Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kıymalı Fıstıklı Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz.
Peynirli Midye Börek
Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz. Fiyonk gibi olunca iki ucunu ortada birleştiriyoruz. Kırmızı biberi, beyaz peyniri ve kaşar peyniri parmak gibi doğruyoruz.
Tavuklu Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz ve didikliyoruz. Kırmızı biberleri ve soğanı piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesi, biberleri doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz.
Kavurmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kavurmayı küp küp doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Köfteli Börek
Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz ve instant mayayı, tuzu koyup harmanlıyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Peynirli Mini Kruvasan
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Dil peyniri ve beyaz peyniri üzerine rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Yufkalı Rulo Pizza
Domatesi, biberi ve sucuğu küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz ve hepsini karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine kekik ve ilave ediyoruz.
Peynirli Dizme Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kuru Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kenarlarına tuz serpiyoruz.
Peynirli Misket Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve dil peynirini rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz.
Ramazan Pideli Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesi eğer çok kuruysa suyun altına tutuyoruz, yumuşayınca yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz.
  • YORUMLAR