Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Mantarlı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Mantarları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Sucukğu doğrayıp mantarla birlikte biraz daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tezgaha biraz un serpiyoruz. 3 sıra olacak şekilde 2′li milföy hamurlarını bir kısmını üste üste gelecek şekilde dikdörtgen olarak koyuyoruz.

Birleşme kısımlarına bastırıyoruz. Merdane ile dikdörtgen fırın tepsisine göre hamuru açıyoruz.Diğer milföy hamurları içinde aynı işlemi uyguluyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine hamuru yerleştiriyoruz. Bir yufkayı parçalayıp hamurun üzerine koyuyoruz. Mantarlı ve peynirli harcı üzerine döküp yayıyoruz. Diğer yufkayı parçalayıp harcımızın üzerine serpiyoruz. Diğer açmış olduğuğumuz yufkayı onun üzerine kapatıyoruz. Böreği dilimliyoruz. Maden suyunu karıştırma kabına döküyoruz. Sıvıyağ ve yoğurdu ekleyip çırpıyoruz. Böreğin üzerine sosunuz döküyoruz. Sosunu çekmesi için 20 dakika dinlendiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

SUCUKLU MANTARLI MİLFÖYLÜ BÖREK

12 milföy
2 yufka
100 gr. sucuk
100 gr. kaşar peyniri
100 gr. beyaz peynir
1 kase mantar
1 maden suyu
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
3 çorba k. yoğurt
tuz
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Sebzeli Tavuklu Krep
Krebi için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü, sıvıyağı döküyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz. Tuzu ve unu ilave edip çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Sucuklu Kaşarlı Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Sucuğu, domatesleri ve biberleri doğruyoruz. Hepsini bir karıştırma kabına alıyoruz. Üstüne de kaşar peynirini rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz.
Burmalı Amasya Çöreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağ döküyoruz
Peynirli Tavuklu Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuğu minik küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp tavuğu koyarak soteliyoruz. Kırmızı ve köy biberlerini ayıklayıp minik küp şeklinde doğruyoruz.
Peynirli Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patates Püreli Susamlı Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz ya da eziyoruz. Tereyağını ve rendelenmiş kaşar peynirini ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biberi atıyoruz. Harcımızı karıştırıyoruz.
Zeytinli Peynirli Pencereli Börek
HAZIRLANIŞI: Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve dilimliyoruz. Bir kaseye alıyoruz ve üzerine peyniri eziyoruz. Domatesi minik minik doğruyoruz ve taze kekik yaprakları atıp karıştırıyoruz.
Pırasalı Örgü Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, pırasaları kavuruyoruz.
Patatesli Sütlü Gül Böreği
Patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri rendeliyoruz. 2 yumurtayı kırıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Sucuklu Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
  • YORUMLAR