Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Şişte Patlıcan Dizmesi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Doğrama tahtasına kuyruk yağını, sarımsağı ve küp doğradığımız kırmızı biberi alıyoruz. Zırhla ya da satırla incecik kıyıyoruz. Kıymayı da üstlerine koyarak hepsi özdeşleşene kadar zırhtan geçiriyoruz. Tuzunu, karabiberini atıyoruz ve yoğuruyoruz. Patlıcanların baş kısımlarını kesiyoruz.

Patlıcanlardan 2-3 parmak kalınlığında eşit boyda dilimler kesiyoruz. Köfte harcından limon büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz. Şişlere patlıcan-köfte şeklinde peşpeşe geçiriyoruz ve fırın tepsisine diziyoruz.

Patlıcanlar köfteleri biraz ezecek şekilde takılmalı ki kuyruk yağı pişerken erisin. Domates ve biberleri iri doğruyoruz ve çöp şişlere takıp ayrı bir tepsiye yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırında patlıcan dizmesini pişiriyoruz. Patlıcan dizmesi pişmesine yakın domates biber şişlerini de fırına atıp pişiriyoruz. Pilavı için, pilav tenceresinde tereyağını eritiyoruz. Salçayı ve bulguru ilave edip kavuruyoruz. Sıcak suyunu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Bulgur pilavını pişince geniş bir servis tabağına döküyoruz. Üzerine de pişirdiğimiz patlıcan dizmesini ve garnitürleri yerleştiriyoruz. Aralara kaşıkla yoğurt koyarak servis ediyoruz.

ŞİŞTE PATLICAN DİZMESİ

4 patlıcan
400 gr. kıyma
100 gr. kuyruk yağı
2 kırmızı biber
1 diş sarımsak
tuz
karabiber


GARNİTÜRÜ İÇİN:

domates
yeşil biber
yoğurt


PİLAVI İÇİN:

2 su b. bulgur
1 soğan
1 çorba k. biber salçası
1 çorba k. tereyağı
tuz
su
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Garnitürlü Köfte
Havuçları soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye havucu ve bezelyeyi koyup haşlıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Sebzeler haşlanınca ocaktan alıyoruz ve soğuk su tutuyoruz.
Köfteli Patlıcan
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları soyuyoruz ve ikiye ya da üçe kesiyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine patlıcan dilimlerini diziyoruz. Tuzunu ve karabiberini serpiyoruz. Biraz zeytinyağı gezdiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Pastırmalı Kaşarlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Maydanozu ince ince doğrayarak ilave ediyoruz.
Mısır Unlu Peynir Köftesi
Lor peyniri ve tulum peyniri bir kaseye parçalayarak koyuyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz.
Köz Patlıcanlı Dürüm Köfte
Kıymayı karıştırma alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atarak yoğurmaya başlıyoruz. Az galeta unu serpiyoruz ve köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız harçtan ufak parçalar koparıyoruz,
Humuslu Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı ve kuyruk yağını büyük bir doğrama tahtasına alıyoruz. Zırla incecik kıyıp birleştiriyoruz. Zırh yoksa satırla da yapabiliriz. Ama kuyruk yağının kıymayla iyice özleşmesi gerekiyor.
Köfteli İskender
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, soğanını rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Parmak Köfteli Kebap
HAZIRLANIŞI: Köftesi için karıştırma kabına kıymayı alın. Üzerine soğan rendesi, yumurta, ince doğranmış maydanoz, tuz karabiber ve kimyonu alarak yoğurun. Kıvamını galeta unu ile ayarlayın. Parmak şeklinde uzun uzun şekil vererek tavada pişirin.
Kağıtta Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı ve sarımsağı içine rendeliyoruz.
Mantar Dolmalı Patatesli Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Patlıcan Soslu Kaşarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu ince ince kıyıyoruz ve ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Renkli Erişteli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Soğanı rendeliyoruz, maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
  • YORUMLAR