Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tahinli Kuru Baklava
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

15 lik baklava yufkası
1 kase tahin
1,5 su b. ceviz
1 su b. yağ
1 su b. toz şeker

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını 2'şer katlı ya da 3er katlı olacak şekilde ayırıyoruz. Tahini bir kaseye döküyoruz. İçine sıvıyağı ve toz şekeri döküp karıştırıyoruz.

Cevizi iri iri öğütüyoruz. Tahinli karışımı baklava yufkasının üzerine döküyoruz ve her yerine sürüyoruz. Öğütülmüş cevizi serpiyoruz ve sıkı sıkı rulo şeklinde sarıyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine ruloları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Dilimleyerek kuru servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
tahin,kuru,baklava,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Şeftalili Ekmek Kadayıfı
HAZIRLANIŞI: Ekmek kadayıfının bir katını, pişireceğimiz büyük bir tepsiye alıyoruz. Soğuk su dökerek ekmeği ıslatıyoruz. Bir süre suyunu çektikten sonra, üzerine elimizle dikkatli bir şekilde bastırarak suyunu sıkıyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağını ve yoğurdunu koyuyoruz.
Fındıklı İrmik Helvası
Yayvan çelik tencereye irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Ceviz Pare
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. İrmiği, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.
Ispanaklı Revani
HAZIRLANIŞI: Ispanakları kaynar suya atıyoruz ve çıkarıp soğuk suya atıyoruz.
Şeftalili Sarma Revani
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye alıyoruz. Kaynayınca hemen kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Tahinli Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kemalpaşa tatlısı için, suyu ve şekeri tencerede kaynatıyoruz. İçine kemalpaşaları atıyoruz ve pişiriyoruz.
Fıstıklı Ev Baklavası
Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz.
Fıstıklı Şerbetli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Pudra şekerini karıştırma kabına eliyoruz. Ortaya tereyağını koyuyoruz ve ikisini bir karıştırıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Tırtıl Tatlısı
Şerbet malzemelerini tepside kaynatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Sütü ve sıvıyağı bir kaseye döküyoruz.
Cevizli Kadayıf Tatlısı
Şerbet malzemelerini bir tencerede kaynatıyoruz. Sütü ve yumurtaları bir kaseye koyuyoruz ve çırpıyoruz.
  • YORUMLAR