suyunun çıkmasını bekliyoruz.Köpüğü çıkıp ortada toplanınca tencereyi ocaktan alıyoruz.Köpüğünü alarak etleri süzüyoruz ve sudan geçiriyoruz.Ayrı bir tencereye sıvıyağı döküyoruz. İnce doğranmış soğan ve sarımsağı tencerede kavuruyoruz.

Defne yaprağını ilave ediyoruz.Unu ve salçayı da ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.Önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra sıcak suyunu veriyoruz.

Kaynamasını beklemeden etleri ilave ediyoruz. Tane karabiberini atıyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Pişen eti bir kasenin ya da tasın içine dolduruyoruz. Geniş bir tencereyle tasın ağzını kapatıp, tası tencerenin içinde ters çeviriyoruz.Pirinci iyice yıkıyoruz ve tasın kenarlarına pirinci döküyoruz. Pirincin üzerine tereyağını parça parça koyuyoruz. Et suyunu ve tuzunu döküyoruz. Biraz da sıvıyağ döküyoruz.

Pirincin boyunu geçecek kadar sıcak su veriyoruz. Bu esnada ortadaki tasın yukarı çıkmamasına dikkat ediyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Patatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Patatesi yağda kızartıyoruz.Pilav pişince ortadaki kaseyi kaldırıyoruz. Etin ayırdığımız sosunu da etin üzerine döküyoruz. Kızarmış patatesleri etin üzerine dökerek servis ediyoruz.

TAS KEBABI

700 gr. dana eti
1 soğan
3 diş sarımsak
2 defne yaprağı
1 tatlı k. un
2 çorba k. domates salçası
1 tatlı k. tane karabiber
1 patates
su
tuz


PİLAVI İÇİN:

4 su b. pirinç
2 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
1 su b. et suyu
tuz
su
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Sebzeli Antrikot
HAZIRLANIŞI: Etlerimizi dilimliyoruz. Borcam fırın kabının zeminine taze biberiye yapraklarını serpiyoruz. Tuz ve değirmen karabiber serpiyoruz. Dilimlenmiş etlerimizi kabımıza diziyoruz. Soğanı soyup ayrı bir kapta rendeliyoruz. Tel süzgeçin içine alıp soğanı süzüyoruz. Soğanının suyunu etin üzerine döküyoruz.
Fırında Püreli Antrikot
HAZIRLANIŞI: Antrikotu ince ince dilimliyoruz. Tavaya biraz zeytinyağı dküyoruz ve etleri koyup arkalı önlü kızartıyoruz. Dikdörtgen cam fırın kabına etleri diziyoruz.
Kurban Kavurma
Kavurma yapacağımız eti kuşbaşı doğruyoruz. Düdüklü tencereye eti koyuyoruz ve ocak üzerine alıyoruz. Kapağını kapatmadan pişirmeye başlıyoruz.
Fırında Şehriyeli Kuzu
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküp eti koyuyoruz ve kavurmaya başlıyoruz.
Hindi Tandırlı Kestane Pilav
HAZIRLANIŞI: Döküm tenceremizi ya da güvecimizi ocak üstünde ısıtıyoruz.
Etli Krep
HAZIRLANIŞI: Kreabi için; sütü ve sıvıyağı karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz.
Kalıpta Püreli Kuzu Eti
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup soteliyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz ve et, suyunu bırakıp çekince tavaya ilave ediyoruz.
Etli Islama
Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz, eti tencereye alıyoruz. Eti kavuruyoruz, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Yağını bırakınca arpacık soğanları ilave ediyoruz. Biraz kavurduktan sonra doğranmış sarımsağı da tencereye koyuyoruz. Hepsini bir kavurduktan sonra salçasını ekliyoruz.
Şehriyeli Sebzeli Fajita
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, tencereye biraz sıvıyağ döküp arpa şehriyeyi koyuyoruz ve kavuruyoruz.
Dürüm Kebap
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kesme tahtasında zırhla iyice doğruyoruz. Kıyma haline getiriyoruz.
Mantarlı Sac Kavurma
Bifteği önce dilimliyoruz sonra minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanları ve biberleri de küp küp doğruyoruz. Mantarları dilimliyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye ya da saca az sıvıyağ damlatıyoruz ve doğradığımız etleri koyarak soteliyoruz. Etler suyunu bırakıp çekene kadar kavuruyoruz.
Kuzu Etli Fasulyeli Güveçler
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti ilave edip soteliyoruz. Et, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
  • YORUMLAR