Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sosisli Mantarlı Garnitürlü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

9 milföy hamurunu yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Dİğer milföyleri şerit şerit kesiyoruz. Yumurtanın akını milföylerin üzerine sürüyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritleri milföyün kenarlarına yapıştırıyoruz. Onlarada yumurta akı sürüyoruz.

Mantarları ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Garnitürü karıştırma kabına alıyoruz. Beyaz peyniri rendeliyoruz. Sotelenmiş mantarları katıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz. İç harcımızı milföylerin ortalarına paylaştırıyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritlerden iki tanesini üzerine çapraz şekilde kapatıyoruz.

Şeritlerin üzerinede yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişiriyoruz.

SOSİSLİ MANTARLI GARNİTÜRLÜ BÖREK

15 milföy
1 kase mantar
1 kase garnitür
1 yumurta
1 kase beyaz peynir
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Pırasalı Kıymalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Sucuklu Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıp mayayı koyuyoruz.
Kuzulu Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup karıştırıyoruz. Rendenin ince yerinden dil peynirini rendeliyoruz, beyaz peyniri de içine ufalıyoruz.
Yumurtalı Ekmek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz, mayanın üzerine süt ve sıvıyağ döküyoruz. Unun üstüne de tuz serpiyoruz.
Peynirli Bohça Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz serpiyoruz, toz şantiyi de döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve yoğurdu döküyoruz.
Sosisli Mantarlı Garnitürlü Börek
9 milföy hamurunu yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Dİğer milföyleri şerit şerit kesiyoruz.
Dizme Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, akını hamura koyuyoruz.
Patlıcanlı Pizza
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğruyoruz. Tavaya yağ koymadan patlıcanları diziyoruz ve çevirerek hafif pişiriyoruz.
Kıymalı Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz.
Peynirli Poğaça Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
  • YORUMLAR