Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Mantarlı Milföylü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Mantarları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Sucukğu doğrayıp mantarla birlikte biraz daha kavurduktan sonra altını kapatıyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tezgaha biraz un serpiyoruz. 3 sıra olacak şekilde 2′li milföy hamurlarını bir kısmını üste üste gelecek şekilde dikdörtgen olarak koyuyoruz.

Birleşme kısımlarına bastırıyoruz. Merdane ile dikdörtgen fırın tepsisine göre hamuru açıyoruz.Diğer milföy hamurları içinde aynı işlemi uyguluyoruz.

Yağlanmış fırın tepsisine hamuru yerleştiriyoruz. Bir yufkayı parçalayıp hamurun üzerine koyuyoruz. Mantarlı ve peynirli harcı üzerine döküp yayıyoruz. Diğer yufkayı parçalayıp harcımızın üzerine serpiyoruz. Diğer açmış olduğuğumuz yufkayı onun üzerine kapatıyoruz. Böreği dilimliyoruz. Maden suyunu karıştırma kabına döküyoruz. Sıvıyağ ve yoğurdu ekleyip çırpıyoruz. Böreğin üzerine sosunuz döküyoruz. Sosunu çekmesi için 20 dakika dinlendiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

SUCUKLU MANTARLI MİLFÖYLÜ BÖREK

12 milföy
2 yufka
100 gr. sucuk
100 gr. kaşar peyniri
100 gr. beyaz peynir
1 kase mantar
1 maden suyu
2 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
3 çorba k. yoğurt
tuz
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Köz Patlıcanlı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu döküyoruz.
Ispanaklı Beşamel Soslu Börek
Beşamel sosu için, tereyağını tencerede eritiyoruz ve unu kavuruyoruz. Azar azar sütü ilave ediyoruz ve kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Patatesli Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için; haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıp karıştırıyoruz. İçine kaşar peynirini rendeliyoruz. Sucuğu doğrayıp ilave ediyoruz.
Burgu Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Pırasalı Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasayı ince ince doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Pırasayı soteliyoruz. Havucu ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Soslu Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Bazlama
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortaya yaşmayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu döküyoruz.
Donut
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Tuzu ve şekeri de unun üzerine serpiyoruz. Ortaya az da su koyuyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Isırgan Otlu Pazılı Börek
Soğanları küçük küçük doğruyoruz ve bir karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz döküp ovuyoruz. Isırgan otunu ve pazıyı doğruyoruz, karıştırma kabına ekliyoruz.
Tavuklu Köri Soslu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve biraz da ılık suyu koyuyoruz.
Sucuklu Kaşarlı Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yaşmayayı koyuyoruz. Yoğurdu mayanın üzerine dökerek mayayı elimizle eritiyoruz.
Sucuklu Patatesli Sarma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve havuza mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, yoğurdu ve sıvıyağı döküyoruz. Tereyağını koyuyoruz.
  • YORUMLAR