Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Tahinli Açma Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. sıvıyağ
1 çorba k. toz şeker
1 tatlı k. tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

tahin
ceviz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini atıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz, Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıp beyazını da içine katıyoruz. Mayayı sıvılarla karıştırıp eritiyoruz. Hamuru ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz. Gerekirse az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve merdaneyle tatlı tabağı büyüklüğünde hamurlar açıyoruz. Hamurların üzerine tahin sürüyoruz ve kırılmış ceviz serpiyoruz.

Sıkı sıkı rulo şeklinde sarıyoruz ve bu haliyle tezgah üzerinde ileri geri yapıp uzatıyoruz. Bunu da kendi etrafında çevirerek gül böreği gibi şekil veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tepside bir süre mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
tahin,açma,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli Çiçek Kase
HAZIRLANIŞI: Milöy hamurlarını uçuca birleştiriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açarak inceltiyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
Çankırı Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu, tuzu serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
Burgu Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Çanta Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Börek
Ispanakları saplarıyla beraber doğruyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı sotelemeye başlıyoruz. Kırmızı biberi de ilave ediyoruz. Ispanak saplarını da koyup kavuruyoruz.
Kavurmalı Kapalı Pide
Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz ve unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz ve üzerine yoğurt suyunu döküyoruz.
Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Zeytin Ezmeli Burma Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Peynirli Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına un, karbonat ve tuzu koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurt ve yumurtayı da ekleyip hamurumuzu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir kapta dinlendiriyoruz.
Kalıpta Pastırmalı Dilim Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayayı ve tuzu serperek harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü, zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz ve ortadan başlayarak yoğuruyoruz.
Yufkalı Rulo Pizza
Domatesi, biberi ve sucuğu küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz ve hepsini karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kekik ve ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR