Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Patatesleri, kabakları, domatesleri ve soğanı soyuyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz soğanı kavuruyoruz. Patatesi ilave ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Kabağı koyup kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve domatesi ilave ediyoruz. Sıcak suyla kıvamını açıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yeteri kadar su verdikten sonra kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Pişirdikten sonra el blendırından geçiriyoruz. Çorbanın üzerine maydanoz serperek servis ediyoruz.

SEBZELİ MERCİMEK ÇORBASI

1 su b. kırmızı mercimek
2 patates
2 kabak
2 domates
1 soğan
1 çorba k. salça
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

maydanoz
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sebzeli,mercimek,çorba,oktay usta,oktayusta,çorba tarifi
Benzer Tarifler
Havuçlu Kabak Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kabakları ve havucu rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve havuçla kabağı soteliyoruz.
Erişteli Nohut Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz, haşlanmış nohutu ilave ediyoruz. Erişteyi ekliyoruz. Tuzunu atıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.
Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ve yeşil mercimeği ayrı kaselere koyuyoruz. Kaynar suyla ıslıyoruz. Buğday ve mercimek yumuşayınca ikisini ayrı ayrı yıkıyoruz ve süzüyoruz.
Bulgurlu Semizotu Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye zeytinyağı koyuyoruz, yemeklik doğradığımız soğanı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.
Köz Biberli Domates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz ve doğruyoruz. Köz biberleri doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Salçayı kavuruyoruz. Domatesleri ve köz biberi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Şehriyeli Mısırlı Yoğurt Çorbası
HAZIRLANIŞI: Arpa şehriyeyi haşlıyoruz. Dereotunu ince ince doğruyoruz. Arpa şehriyeyi süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz
Patatesli Isırgan Çorbası
Patatesi ve havucu soyuyoruz. Minik küp şeklinde doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz. Soğanı ve havucu ilave edip kavuruyoruz. Biraz su ekleyerek pişiriyoruz. Ayrı bir tencereye su koyuyoruz.
Köfteli Yayla Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine soğanı rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atarak iyice yoğuruyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
Mantılı Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Köy biberlerini küçük küçük doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz ve biberi soteliyoruz.
Terbiyeli Patlıcan Çorbası
Tencereye et suyunu ve sıcak suyu döküyoruz. Patlıcanı doğruyoruz. Patlıcanı ve mısırı ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Unu, yumurta sarısını ilave ediyoruz. Sarımsağı içine rendeliyoruz. Limonun suyunu sıkıyoruz.
Tahıllı Çorba
HAZIRLANIŞI: Buğdayı sıcak suyla ıslatıyoruz. Küçük bir tencereye buğdayı koyuyoruz. Suyunu koyuyoruz ve haşlıyoruz. İyice haşlıyoruz.
  • YORUMLAR