Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Patatesleri, kabakları, domatesleri ve soğanı soyuyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz soğanı kavuruyoruz. Patatesi ilave ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Kabağı koyup kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve domatesi ilave ediyoruz. Sıcak suyla kıvamını açıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Yeteri kadar su verdikten sonra kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Pişirdikten sonra el blendırından geçiriyoruz. Çorbanın üzerine maydanoz serperek servis ediyoruz.

SEBZELİ MERCİMEK ÇORBASI

1 su b. kırmızı mercimek
2 patates
2 kabak
2 domates
1 soğan
1 çorba k. salça
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

maydanoz
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sebzeli,mercimek,çorba,oktay usta,oktayusta,çorba tarifi
Benzer Tarifler
Tavuklu Kesme Hamurlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Tavukları haşlıyoruz ve suyunu çorba için ayırıyoruz, soğumaya bırakıyoruz. Tavuk etleriniz kemiklerinden ayırıyoruz. Tavuk etlerini de doğruyoruz.
Sütlü Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz. Soğanı tencereye koyup kavurmaya başlıyoruz. Mercimeği yıkıyoruz ve ilave edip kavuruyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı mercimek ve pirinci süzgece alıp yıkıyoruz. Soğanı yemeklikten biraz daha ince doğruyoruz. Havuç ve patatesi de minik küp şeklinde doğruyoruz.
Domatesli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Çorba tenceresine biraz sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Soğanı kavurduktan sonra unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Mercimekli Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede tereyağını eritip unu kavuruyoruz. Unu kokusu çıkınca salçayı ilave ediyoruz.
Yayla Çorbası
Pirinci yıkıyoruz ve süzüyoruz. Küçük bir tencerede pirinci haşlıyoruz. Karıştırma kabına yoğurdu koyuyoruz.
Semizli Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Nohutu, fasulyeyi, mısırı ve buğdayı tencereye alıyoruz. Suyunu koyup kaynatıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu ve unu bir kasede çırpıyoruz.
Nohutlu Semizotu Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mercimeği haşlıyoruz. Mercimeğin kara suyu çıkınca suyunu süzüp yeni su koyuyoruz.
Nohutlu Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz. Mantıyı ilave ediyoruz ve haşlamaya başlıyoruz. Mantının haşlanma süresi kısa olacağı için, haşlanmış nohutu da ilave ediyoruz.
Körili Kabak Çorbası
Kabakları ve kırmızı biberi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve kabakla biberi koyarak soteliyoruz.
Kıtır Ekmekli Domates Çorbası
Soğanı piyazlık doğruyoruz. Tencereye sıvıyağını ve tereyağını alıyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
  • YORUMLAR