Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tahinli Açma Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. sıvıyağ
1 çorba k. toz şeker
1 tatlı k. tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

tahin
ceviz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini atıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz, Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıp beyazını da içine katıyoruz. Mayayı sıvılarla karıştırıp eritiyoruz. Hamuru ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve merdaneyle tatlı tabağı büyüklüğünde hamurlar açıyoruz. Hamurların üzerine tahin sürüyoruz ve kırılmış ceviz serpiyoruz.

Sıkı sıkı rulo şeklinde sarıyoruz ve bu haliyle tezgah üzerinde ileri geri yapıp uzatıyoruz. Bunu da kendi etrafında çevirerek gül böreği gibi şekil veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside bir süre mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
tahin,açma,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Ekmek Pastası
3 dilim ekmeği servis edeceğimiz tabağa yanyana diziyoruz. Labneyi ve mayonezi bir kasede karıştırıyoruz.
Pastırmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve maden suyunu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Bazlama
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlamaya bırakıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kiş
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberin 1 tanesini doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz.
Kenarı Kıvrık Pizza
Unu karıştırma kabına koyuyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Tavuklu Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü kuşbaşından biraz daha küçük şekilde doğruyoruz. Sarı ve kırmızı biberleri küp doğruyoruz.
Peynirli Ekmekler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı koyuyoruz. Biberiye yapraklarını doğruyoruz ve ilave ediyoruz, harmanlıyoruz. Üzerine çerkez peynirini rendenin küçük tarafından rendeliyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine instant mayayı ve tuzu serperek harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sıvıyağı, yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Rulo Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, kekiğini kırmızı biberini atıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kesme Börek
Unu karıştırma kabına alıp ortasına havuz açıyoruz. Sulu yoğurt, sirke ve sıvıyağı ortasına koyuyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz.
Salam Dolgulu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlıyoruz.
Peynirli Reyhanlı Pidecikler
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütü döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz.
  • YORUMLAR