Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sandviç Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.Unun üzerine de şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortaya sütü azar azar ilave ediyoruz. Ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar iyice yoğuruyoruz. Ele yapışmaması için az un ilave edebiliriz. Hamurumuzun üstünü kapatıp, yarım saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz.Hamurdan 14 beze koparıp yuvarlıyoruz. Tezgah üzerindeki bezeleri elimizle ileri geri yaparak sandviç ekmeği şekli veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam serpiyoruz.Eğer öncesinde mayalandıramadıysak tepside mayalanmaya bırakabiliriz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

SANDVİÇ EKMEĞİ

7 su b. un
1 pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 yumurta
1 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tuz
aldığı kadar su

ÜZERİ İÇİN:

1 yumurta
susam
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Pazılı Peynirli Rulo Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Tavuklu Pırasalı İç İçe Börek
Tavuk etini kuşbaşı doğruyoruz. Pırasayı da ince ince doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve tavuk etini soteliyoruz. Eti soteledikten sonra pırasayı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Patatesli Peynirli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Sucuklu Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Düğüm Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve toz şeker serpiyoruz. Mahlepi döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Baton Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Kaşarlı Kıymalı Pide Börek
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Zeytinağı ve biraz suyu ortasına döküyoruz.
Peynirli Sucuklu Katmer Poğaça
Unu karıştırma kabına koyup ortasına havuz açıyoruz. Yaş maya, sulu yoğurt, sıvıyağ ve yumurtanın akını ortasına koyuyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Pide
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
Sucuklu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR