Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

600 gr. bonfile
2 soğan
4 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze biberiye
değirmen karabiber
tuz
su

GARNİTÜRÜ İÇİN:

renkli makarna
1 pk. mantar
1 pk. krema
zeytinyağı
tuz
karabiber
fesleğen

HAZIRLANIŞI:

Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz. Etleri fırın tepsisine diziyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Etleri kızarttığımız tavada soğan ve sarımsağı soteliyoruz. Domates sosu döküp kaynatıyoruz. Taze biberiye atıyoruz, değirmen karabiber kırıyoruz. Etlerin üzerine soğanlı domates sosu döküyoruz. Üzerine yağlı kağıt seriyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın tuzunu atıyoruz.

Makarnayı yağlı ve tuzlu suda haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarı soteliyoruz. Üzerine kremayı döküyoruz. Makarnayı süzüyoruz ve mantar tavasına ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp soteliyoruz. Fesleğeni doğrayıp üzerine serpiyoruz. Servis tabağına etleri alıyoruz. Üzerine kremalı mantarlı makarnayı dökerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sos,bonfile,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Samanyolu Kebabı
HAZIRLANIŞI: Bonfileyi önce dilimliyoruz sonra kibritten biraz da kalın doğruyoruz. Yeşil biberleri ayıklayıp minik doğruyoruz. Sarımsakları da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz, doğradığımız etleri ilave edip soteliyoruz.
Kuzu Etli Arap Saçı Yemeği
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Patlıcanlı Kebap
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini, kuyruk yağını ve kıymayı doğrama tahtasına alıyoruz.
Makarnalı Soya Soslu Hindi
HAZIRLANIŞI: Hindiyi parmak gibi doğruyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz. Hindi etini atıyoruz ve soteliyoruz.
Kağıtta Ciğer Kebabı
HAZIRLANIŞI: Soğanı, havuçları ve patatesleri iri küp şeklinde doğruyoruz. Mantarları ikiye kesiyoruz. Kabağı ve biberleri de iri küp şeklinde doğruyoruz.
Kuzu Kavurması
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini şerit şerit doğruyoruz. Kuyruk yağını minik minik doğruyoruz. Önce tencereye kuyruk yağını alıyoruz ve eritiyoruz.
Kuzu Şiş
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış etleri çöp şişlere geçiriyoruz. Yağlanmış cam fırın kabına şişleri diziyoruz. Üzerlerine tuz ve karabiberini atıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Etli Dürüm Ziyafeti
HAZIRLANIŞI: Garnitürü için, patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz.
Patlıcanlı Pilav Üzerinde Pirzola
Pirzolayı fırın tesisi üzerine alıyoruz. Kemiklerin uçlarına aluminyum folyo sararak taç yapıyoruz.
Pilavlı Sebzeli Hindi
HAZIRLANIŞI: Hindi göğüs etini önce dilimliyoruz sonra parmak parmak doğruyoruz.
Patlıcanlı Kuzu Etli Güveç
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış kuzu etini güveçe alıyoruz, ama ocağa koymuyoruz. Soğanı iri doğrayıp ilave ediyoruz. Sarımsakları, tane karabiberi, defne yaprağını ve salçayı koyup karıştırıyoruz.
Fırında Kuzu But
Kuzu butu sığacak kadar büyük bir tencereye koyuyoruz. Yarısı kadar su koyuyoruz ve kapağını kapatarak pişirmeye başlıyoruz. Suyunu çekince iri doğranmış havucu ve soğanı ilave ediyoruz. Defne yapraklarını ve tane karabiberi atıyoruz. Az su ekliyoruz.
  • YORUMLAR