Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sosisli Mantarlı Garnitürlü Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

9 milföy hamurunu yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Dİğer milföyleri şerit şerit kesiyoruz. Yumurtanın akını milföylerin üzerine sürüyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritleri milföyün kenarlarına yapıştırıyoruz. Onlarada yumurta akı sürüyoruz.

Mantarları ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada soteliyoruz. Garnitürü karıştırma kabına alıyoruz. Beyaz peyniri rendeliyoruz. Sotelenmiş mantarları katıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz. İç harcımızı milföylerin ortalarına paylaştırıyoruz. Kesmiş olduğumuz şeritlerden iki tanesini üzerine çapraz şekilde kapatıyoruz.

Şeritlerin üzerinede yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişiriyoruz.

SOSİSLİ MANTARLI GARNİTÜRLÜ BÖREK

15 milföy
1 kase mantar
1 kase garnitür
1 yumurta
1 kase beyaz peynir
tuz
karabiber
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Sarma Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Soslu Kahvaltı Poğaçası
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz, üzerine sütü, sıvıyağı, tereyağı ve yumurta akını koyuyoruz.
Hamburger
Unu ve tam buğday ununu bir karıştırma kabına döküyoruz. Tuzunu atıyoruz ve harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Katlamalı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Domatesli Sucuklu Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu ilave ederek harmanlıyoruz. Ortasına yumurta kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz.
Peynirli Pastırmalı Baton Börek
HAZIRLANIŞI: Baton kek kalıbını yağlıyoruz. İlk yufkayı kalıbın içine seriyoruz, kenarlarını dışarı sarkıtıyoruz. İkinci yufkayı da parça parça koparıyoruz, zemine bir iki parça daha yufka koyuyoruz. Sosu için, tereyağını eritiyoruz.
Sucuklu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Mahlepli Poğaça
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz. Zeytinyağını ve yoğurduğunu koyuyoruz.
Köy Böreği
Peynirleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Dereotunu da doğrayarak ilave edip karıştırıyoruz. Ayrı bir kasede sosu için, sütü döküyoruz.
Peynirli Rulo Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, kekiğini kırmızı biberini atıyoruz.
Peynirli Tart
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tereyağı ve yoğurdu ortasına koyuyoruz. Kabartma tozu ve tuzu unun üzerine serpiyoruz. Biraz su ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz.
  • YORUMLAR