Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sirkeyi döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya az da ılık su dökerek ortadan karıştırmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene dek yoğuruyoruz. Gerekirse yine su veya un ilave ediyoruz. Hamuru yuvarlayıp bir tabağa alıyoruz.Üzerini streç filmle kapatıyoruz ve dinlendiriyoruz. İç harcı için, patatesleri, kabakları ve havuçları rendeliyoruz. Soğanı piyazlık doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz. Soğanı soteliyoruz. Rendelediğimiz sebzeleri de ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Tuzunu atıyoruz. Sebzeler yumuşayıp kendini bırakınca altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.Pastırmayı doğruyoruz ve sebzeli karışıma ilave ederek karıştırıyoruz. Hamurumuzu iki elimizle uzatıp fitil şekline getiriyoruz. Hamuru 10 parçaya kesiyoruz. Bezeleri yuvarlıyoruz. Hamurlarımızı oklavayla servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Tereyağını eritiyoruz ve açtığımız hamurların üzerine sürüyoruz. İç harçtan hamurların ortasına uzunlamasına koyuyoruz.Hamurun iki kenarını katlayıp rulo şeklinde sarıyoruz. Sigara böreğinden daha uzun börekler elde ediyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz.Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Son olarak haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

SEBZELİ PASTIRMALI BÖREK

3 su b. un
3 çorba k. sıvıyağ
2 çorba k. sirke
tuz
su

YAĞLAMAK İÇİN:

tereyağı
sıvıyağ

İÇ HARCI İÇİN:

3 patates
2 kabak
4 havuç
50 gr. pastırma
tuz
sıvıyağ

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Dolama Börek
Unu karıştırma kabının içine alıyoruz. Tuzu serpiyoruz. Ortasını açıp sıvıyap ve biraz su koyup kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurup 15 dakika dinlendiriyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz.
Ramazan Pideli Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesi eğer çok kuruysa suyun altına tutuyoruz, yumuşayınca yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz.
Zeytinli Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Patatesli Pastırmalı Pide
İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Pastırmayı doğruyoruz ve soğanlar kavrulunca tavaya ilave ediyoruz.
Kavurmalı Patatesli Rüzgar Gülü
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz.
Papatya Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine de ılık su döküyoruz. Önce mayayı suyla eritiyoruz. Kenardan un katarak hamuru yoğuruyoruz.
Peynirli Yeşil Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını döküyoruz ve harmanlıyoruz. Kaşar peyniri ve beyaz peyniri içine rendeliyoruz. Yeşil soğanı ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz.
Patatesli Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz. Salçasını ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
  • YORUMLAR