Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Soslu Bonfile
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

600 gr. bonfile
2 soğan
4 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze biberiye
değirmen karabiber
tuz
su

GARNİTÜRÜ İÇİN:

renkli makarna
1 pk. mantar
1 pk. krema
zeytinyağı
tuz
karabiber
fesleğen

HAZIRLANIŞI:

Bonfileyi dilimliyoruz, ızgara tavaya sıvıyağ döküyoruz ve etleri çevirerek kızartıyoruz. Etleri fırın tepsisine diziyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Etleri kızarttığımız tavada soğan ve sarımsağı soteliyoruz. Domates sosu döküp kaynatıyoruz. Taze biberiye atıyoruz, değirmen karabiber kırıyoruz. Etlerin üzerine soğanlı domates sosu döküyoruz. Üzerine yağlı kağıt seriyoruz, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pişmesine yakın tuzunu atıyoruz.

Makarnayı yağlı ve tuzlu suda haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Mantarı soteliyoruz. Üzerine kremayı döküyoruz. Makarnayı süzüyoruz ve mantar tavasına ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp soteliyoruz. Fesleğeni doğrayıp üzerine serpiyoruz. Servis tabağına etleri alıyoruz. Üzerine kremalı mantarlı makarnayı dökerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sos,bonfile,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Sebzeli Bonfile Dilimleri
Patates ve havucu soyup küp bir şekilde doğruyoruz. Mantar ve kabaklarıda küp bir şekilde doğrayıp fırın tepsisine koyuyoruz.
Fırın Sebzeli Biftek Dilimleri
Bifteği uzun parmak şeklinde doğruyoruz ve büyük bir kaba koyuyoruz. Etin üzerine zeytinyağı döküyoruz. Tuzu, karabiberi ve biberiye yapraklarını ilave ediyoruz. Harmanlıyoruz ve bir saat kadar bekleterek marine ediyoruz. Patlıcanları alacalı soyuyoruz. Patatesleri soyuyoruz.
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz. Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Bezelye Püreli Pirzola
Patateslerin iki ucundan ince birer parça kesiyoruz. Bir patatesi uzunlamasına çöp şişe geçiriyoruz.
Pilavlı Kuzu Kol
HAZIRLANIŞI: Kuzu kolu düdüklü tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyu döküyoruz. Soğanı, havucu iri doğrayıp ilave ediyoruz. Defne yaprağı ve tane karabiberi koyuyoruz.
Kuzu Etli Enginar
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Suyunu veriyoruz. Zeytinyağı ve tuzunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Pilavlı Sebzeli Hindi
HAZIRLANIŞI: Hindi göğüs etini önce dilimliyoruz sonra parmak parmak doğruyoruz.
Şehriyeli Kuzu Kol
Kuzu kolu bir kaç yerinden kesiyoruz ama koparmıyoruz. Büyük bir tencereye kuzu kolu alıyoruz veiki tarafını da çevirip kızartıyoruz. Havuçları ve soğanları iri doğrayıp tencereye aktarıyoruz.Tane yaprağı ve defne yaprağı koyuyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz.
Püreli Soslu Rosto
Tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Dana nuarı bütün olarak tavaya alıyoruz. Çevirerek kızartıyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havucu soyuyoruz ve doğruyoruz. Sarımsağı doğruyoruz. Tavaya soğanı, sarımsağı ve havucu da alıyoruz ve soteliyoruz.
Pilavlı Kuzu Kaburga
HAZIRLANIŞI: Kaburgayı fırın tepsisine alıyoruz. Üzerine tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Sarımsak doğrayıp aralarına sıkıştırıyoruz.
Fırında Pideli Kuzu Kol
Kuzu kolu tencereye sığacak şekilde kesmeden hafif kırıyoruz ve haşlıyoruz. Soğanı ve havucu halka halka doğruyoruz.
Kabaklı Ala Nazik
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya kabağı koyup kavurmaya başlıyoruz. Kuzu etini satırla ince ince kıyarak satır kıyması hazırlıyoruz. Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kıymamızı koyup kavuruyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Domatesleri ve biberleri ince ince doğruyoruz.
  • YORUMLAR