Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havuçları ve kabakları ince ince yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Peşinden havucu ve bezelyeyi koyuyoruz ve kavurduktan sonra kabağı ekliyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Patatesleri de ince yarım ay şeklinde doğruyoruz ve tencereye koyuyoruz. Sotelediğimiz sebzelerin üzerine sıcak su döküyoruz. Tuzunu atıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Sebzeler haşlanınca blendırdan geçirerek püre haline getiriyoruz.
Çorbanın kıvamını açmak için sıcak su ilave ediyoruz. Sütü ve yumurta sarısını bir kasede çırpıyoruz. Kaynayan çorbadan bir kepçe alıyoruz ve kasede hazırladığımız terbiyenin içine yavaş yavaş dökerek çırpıyoruz. Terbiyeyi ılıtınca yavaş yavaş çorbaya ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Tadına bakarak tuzunu ve karabiberini döküyoruz ve servis ediyoruz.

SEBZE ÇORBASI

2 çorba k. tereyağı
2 soğan
2 patates
2 kabak
2 havuç
1 çay b. bezelye
1 su b. süt
1 yumurta sarısı
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sebze çorbası, oktay ustadan sebze çorbası, oktay usta, sebze, çorbası
Benzer Tarifler
Yayla Çorbası
Pirinci yıkıyoruz ve süzüyoruz. Küçük bir tencerede pirinci haşlıyoruz. Karıştırma kabına yoğurdu koyuyoruz.
Ispanaklı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp sıcak suya ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Sebze Çorbası
Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havuçları ve kabakları ince ince yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Peşinden havucu ve bezelyeyi koyuyoruz ve kavurduktan sonra kabağı ekliyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Sebzeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk bagetleri haşlıyoruz. Süzüyoruz suyunu çorba için ayırıyoruz. Tavuk etlerini ayırıp doğruyoruz. Tencereye yoğurdu koyuyoruz. Unu ve limon suyunu ilave ediyoruz.
Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ve yeşil mercimeği ayrı kaselere koyuyoruz. Kaynar suyla ıslıyoruz. Buğday ve mercimek yumuşayınca ikisini ayrı ayrı yıkıyoruz ve süzüyoruz.
Tahıllı Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi ve havuçları soyuyoruz. Patatesi, havucu ve kırmızı biberi ince doğruyoruz.
Tavuk Suyunda Şehriye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve arpa şehriyeyi kavuruyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Köz Patlıcanlı Dügün Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ve kırmızı biberleri ocak üstü közleme aparatında közlüyoruz. Patlıcanlar ve biberler közlenince soyuyoruz. Biberlerin çekirdeklerini ayıklıyoruz ve ince ince doğruyoruz.
Terbiyeli Kuzu Gerdan Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kuzu gerdanı haşlıyoruz. Suyunu süzüyoruz ve çorba için ayırıyoruz. Patatesi ve havucu doğruyoruz. Et suyunu tencerede kaynatıyoruz. Patatesi ve havucu atarak haşlıyoruz.
Zencefilli Ezme Çorba
Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ ve tereyağı koyarak eritiyoruz. Soğanı ve sarımsağı koyarak kavuruyoruz. Patatesleri ince ince doğruyoruz ve soğanlar kavrulunca tencereye ilave ediyoruz. Kavurduktan sonra tavuk suyunu ve kaynar suyunu döküyoruz. Tuzunu atarak pişmeye bırakıyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
Kırmızı biberleri ocak üstü közleme aparatında közlüyoruz.Biberleri soyuyoruz ve doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.
Pazılı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patates ve havucu soyuyoruz ve minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı rendeliyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve soğanı sarımsağı kavuruyoruz.
  • YORUMLAR