Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sebzeli Ciğer Kızartma
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Ciğeri küçük küpler şeklinde doğrayıp suyunu süzüyoruz. Soyulmuş havuç ve pataesi küp küp doğruyoruz. Kızgın yağda kızartıyoruz. Ardından biberleri doğrayıp onlarıda kızartıyoruz. Ciğerleri una bulayıp eliyoruz. Elenmiş ciğerleri kızgın yağda kızartıp karıştırma kabına alıyoruz. Biraz tuz ve toz kırmızı biber ekleyip karıştırıyoruz.

Servis tabağının tabanına kıvırcıkları döşüyoruz. Garnitürü için, yemeklik doğranmış soğanı karıştırma kabına alıyoruz. İnce doğranmış maydanoz ve sumak ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Servis tabağının üzerine kızarmış ciğerleri koyuyoruz. Ciğerlerin üzerine kızarmış sebzeleri, kenarlarına garnitürünü koyup birlikte servis ediyoruz.

SEBZELİ CİĞER KIZARTMA

1 kg dana ciğeri
1 havuç
1 patates
2 kırmızı biber
2 yeşil biber
tuz
toz kırmızı biber
sıvıyağ


GARNİTÜRÜ İÇİN:

2 kırmızı soğan
1 tutam maydanoz
çeri domates
sumak
kıvırcık
Kategorisi
Et Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Etli Islama
Dana etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz, eti tencereye alıyoruz. Eti kavuruyoruz, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Yağını bırakınca arpacık soğanları ilave ediyoruz. Biraz kavurduktan sonra doğranmış sarımsağı da tencereye koyuyoruz. Hepsini bir kavurduktan sonra salçasını ekliyoruz.
Üç Pilavlı Kuzu Tandır
Geniş bir tencereye sıvıyağ döküyoruz. Kuzu incikleri tencereye diziyoruz. Alt üst çevirerek biraz kızartıyoruz.
Köz Patlıcanlı Kuzu Şiş
HAZIRLANIŞI: Kuzu etini karıştırma kabına alın. Üzerine soğan ve sarımsağı rendeleyin. Yağını, salçasını, tuzunu ve baharatını ekleyerek iyice karıştırın. Bir süre bekledikten sonra şişlere takarak ızgarada pişirin. Soğan ve 1 diş sarımsağı doğrayarak ayrı bir yerde kavurmaya başlayın
Yelpazeli Patlıcan Kebabı
Kıymayı karıştırma kabına koyuyoruz. Soğanı, sarımsakları, domatesleri ve biberleri iri doğrayıp, doğrayıcıdan geçiriyoruz. Karışımı kıymanın üzerine döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. az sıvıyağ döküyoruz. Maydanozu da incecik doğrayıp ilave ediyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Tavuklu Saksı Kebabı
HAZIRLANIŞI: Patlıcanların sap kısımlarını kesiyoruz. Patlıcanları uzunluklarına göre eninden ikiye ya da üçe kesiyoruz.
Etli Yaz Türlüsü
HAZIRLANIŞI: Kuşbaşı dana etini tencereye koyuyoruz. Zeytinyağını döküyoruz. Et, suyunu bırakıp çekene kadar pişiriyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Soğanı da ilave ediyoruz ve sotelemeye devam ediyoruz.
Kuskuslu Kuzu Pirzola
HAZIRLANIŞI: Pirzolaları bir tabağa diziyoruz. Üzerine zeytinyağı döküyoruz, tuz ve karabiber atıyoruz.
Kokoreç
HAZIRLANIŞI: Kokoreçi önce dilimliyoruz, sonra minik minik doğruyoruz. Doğranmış kokoreci de süzgece koyup suyunu süzdürüyoruz.
Bostan Patlıcan Kebabı
Kuzu etini kuşbaşı doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve eti kavuruyoruz. 5 dakika kadar kavurduktan sonra defne yapraklarını koyuyoruz. Tane karabiberini de atıyoruz ve pişirmeye devam ediyoruz. Salçasını koyup karıştırıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz ve tencereye ilave ediyoruz.
Kabaklı Ala Nazik
Kabakları rendeliyoruz. Tavaya kabağı koyup kavurmaya başlıyoruz. Kuzu etini satırla ince ince kıyarak satır kıyması hazırlıyoruz. Ayrı bir tavaya az sıvıyağ döküyoruz. Kıymamızı koyup kavuruyoruz. Tereyağını ekliyoruz. Domatesleri ve biberleri ince ince doğruyoruz.
Ankara Tava
HAZIRLANIŞI: Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Kuşbaşı doğranmış kuzu etini tencereye alıp kavuruyoruz.
Kış Güveci
Kuzu gerdanı tencereye alıyoruz ve suyunu koyuyoruz. Defne yapraklarını, tane karabiberleri ve tuzunu koyarak, yarı kıvamda haşlıyoruz. Soğanları iri doğruyoruz. Güvecin içine az sıvıyağ koyuyoruz. Soğanları ilave ediyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Sarımsağı doğruyoruz ve güvece ekliyoruz.
  • YORUMLAR