Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Ciğer Kızartma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Ciğeri küçük küpler şeklinde doğrayıp suyunu süzüyoruz. Soyulmuş havuç ve pataesi küp küp doğruyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz. Ardından biberleri doğrayıp onlarıda kızartıyoruz. Ciğerleri una bulayıp eliyoruz. Elenmiş ciğerleri kızgın yağda kızartıp karıştırma kabına alıyoruz. Biraz tuz ve toz kırmızı biber ekleyip karıştırıyoruz.

Servis tabağının tabanına kıvırcıkları döşüyoruz. Garnitürü için, yemeklik doğranmış soğanı karıştırma kabına alıyoruz. İnce doğranmış maydanoz ve sumak ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Servis tabağının üzerine kızarmış ciğerleri koyuyoruz. Ciğerlerin üzerine kızarmış sebzeleri, kenarlarına garnitürünü koyup birlikte servis ediyoruz.

SEBZELİ CİĞER KIZARTMA

1 kg dana ciğeri
1 havuç
1 patates
2 kırmızı biber
2 yeşil biber
tuz
toz kırmızı biber
sıvıyağ


GARNİTÜRÜ İÇİN:

2 kırmızı soğan
1 tutam maydanoz
çeri domates
sumak
kıvırcık
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Arnavut Ciğeri
Patatesleri küp doğruyoruz ve kızartıyoruz. Kızarmış patatesleri büyük cam fırın kaba alıyoruz. Kuşbaşı doğranmış ciğerleri una buluyoruz.
Fırın Kebabı
Kuzu butu bütün olarak tencereye alıyoruz ve haşlıyoruz. Pidesi için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu döküyoruz.
Fasulye Güveci
Fasulyelerin saplarını ayıklıyoruz ve kırıyoruz. Güveci ocağa alıp, altını açıyoruz. Zeytinyağını döküyoruz. Kuşbaşı doğranmış dana etini güvece koyuyoruz.
Kalıpta Püreli Kuzu Eti
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup soteliyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz ve et, suyunu bırakıp çekince tavaya ilave ediyoruz.
Sac Kavurma
Kuzu etini küçük küpler halinde doğruyoruz. Biraz sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz.
Yufkada Beyti
Yeşil biberleri, kırmızı biberi ve sarımsağı ince ince doğruyoruz.
Kuzu Etli Karnıyarık
Patlıcanları ocak üstü köz aparatına koyup, çevirerek közlüyoruz. İç harcı için, kuzu etini küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Sebzeli Kafes Pirzola
HAZIRLANIŞI: Patatesleri ve havuçları iri doğruyoruz. Bir kaseye alıyoruz. Arpacık soğanı da ilave ediyoruz.
Bayat Ekmekli Kebap
Mantarı, soğanı piyazlık gibi doğruyoruz. Dana etini ince ince doğruyoruz.
Patlıcanlı Kuzu Etli Güveç
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı doğranmış kuzu etini güveçe alıyoruz, ama ocağa koymuyoruz. Soğanı iri doğrayıp ilave ediyoruz. Sarımsakları, tane karabiberi, defne yaprağını ve salçayı koyup karıştırıyoruz.
Sebzeli Kuzu İncik
Geniş bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. İncikleri koyuyoruz ve çevirerek kızartıyoruz. Soğanları ve sarımsakları iri doğrayarak ilave ediyoruz. Sıcak suyunu koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.
Bulgur Pilavlı Kuzu İncik
HAZIRLANIŞI: İncikleri yıkıyoruz. Tencereye su koyuyoruz. İncikleri koyuyoruz ve bir kere kaynayıp köpüğü çıkınca köpüğünü alıyoruz. Havucu, soğanı iri doğrayıp tencereye atıyoruz.
  • YORUMLAR