Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tahinli Kuru Baklava
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

15 lik baklava yufkası
1 kase tahin
1,5 su b. ceviz
1 su b. yağ
1 su b. toz şeker

HAZIRLANIŞI:

Baklava yufkalarını 2'şer katlı ya da 3er katlı olacak şekilde ayırıyoruz. Tahini bir kaseye döküyoruz. İçine sıvıyağı ve toz şekeri döküp karıştırıyoruz.

Cevizi iri iri öğütüyoruz. Tahinli karışımı baklava yufkasının üzerine döküyoruz ve her yerine sürüyoruz. Öğütülmüş cevizi serpiyoruz ve sıkı sıkı rulo şeklinde sarıyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine ruloları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Dilimleyerek kuru servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
tahin,kuru,baklava,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Tahinli Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kemalpaşa tatlısı için, suyu ve şekeri tencerede kaynatıyoruz. İçine kemalpaşaları atıyoruz ve pişiriyoruz.
Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Kemalpaşa tatlısının şerbeti için, yayvan bir tencereye toz şekeri ve suyu tencereye koyup kaynatıyoruz. İçine kemalpaşa tatlılarını atıyoruz ve şerbeti çekene kadar kaynatıyoruz.
Kupta Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve toz şekeri serpiyoruz. Ortaya, mayanın üzerine sıcak su döküyoruz.
Aşure
Buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ayrı kaplara koyuyoruz ve ıslıyoruz. Ertesi gün, nohutu ve kuru fasulyeyi süzüyoruz, ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Kaynadıkça yükselen köpüklerini tahta kaşık yardımıyla alıyoruz.
Ceviz Pare
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. İrmiği, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz.
Çikolatalı Lokma
Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Geniş bir cam kaseye dökersek daha çabuk soğur. Unu, kakaoyu, toz şekeri ve tuzu karıştırma kabına alarak harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine el yakmayacak sıcaklıkta su koyuyoruz.
Susamlı Simit Tatlısı
Oda sıcaklığındaki tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz, sıvıyağı döküyoruz. Sıvıyaları karıştırıyoruz.
Gül Tatlısı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Malzemeleri karıştırıyoruz.
Muhallebili Muska Tatlısı
Şerbet malzemelerini tencerede kaynatıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Kreması için, sütü tencereye döküyoruz.
Çift Fındıklı Pare
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz, yoğurdu koyuyoruz ve elimizle karıştırıyoruz. İrmiği, pudra şekerini, toz fındığı koyup yoğuruyoruz.
Konya Usulü Sac Arası
Şerbet malzemelerini bir tencereye koyarak kaynatıyoruz. Yufkaları tezgaha yayıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve yufkaya sürüyoruz. Yufkayı ikiye katlıyoruz. Tavada hafif erittiğimiz kaymağı yufkanın geniş kenarına sürüyoruz ve kaymağın üzerini katlayıp kalanını parmaklarımızla büzüştürerek topluyoruz.
Çikolatalı Lokma
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıp mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuz ve toz şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine az su döküyoruz.
  • YORUMLAR