Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sandviç Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.Unun üzerine de şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortaya sütü azar azar ilave ediyoruz. Ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar iyice yoğuruyoruz. Ele yapışmaması için az un ilave edebiliriz. Hamurumuzun üstünü kapatıp, yarım saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz.Hamurdan 14 beze koparıp yuvarlıyoruz. Tezgah üzerindeki bezeleri elimizle ileri geri yaparak sandviç ekmeği şekli veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam serpiyoruz.Eğer öncesinde mayalandıramadıysak tepside mayalanmaya bırakabiliriz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

SANDVİÇ EKMEĞİ

7 su b. un
1 pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 yumurta
1 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tuz
aldığı kadar su

ÜZERİ İÇİN:

1 yumurta
susam
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Ev Usulü Etli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üstüne az ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru açılarak hamuru yoğuruyoruz.
Peynirli Sucuklu Ev Böreği
HAZIRLANIŞI: Sucuğu, kırmızı biberi, yeşil biberi küçük küçük doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve hepsini bir soteliyoruz.
Sosisli Mantarlı Garnitürlü Börek
9 milföy hamurunu yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Dİğer milföyleri şerit şerit kesiyoruz.
Peynirli Ekmek Dilimleri
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz.
Patates Pizzası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri iyice yıkıyoruz, kabuğunu soymadan 1 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Tencereye patatesleri koyuyoruz, üzerine sıcak su döküyoruz, tuzunu da atıp 10 dakika kadar haşlıyoruz.
Peynirli Çanak Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, yoğurdunu koyuyoruz.
Tava Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz.
Tulum Peynirli Ispanaklı Pizza
Hamuru için; unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Zeytinyağını mayanın üzerine döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz.
Bazlama Pizzası
HAZIRLANIŞI: Bazlamaları enlemesine ikiye kesiyoruz. Sosu için, domatesi rendeliyoruz.
Sucuklu Peynirli Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Yufkalı Spagetti Makarna
Spagettiyi suda haşlıyoruz. Mantarları doğruyoruz ve tavaya az sıvıyağ dökerek kavuruyoruz. Beşamel sos için küçük bir tencereye sütü döküyoruz.
  • YORUMLAR