Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Sandviç Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.Unun üzerine de şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortaya sütü azar azar ilave ediyoruz. Ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar iyice yoğuruyoruz. Ele yapışmaması için az un ilave edebiliriz. Hamurumuzun üstünü kapatıp, yarım saat kadar mayalanmaya bırakıyoruz.Hamurdan 14 beze koparıp yuvarlıyoruz. Tezgah üzerindeki bezeleri elimizle ileri geri yaparak sandviç ekmeği şekli veriyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Susam serpiyoruz.Eğer öncesinde mayalandıramadıysak tepside mayalanmaya bırakabiliriz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

SANDVİÇ EKMEĞİ

7 su b. un
1 pk. yaş maya
1 su b. süt
1 çay b. sıvıyağ
1 yumurta
1 çorba k. toz şeker
1 çorba k. tuz
aldığı kadar su

ÜZERİ İÇİN:

1 yumurta
susam
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Yumurtalı Ekmek Dolması
HAZIRLANIŞI: Dolmalık ekmeği 4 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Ekmek arası yapar gibi bir kenarını kesiyoruz ama tamamen ayırmıyoruz.
Patatesli Lavaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz. Haşlanmış patatesleri doğruyoruz ve tavaya ekliyoruz. Salçasını koyup kavuruyoruz
Kıymalı Nişastalı Poğaça
İç harcı için soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyarak soğanları kavuruyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve beraber kavurmaya devam ediyoruz.
Kaşarlı Sucuklu Ekmek Dilimi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayayı ve tuzu serpiyoruz, karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Sütü ve sıvıyağı ortaya döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Mantarlı Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları ve mantarları yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Mantarı ilave ediyoruz. Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve ince doğruyoruz.
Kıymalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Pizza
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
İtalyan Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Ilık su ve zeytinyağı döküyoruz.
Peynirli Patetesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patates Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve ılık suyu döküyoruz.
Biberiyeli Zeytinli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Biberiye yapraklarını ince ince doğrayıp unun üzerine serpiyoruz. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve doğruyoruz.
  • YORUMLAR