Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

600 gr. bonfile
2 soğan
4 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze biberiye
değirmen karabiber
tuz
su

GARNİTÜRÜ İÇİN:

renkli makarna
1 pk. mantar
1 pk. krema
zeytinyağı
tuz
karabiber
fesleğen

HAZIRLANIŞI:

Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz. Etleri fırın tepsisine diziyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Etleri kızarttığımız tavada soğan ve sarımsağı soteliyoruz. Domates sosu döküp kaynatıyoruz. Taze biberiye atıyoruz, değirmen karabiber kırıyoruz. Etlerin üzerine soğanlı domates sosu döküyoruz. Üzerine yağlı kağıt seriyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın tuzunu atıyoruz.

Makarnayı yağlı ve tuzlu suda haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarı soteliyoruz. Üzerine kremayı döküyoruz. Makarnayı süzüyoruz ve mantar tavasına ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp soteliyoruz. Fesleğeni doğrayıp üzerine serpiyoruz. Servis tabağına etleri alıyoruz. Üzerine kremalı mantarlı makarnayı dökerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sos,bonfile,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Şehriye Pilavlı Kuzu Kol
HAZIRLANIŞI: Kuzu kolu sığabileceği bir tencereye koyuyoruz. Kendi yağında çevirerek dışını kızartıyoruz.
Hafta Sonu Güveci
Güvecin zeminine küp doğŸranmışŸ kuzu etini alın. ܜzerine iri doğŸranmışŸ soğŸanı ve sarımsağŸı alın.
Güveçte Kuzu Etli Kuru Fasulye
HAZIRLANIŞI: Kuru fasulyeyi bir gün öncesinden suda ıslamaya bırakıyoruz. Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Güveci ocakta ısıtıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Kuzu Etli Ramazan Şöleni
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve eti soteliyoruz.
Kuzu Kavurması
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini şerit şerit doğruyoruz. Kuyruk yağını minik minik doğruyoruz. Önce tencereye kuyruk yağını alıyoruz ve eritiyoruz.
Kuzu Etli Fasulye Güveci
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış kuzu etini, ocakta ısıttığımız güvece alıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Zeytinyağı döküyoruz. Soğanları ve sarımsakları doğruyoruz.
Mantarlı Sac Kavurma
Bifteği önce dilimliyoruz sonra minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanları ve biberleri de küp küp doğruyoruz. Mantarları dilimliyoruz. Geniş ve yayvan bir tencereye ya da saca az sıvıyağ damlatıyoruz ve doğradığımız etleri koyarak soteliyoruz. Etler suyunu bırakıp çekene kadar kavuruyoruz.
Karışık Kebap
HAZIRLANIŞI: Karışık sakatatı ve kuyruk yağını kuşbaşı doğruyoruz. Çöp şişlere kuzu kuşbaşı, ciğer ve kuyruk yağı geçiriyoruz.
Soslu Peynirli Biftek Dilimleri
Bifteği dilim dilim doğruyoruz. Izgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve yüksek ısıda biftekleri çevirerek yarı kıvamda pişiriyoruz.
Kuzu Şiş
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış etleri çöp şişlere geçiriyoruz. Yağlanmış cam fırın kabına şişleri diziyoruz. Üzerlerine tuz ve karabiberini atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Beyti Kebabı
HAZIRLANIŞI: Kuzu eti ve kuyruk yağını geniş bir doğrama tahtasında zırhtan geçiriyoruz. Eğer zırhınız yoksa ya da bu aşamayla uğraşmak istemiyorsanız kıyma kullabilirsiniz. (Kıyma ve çok ince doğranmış kuyruk yağıyla yoğurabilirsiniz.) Tuz ve karabiber ekleyip yoğuruyoruz.
Fırında Pideli Kuzu Kol
Kuzu kolu tencereye sığacak şekilde kesmeden hafif kırıyoruz ve haşlıyoruz. Soğanı ve havucu halka halka doğruyoruz.
  • YORUMLAR