Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Pilavlı Minik Köfteler
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı üzerine rendeliyoruz, yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu, karabiberini ve kimyonunu atıyoruz. Köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Galeta unu serperek yoğurmaya devam ediyoruz. Köfte harcından misketten biraz daha büyük köfteler yoğuruyoruz. Pilavı için, pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Pilav tenceresine sıvıyağ damlatıyoruz ve pirinci kavuruyoruz. Biraz kavurduktan sonra tereyağını koyarak kavurmaya devam ediyoruz. Kavurduğumuz pirincin üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve tuzunu atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.Pişmiş olan pilavı kapağı kapalı olarak dinlendiriyoruz. Maydanozu ve dereotunu doğrayarak pilavın içine koyup karıştırıyoruz.Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve parmak şeklinde doğruyoruz. Kabakları da parmak şeklinde doğruyoruz. Sıvıyağda önce kabakları kızartıyoruz.Kabakları çıkardıktan sonra biberleri kızartıyoruz. Köfteleri yağlanmış fırın tepsisine koyarak önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Bir kaseyi ıslatıyoruz ve pilavı içine doldurup bastırıyoruz. Servis tabağına pilavı ters çeviriyoruz. Pilavın kenarlarına köfteleri ve garnitür sebzeleri koyarak servis ediyoruz.

SEBZELİ PİLAVLI MİNİK KÖFTELER

400 gr. kıyma
1 soğan
1 yumurta
galeta unu
tuz
karabiber
kimyon


PİLAVI İÇİN:

2 su b. pirinç
1 çorba k. tereyağı
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
sıvıyağ
tuz
su


SEBZESİ İÇİN:

3 kabak
2 kırmızı biber
Kategorisi
Köfteler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı içine kırıyoruz. Soğanı da rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğruyoruz ve ilave ediyoruz. Salçasını koyuyoruz.
Pideli Köfte
Pidesi için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortayay yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve sütü döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz.
Soslu Ispanaklı Köfte
Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz ve iyice yoğuruyoruz. Kıvamını ayarlamak için galeta unu serpiyoruz ve yoğuruyoruz. Ispanak yapraklarını doğruyoruz, sarımsağı da küçük küçük doğruyoruz.
Patlıcanlı Tepsi Köftesi
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz, iri doğruyoruz. Sıvıyağda kızartıyoruz. Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz.
Köfteli Karnabahar Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Tencerede su kaynatıyoruz ve karnabaharı koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yarı kıvamda haşlıyoruz. Suyunu iyice süzüyoruz.
Kiremitte Ispanaklı Köfte
HAZIRLANIŞI: Ispanak yapraklarını doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve ıspanakları soteliyoruz.
Ispanaklı Enginarlı Köfte
HAZIRLANIŞI: Geniş bir tencereye enginarları diziyoruz. Üzerine zeytinyağını döküyoruz. Tuzunu ve toz şekerini ilave ediyoruz. Suyunu veriyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
Köz Patlıcanlı Dürüm Köfte
Kıymayı karıştırma alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tuz, karabiber ve toz kırmızı biber atarak yoğurmaya başlıyoruz. Az galeta unu serpiyoruz ve köfte harcımızı iyice yoğuruyoruz. Hazırladığımız harçtan ufak parçalar koparıyoruz,
Yufkalı Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Yumurtayı üzerine kırıyoruz, soğanı rendeliyoruz. Maydanozu incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı iyice yoğuruyoruz. Köfte harcını ikiye bölüyoruz ve ikisini de uzun ince rulo yapıyoruz.
Mantarlı Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: Mantarları ve kırmızı biberi küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve mantarı sotelemeye başlıyoruz. Mantar suyunu bırakıp çekince, kırmızı biberi ekliyoruz.
Püreli Rulo Köfte
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, kırmızı biberleri, ıspanağı ve sarımsağı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve sarımsakla biberi sotelemeye başlıyoruz
Humuslu Şiş Köfte
HAZIRLANIŞI: Kıymayı ve kuyruk yağını büyük bir doğrama tahtasına alıyoruz. Zırla incecik kıyıp birleştiriyoruz. Zırh yoksa satırla da yapabiliriz. Ama kuyruk yağının kıymayla iyice özleşmesi gerekiyor.
  • YORUMLAR