Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havuçları ve kabakları ince ince yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Peşinden havucu ve bezelyeyi koyuyoruz ve kavurduktan sonra kabağı ekliyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Patatesleri de ince yarım ay şeklinde doğruyoruz ve tencereye koyuyoruz. Sotelediğimiz sebzelerin üzerine sıcak su döküyoruz. Tuzunu atıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Sebzeler haşlanınca blendırdan geçirerek püre haline getiriyoruz.
Çorbanın kıvamını açmak için sıcak su ilave ediyoruz. Sütü ve yumurta sarısını bir kasede çırpıyoruz. Kaynayan çorbadan bir kepçe alıyoruz ve kasede hazırladığımız terbiyenin içine yavaş yavaş dökerek çırpıyoruz. Terbiyeyi ılıtınca yavaş yavaş çorbaya ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Tadına bakarak tuzunu ve karabiberini döküyoruz ve servis ediyoruz.

SEBZE ÇORBASI

2 çorba k. tereyağı
2 soğan
2 patates
2 kabak
2 havuç
1 çay b. bezelye
1 su b. süt
1 yumurta sarısı
tuz
karabiber
su
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
sebze çorbası, oktay ustadan sebze çorbası, oktay usta, sebze, çorbası
Benzer Tarifler
Ev Yapımı Kemik Suyu
HAZIRLANIŞI: Kaval kemiğini ikiye kırıyoruz. 2-3 saat suda bekletip kanını akıtıyoruz. Büyük bir tencereye kemikleri koyuyoruz, bol suyunu koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kara suyu çıkınca suyunu süzüyoruz. Kemikleri yıkıyoruz.
Terbiyeli Pırasa Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz, havucu soyuyoruz ve rendeliyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Zerdaçallı Tavuk Çorbası
Tavuk butu haşlıyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağı koyup biberleri atıyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz, unu ekliyoruz ve kavuruyoruz. Haşladığımız tavuğun suyunu döküyoruz. Sıcak suyunu da veriyoruz ve tel şehriyeyi içine atıyoruz.
Mengen Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağı ve sıvıyağ döküyoruz. Soğanı kavuruyoruz. Diğer taraftan bulguru ayrı bir tencerede haşlıyoruz.
Mısırlı Kereviz Çorba
HAZIRLANIŞI: Kerevizi soyuyoruz, saplarını ayırıyoruz. Kerevizi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve kerevizi soteliyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı mercimek ve pirinci süzgece alıp yıkıyoruz. Soğanı yemeklikten biraz daha ince doğruyoruz. Havuç ve patatesi de minik küp şeklinde doğruyoruz.
Kızarmış Ekmekli Leblebi Çorbası
Tencerede tereyağını eritiyoruz ve leblebi ununu koyarak kavuruyoruz. Soğuk et suyu ve su ilave ediyoruz. Çırpma teliyle sürekli karıştırarak çorbamızı pişiriyoruz. Tuzunu atıyoruz. Üzeri için, tost ekmeklerini küp küp doğruyoruz. Fırın tepsisine koyuyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.
Patatesli Roka Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi soyup küp doğruyoruz ve küçük bir tencerede haşlıyoruz. Çorba tenceresine tereyağını ve unu koyuyoruz. Unun çiğ kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
Domates Çorbası
Havucu ince ince doğruyoruz. Soğanı ince piyaz şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine havucu, soğanı, tereyağı ve zeytinyağını koyup kavuruyoruz.
Badem Çorbası
HAZIRLANIŞI: Çorba tenceresine toz bademi ve tereyağını koyup kavuruyoruz. Unu ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Kış Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kerevizi, patatesi, havucu, soğanı, sarımsağı, pırasayı ve biberleri küp doğruyoruz. Tencereye tereyağı ve zeytinyağı koyuyoruz. Doğradığımız sebzeleri tencereye alıyoruz ve 4-5 dakika kavuruyoruz.
Kulaklı Çorba
HAZIRLANIŞI: Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. İçine soğanı rendeliyoruz.
  • YORUMLAR