Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sosisli Mantarlı Garnitürlü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

9 milföy hamurunu yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Dİğer milföyleri şerit şerit kesiyoruz. Yumurtanın akını milföylerin üzerine sürüyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritleri milföyün kenarlarına yapıştırıyoruz. Onlarada yumurta akı sürüyoruz.

Mantarları ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Garnitürü karıştırma kabına alıyoruz. Beyaz peyniri rendeliyoruz. Sotelenmiş mantarları katıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz. İç harcımızı milföylerin ortalarına paylaştırıyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritlerden iki tanesini üzerine çapraz şekilde kapatıyoruz.

Şeritlerin üzerinede yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişiriyoruz.

SOSİSLİ MANTARLI GARNİTÜRLÜ BÖREK

15 milföy
1 kase mantar
1 kase garnitür
1 yumurta
1 kase beyaz peynir
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kabaklı Tavuklu Pide
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, tavuk etini küçük küçük doğruyoruz. Kabağı, soğanları, kırmızı biberleri, yeşil biberleri ve soyulmuş domatesleri minik minik doğruyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Salamlı Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu döküyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ekliyoruz.
Peynirli Çiçek Ekmek
HAZIRLANIŞI: Çiçek ekmekleri ayırıyoruz ve her bir yuvarlağı enlemesine ikiye kesiyoruz.
Tahinli Bükme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Süslü Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz.
Kıymalı Katlı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. 1 yumurtayı mayanın üzerine kırıyoruz. Süt ve zeytinyağınıda ortaya döküyoruz. Ortalama 1 tatlı kaşığı tuzu kenardaki unun üzerine serpiyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
Ispanakları ve kırmızı biberi ince doğruyoruz. Bir kaseye koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp harmanlıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine eritilmiş tereyağı sürüyoruz.
Pastırmalı Acı Soslu Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortayı havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
Patatesli Çıtlatmalı Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne, sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz ve karbonat serpiyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Dilim Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz, mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
  • YORUMLAR