Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Şişte Patlıcan Dizmesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz. Zırhla ya da satırla incecik kıyıyoruz. Kıymayı da üstlerine koyarak hepsi özdeşleşene kadar zırhtan geçiriyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz ve yoğuruyoruz. Patlıcanların baş kısımlarını kesiyoruz.

Patlıcanlardan 2-3 parmak kalınlığında eşit boyda dilimler kesiyoruz. Köfte harcından limon büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz. Şişlere patlıcan-köfte şeklinde peşpeşe geçiriyoruz ve fırın tepsisine diziyoruz.

Patlıcanlar köfteleri biraz ezecek şekilde takılmalı ki kuyruk yağı pişerken erisin. Domates ve biberleri iri doğruyoruz ve çöp şişlere takıp ayrı bir tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında patlıcan dizmesini pişiriyoruz. Patlıcan dizmesi pişmesine yakın domates biber şişlerini de fırına atıp pişiriyoruz. Pilavı için, pilav tenceresinde tereyağını eritiyoruz. Salçayı ve bulguru ilave edip kavuruyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Bulgur pilavını pişince geniş bir servis tabağına döküyoruz. Üzerine de pişirdiğimiz patlıcan dizmesini ve garnitürleri yerleştiriyoruz. Aralara kaşıkla yoğurt koyarak servis ediyoruz.

ŞİŞTE PATLICAN DİZMESİ

4 patlıcan
400 gr. kıyma
100 gr. kuyruk yağı
2 kırmızı biber
1 diş sarımsak
tuz
karabiber


GARNİTÜRÜ İÇİN:

domates
yeşil biber
yoğurt


PİLAVI İÇİN:

2 su b. bulgur
1 soğan
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. tereyağı
tuz
su
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Fırında Soslu Püreli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı üzerine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Anne Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı içine rendeliyoruz. Tuz ve karabiber koyuyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
Patlıcan Soslu Kaşarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Bulgur Yatağında Mantarlı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Mantar ve maydanozu ince bir şekilde kıyıp ekliyoruz.
Kıymalı Domates Kebabı
Kuzu kolun etini kemiğinden ayırıyoruz ve önce kuşbaşı doğruyoruz. Kuyruk yağını da doğruyoruz.
Beşamel Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Püresi için, patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Patatesleri suda haşlıyoruz, tuzunu atıyoruz.
Somon Köfte
HAZIRLANIŞI: Somonu satırla ince ince kıyıyoruz. Bayat ekmeği ufalıyoruz. Taze soğanı ve maydanozu da incecik kıyıyoruz. Bütün malzemeleri harmanlıyoruz.
Püreli Köfte
İnce bulguru sıcak suyla ıslatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz. Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanını rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Kabaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendenin en küçük yerinden rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Un, tuz ve karabiber atıyoruz. Yoğuruyoruz ve az suyla yumuşatıyoruz.
Ekşili Düğün Köftesi
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtayı kırıp, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve köfte harcına katıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Kıvamını ayarlamak için biraz da un serpiyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz.
Renkli Erişteli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR