Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Zeytin Ezmeli Dilim Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Galeta Unlu Pastırmalı Börek
Yufkaları 6 eşit parçaya bölüyoruz. Sosu için, tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz. İç harcı için, pastırmayı doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz.
Peynirli Dilim Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz, mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Patlıcanlı Muska Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ocak üstü köz aparatında közlüyoruz. Kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları ve köz biberleri doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini koyup karıştırıyoruz.
Etli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Yufkalı Pizza
HAZIRLANIŞI: Mantarları küp doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp mantarı soteliyoruz. Salamı, köy biberini ve çekirdeği çıkarılmış zeytini doğruyoruz. Yuvarlak tepsiye yağlı kağıt seriyoruz. İlk yufkayı tepsiye seriyoruz, kenarlarını sarkıtıyoruz.
Pırasalı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tavuk butu kemiğinden ayırıp minik küp şeklinde doğruyoruz. Pırasaları da doğruyoruz.
Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Yufkada Patlıcanlı Börek
Patlıcanları alacalı soyup küp bir şekilde doğruyoruz. Biberleri ve sarımsakları ince bir şekilde doğruyoruz. Sıvıyağ koyduğumuz bir tavada biber, patlıcan ve sarımsağı kavuruyoruz.
  • YORUMLAR