Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Mantarlı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Mantarları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Sucukğu doğrayıp mantarla birlikte biraz daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tezgaha biraz un serpiyoruz. 3 sıra olacak şekilde 2′li milföy hamurlarını bir kısmını üste üste gelecek şekilde dikdörtgen olarak koyuyoruz.

Birleşme kısımlarına bastırıyoruz. Merdane ile dikdörtgen fırın tepsisine göre hamuru açıyoruz.Diğer milföy hamurları içinde aynı işlemi uyguluyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine hamuru yerleştiriyoruz. Bir yufkayı parçalayıp hamurun üzerine koyuyoruz. Mantarlı ve peynirli harcı üzerine döküp yayıyoruz. Diğer yufkayı parçalayıp harcımızın üzerine serpiyoruz. Diğer açmış olduğuğumuz yufkayı onun üzerine kapatıyoruz. Böreği dilimliyoruz. Maden suyunu karıştırma kabına döküyoruz. Sıvıyağ ve yoğurdu ekleyip çırpıyoruz. Böreğin üzerine sosunuz döküyoruz. Sosunu çekmesi için 20 dakika dinlendiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

SUCUKLU MANTARLI MİLFÖYLÜ BÖREK

12 milföy
2 yufka
100 gr. sucuk
100 gr. kaşar peyniri
100 gr. beyaz peynir
1 kase mantar
1 maden suyu
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
3 çorba k. yoğurt
tuz
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Peynirli Çiçek Kase
HAZIRLANIŞI: Milöy hamurlarını uçuca birleştiriyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açarak inceltiyoruz.
Dilim Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Lavaş Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlıyoruz. Ortasına yoğurt suyunu döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz.
Mini Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütünü döküyoruz.
Lor Peynirli Pastırmalı Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Teflon tavayı sıvıyağla yağlıyoruz. Birinci yufkayı ortalayara tavanın üzerine seriyoruz.
Pırasalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasaları boydan ikiye kesiyoruz, sonra da enden ikiye kesiyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz.
Patatesli Pastırmalı Üçgen Börek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve az ılık suyu döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru karıştırıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.
Cevizli Dilim Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağı ve maden suyunu döküyoruz.
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Pırasalı Kıymalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Zeytinli Peynirli Rulo Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kabartma tozunu ve tuzu serpiyoruz. Yoğurdu, tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın birinin sarısını üzeri için ayırıp gerisini hamura ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR