Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

600 gr. bonfile
2 soğan
4 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze biberiye
değirmen karabiber
tuz
su

GARNİTÜRÜ İÇİN:

renkli makarna
1 pk. mantar
1 pk. krema
zeytinyağı
tuz
karabiber
fesleğen

HAZIRLANIŞI:

Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz. Etleri fırın tepsisine diziyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Etleri kızarttığımız tavada soğan ve sarımsağı soteliyoruz. Domates sosu döküp kaynatıyoruz. Taze biberiye atıyoruz, değirmen karabiber kırıyoruz. Etlerin üzerine soğanlı domates sosu döküyoruz. Üzerine yağlı kağıt seriyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın tuzunu atıyoruz.

Makarnayı yağlı ve tuzlu suda haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarı soteliyoruz. Üzerine kremayı döküyoruz. Makarnayı süzüyoruz ve mantar tavasına ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp soteliyoruz. Fesleğeni doğrayıp üzerine serpiyoruz. Servis tabağına etleri alıyoruz. Üzerine kremalı mantarlı makarnayı dökerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sos,bonfile,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kuzu Etli Sebzeli Kebap
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküp eti kavuruyoruz. Sonra soğan ve sarımsağı ilave ediyoruz.Domatesleri küp doğruyoruz. Tenceredeki malzemeler de iyice kavrulunca domatesi ilave ediyoruz.
Sebzeli Kağıt Kebabı
Havuç, kabak ve patatesi soyup parmak şeklinde doğrayıp sıvıyağ, tuz, biberiye ve karabiber ile ayrı ayrı harmanlıyoruz.
Üç Pilavlı Kuzu Tandır
Geniş bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Kuzu incikleri tencereye diziyoruz. Alt üst çevirerek biraz kızartıyoruz.
Fırın Sebzeli Pirzola
HAZIRLANIŞI: Patates ve havuçları soyuyoruz. Biberleri ayıklıyoruz. Mantarı, biberi, patatesi, havucu, kabağı iri küp şeklinde doğruyoruz. Sarımsakları ve biberiyeleri doğruyoruz.
Patates Püreli Antrikot
HAZIRLANIŞI: Antrikotu dilimliyoruz. Tavaya az zeytinyağı döküyoruz, dilim etleri tavaya alıp iki taraflı kızartıyoruz ve cam fırın kabına diziyoruz. Aynı tavaya piyaz doğranmış soğanı koyuyoruz.
Ramazan Pideli Satır Kebabı
HAZIRLANIŞI: Pideyi küp küp doğruyoruz. Fırın tepsisine alıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında ısıtıyoruz. Kuzu kuşbaşını satırla incecik doğrayarak kıyma haline getiriyoruz
Yufkada Beyti
Yeşil biberleri, kırmızı biberi ve sarımsağı ince ince doğruyoruz.
Dürüm Kebap
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kesme tahtasında zırhla iyice doğruyoruz. Kıyma haline getiriyoruz.
Bostan Patlıcan Kebabı
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve eti kavuruyoruz. 5 dakika kadar kavurduktan sonra defne yapraklarını koyuyoruz. Tane karabiberini de atıyoruz ve pişirmeye devam ediyoruz. Salçasını koyup karıştırıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz ve tencereye ilave ediyoruz.
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz. Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Kuzu Tava
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Derin bir tavada doğradığımız kuyruk yağını eritiyoruz. Küçük doğranmış kuzu etini ilave edip soteliyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri küp doğruyoruz.
Kabaklı Ala Nazik
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya kabağı koyup kavurmaya başlıyoruz. Kuzu etini satırla ince ince kıyarak satır kıyması hazırlıyoruz. Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kıymamızı koyup kavuruyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Domatesleri ve biberleri ince ince doğruyoruz.
  • YORUMLAR