Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tahinli Açma Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. sıvıyağ
1 çorba k. toz şeker
1 tatlı k. tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

tahin
ceviz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini atıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz, Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıp beyazını da içine katıyoruz. Mayayı sıvılarla karıştırıp eritiyoruz. Hamuru ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve merdaneyle tatlı tabağı büyüklüğünde hamurlar açıyoruz. Hamurların üzerine tahin sürüyoruz ve kırılmış ceviz serpiyoruz.

Sıkı sıkı rulo şeklinde sarıyoruz ve bu haliyle tezgah üzerinde ileri geri yapıp uzatıyoruz. Bunu da kendi etrafında çevirerek gül böreği gibi şekil veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside bir süre mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
tahin,açma,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tahin Pekmezli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu alıyoruz. Toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Zeytinli Kekikli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytinleri ve biberli zeytinleri doğruyoruz. Taze kekiği de doğruyoruz. Hepsinin üzerinden bıçakla tekrar tekrar geçerek incecik kıyıyoruz.
Patatesli Pastırmalı Pide
İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Pastırmayı doğruyoruz ve soğanlar kavrulunca tavaya ilave ediyoruz.
Kuru Domatesli Zeytinli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz.
Tavuklu Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıp yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz.
Ispanaklı Tavuklu Kapama Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine karbonatı ve tuzu serpiyoruz. Ortaya yoğurt suyunu, sıvıyağı döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Calzone
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve az ılık suyu döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Pastırmalı Domatesli Tepsi Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Kavurmalı Kaşarlı Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya mayanın üzerine az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Örgülü Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, lor peyniri bir kaseye alıyoruz. Beyaz peyniri üzerine ufalıyoruz. Kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp katıyoruz ve karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR