Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Şişte Patlıcan Dizmesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz. Zırhla ya da satırla incecik kıyıyoruz. Kıymayı da üstlerine koyarak hepsi özdeşleşene kadar zırhtan geçiriyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz ve yoğuruyoruz. Patlıcanların baş kısımlarını kesiyoruz.

Patlıcanlardan 2-3 parmak kalınlığında eşit boyda dilimler kesiyoruz. Köfte harcından limon büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz. Şişlere patlıcan-köfte şeklinde peşpeşe geçiriyoruz ve fırın tepsisine diziyoruz.

Patlıcanlar köfteleri biraz ezecek şekilde takılmalı ki kuyruk yağı pişerken erisin. Domates ve biberleri iri doğruyoruz ve çöp şişlere takıp ayrı bir tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında patlıcan dizmesini pişiriyoruz. Patlıcan dizmesi pişmesine yakın domates biber şişlerini de fırına atıp pişiriyoruz. Pilavı için, pilav tenceresinde tereyağını eritiyoruz. Salçayı ve bulguru ilave edip kavuruyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Bulgur pilavını pişince geniş bir servis tabağına döküyoruz. Üzerine de pişirdiğimiz patlıcan dizmesini ve garnitürleri yerleştiriyoruz. Aralara kaşıkla yoğurt koyarak servis ediyoruz.

ŞİŞTE PATLICAN DİZMESİ

4 patlıcan
400 gr. kıyma
100 gr. kuyruk yağı
2 kırmızı biber
1 diş sarımsak
tuz
karabiber


GARNİTÜRÜ İÇİN:

domates
yeşil biber
yoğurt


PİLAVI İÇİN:

2 su b. bulgur
1 soğan
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. tereyağı
tuz
su
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Köfteli Ali Nazik
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz.
Püreli Biberli Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz. Kaşar peyniri doğrayıp ekliyoruz.Tuzunu, karabiberini atıyoruz. Harcımızı yoğuruyoruz.
Köfteli Karnabahar Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Tencerede su kaynatıyoruz ve karnabaharı koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yarı kıvamda haşlıyoruz. Suyunu iyice süzüyoruz.
Enginar Piyazlı Köfte
Enginarı ve haşlıyoruz.Kıymayı kaseye alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp, soğanı rendeliyoruz. Yoğurmaya başlıyoruz.
Mantarlı Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup iyice yoğuruyoruz.
Patlıcanlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve karışıma ekliyoruz.
Yufkada Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz,
Soslu Ispanaklı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için galeta unu serpiyoruz ve yoğuruyoruz. Ispanak yapraklarını doğruyoruz, sarımsağı da küçük küçük doğruyoruz.
Pideli Püreli Köfte
Püresi için, patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. İçine tereyağını koyarak pişirmeye başlıyoruz.
Şişte Patlıcan Dizmesi
Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz.
Patlıcanlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini atıyoruz.
  • YORUMLAR