Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sucuklu Kaplumbağa Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
yarım çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. sucuk
yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
karanfil

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle karıştırıyoruz. Ortadaki sıvıları bulamaç haline getirdikten sonra kenardan un alıp hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.

İç harcı için, beyaz peyniri eziyoruz. Sucuğu ve yeşil biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Karıştırma kabına peyniri, biberi ve sucuğu katıyoruz. Hepsini karıştırıyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde kaplumbağa gövdeleri koparıp yuvarlıyoruz. Elimizle bastırarak genişletiyoruz ve iç harçtan koyuyoruz. Hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaplumbağanın gövdesini koyuyoruz.

Kalan hamurdan kaplumbağanın kafasını, ayaklarını ve minik kuyruğunu koparıp yuvarlıyoruz. Hepsini gövdenin kenarlarına yerleştiriyoruz. Kaplumbağanın gövdesine yumurta sarısı sürüyoruz. Kürdanla üzerine desenler çiziyoruz. Kafasına da iki karanfili göz şeklinde batırıyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sucuk,kaplumbağa,poğaça,gözle,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Patatesli Pastırmalı Üçgen Börek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve az ılık suyu döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru karıştırıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.
Mantarlı Biberli Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu döküyoruz.
Ekmek Pastası
3 dilim ekmeği servis edeceğimiz tabağa yanyana diziyoruz. Labneyi ve mayonezi bir kasede karıştırıyoruz.
Pide Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesini enlemesine ikiye kesiyoruz. Pide eğer çok sertse zeminini hafif soğuk suya tutabiliriz. Üst kat pidenin de üstünü ıslatabiliriz.
Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Domates kurusunu ıslatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz.
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz.
Ispanaklı Beşamel Soslu Börek
Beşamel sosu için, tereyağını tencerede eritiyoruz ve unu kavuruyoruz. Azar azar sütü ilave ediyoruz ve kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Fırında Şiş Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve kıymayı soteliyoruz. Salçasını koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımızı soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca doğranmış maydanozu ilave ederek karıştırıyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve uzun uzun doğruyoruz.
Kıymalı Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanları soteliyoruz.
Uğur Böceği Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı, sütü döküyoruz. Unun üzerine de tuzu ve şekeri serpiyoruz.
Sosisli Çiçek Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütünü döküyoruz.
  • YORUMLAR