Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Şişte Patlıcan Dizmesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz. Zırhla ya da satırla incecik kıyıyoruz. Kıymayı da üstlerine koyarak hepsi özdeşleşene kadar zırhtan geçiriyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz ve yoğuruyoruz. Patlıcanların baş kısımlarını kesiyoruz.

Patlıcanlardan 2-3 parmak kalınlığında eşit boyda dilimler kesiyoruz. Köfte harcından limon büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz. Şişlere patlıcan-köfte şeklinde peşpeşe geçiriyoruz ve fırın tepsisine diziyoruz.

Patlıcanlar köfteleri biraz ezecek şekilde takılmalı ki kuyruk yağı pişerken erisin. Domates ve biberleri iri doğruyoruz ve çöp şişlere takıp ayrı bir tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında patlıcan dizmesini pişiriyoruz. Patlıcan dizmesi pişmesine yakın domates biber şişlerini de fırına atıp pişiriyoruz. Pilavı için, pilav tenceresinde tereyağını eritiyoruz. Salçayı ve bulguru ilave edip kavuruyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Bulgur pilavını pişince geniş bir servis tabağına döküyoruz. Üzerine de pişirdiğimiz patlıcan dizmesini ve garnitürleri yerleştiriyoruz. Aralara kaşıkla yoğurt koyarak servis ediyoruz.

ŞİŞTE PATLICAN DİZMESİ

4 patlıcan
400 gr. kıyma
100 gr. kuyruk yağı
2 kırmızı biber
1 diş sarımsak
tuz
karabiber


GARNİTÜRÜ İÇİN:

domates
yeşil biber
yoğurt


PİLAVI İÇİN:

2 su b. bulgur
1 soğan
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. tereyağı
tuz
su
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Püreli Ispanaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanını rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Köfte harcımızı iyice özleşene kadar yoğuruyoruz.
Kiremitte Patlıcanlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, ince doğradığımız maydanozu ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Bayat ekmeğin kabuk kısımlarını kesiyoruz. İç kısmını suya daldırıp çıkarıyoruz.
Şiş Sebzeli Patatesli Köfte
Köftesi için; kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı ve patatesi rendeliyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Sebzeli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup yoğurmaya başlıyoruz.
Kafesli Pilavlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Pilavı için, pirinci iyice yıkayıp süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz ve dolmalık fıstığı kavuruyoruz. Fıstıklar sararınca soğanı ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Kaşarlı Milföylü Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Makarnalı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz, ince doğranmış maydanozu katıyoruz. Tuz, karabiber ve kekik koyarak harcımızı yoğuruyoruz.
Kremalı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Havucu ve bezelyeyi ayrı ayrı haşlıyoruz. Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Tuz, karabiber ve kimyon atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz.
Köz Patlıcanlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz.
Domates Soslu Püreli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Makarnalı Dalyan Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine bir soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Ispanaklı Enginarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Geniş bir tencereye enginarları diziyoruz. Üzerine zeytinyağını döküyoruz. Tuzunu ve toz şekerini ilave ediyoruz. Suyunu veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
  • YORUMLAR