Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Pilavlı Minik Köfteler
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı üzerine rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu, karabiberini ve kimyonunu atıyoruz. Köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Galeta unu serperek yoğurmaya devam ediyoruz. Köfte harcından misketten biraz daha büyük köfteler yoğuruyoruz. Pilavı için, pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Pilav tenceresine sıvıyağ damlatıyoruz ve pirinci kavuruyoruz. Biraz kavurduktan sonra tereyağını koyarak kavurmaya devam ediyoruz. Kavurduğumuz pirincin üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.Pişmiş olan pilavı kapağı kapalı olarak dinlendiriyoruz. Maydanozu ve dereotunu doğrayarak pilavın içine koyup karıştırıyoruz.Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve parmak şeklinde doğruyoruz. Kabakları da parmak şeklinde doğruyoruz. Sıvıyağda önce kabakları kızartıyoruz.Kabakları çıkardıktan sonra biberleri kızartıyoruz. Köfteleri yağlanmış fırın tepsisine koyarak önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Bir kaseyi ıslatıyoruz ve pilavı içine doldurup bastırıyoruz. Servis tabağına pilavı ters çeviriyoruz. Pilavın kenarlarına köfteleri ve garnitür sebzeleri koyarak servis ediyoruz.

SEBZELİ PİLAVLI MİNİK KÖFTELER

400 gr. kıyma
1 soğan
1 yumurta
galeta unu
tuz
karabiber
kimyon


PİLAVI İÇİN:

2 su b. pirinç
1 çorba k. tereyağı
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
su


SEBZESİ İÇİN:

3 kabak
2 kırmızı biber
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Mantarlı Soslu Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini koyup iyice yoğuruyoruz.
Eskişehir Köftesi
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz, maydanozu ince doğrayıp ilave ediyoruz.
Ekmekli Köfte Kebabı
Tost ekmeklerini küp küp doğruyoruz ve fırın tepsisine koyuyoruz. Üzerine tereyağı eritip döküyoruz.
Mantarlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve kırmızı biberi küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve mantarı sotelemeye başlıyoruz. Mantar suyunu bırakıp çekince, kırmızı biberi ekliyoruz.
Kabaklı Şiş Köfte
Kabakları halka halka dilimliyoruz. Havuçları ve patatesleri soyuyoruz. Havuçları da halka olarak doğruyoruz. Patatesleri önce halka doğrayıp sonra ikiye kesiyoruz. Kırmızı biberleri de ayıklıyoruz ve iri doğruyoruz. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz ve doğradığımız sebzeleri tepsiye alıyoruz.
Asma Yaprağında Soslu Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanları rendeliyoruz. Közlenmiş biberi doğrayıp salçayla beraber ilave ediyoruz. Maydanoz, dereotu ve taze naneyi doğruyoruz ve karışıma ekliyoruz. Tuz ve karabiber atarak iyice yoğuruyoruz.
Ispanak Yatağında Milföylü Köfte
Köftesi için, dana etini ve kuzu döşü beraber kıyma makinasından geçiriyoruz. Ya da normal kıyma alıyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz.
Sebzeli Tavuk Köftesi
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini ve kırmızı biberi ayıklıyoruz ve doğruyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz. Soğanı da doğruyoruz. Hepsini satırla ince ince kıyıyoruz.
Püreli Köfte
İnce bulguru sıcak suyla ıslatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz. Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanını rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
Patatesli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Ispanaklı Enginarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Geniş bir tencereye enginarları diziyoruz. Üzerine zeytinyağını döküyoruz. Tuzunu ve toz şekerini ilave ediyoruz. Suyunu veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
Domates Soslu Püreli Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz.
  • YORUMLAR