Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Portakal Reçeli
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Portakalların kabuklarını rendeliyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz, sonra küçük doğruyoruz. Doğradığımız portakalların bir kısmını büyük boy tenceremize alıyoruz. Üzerine 1 kg. şekeri döküyoruz. Kalan portakalların yarısını tencereye alıyoruz ve üzerine 1 kg şekeri daha döküyoruz.

Kalan portakalı koyuyoruz ve son olarak 1kg. şekeri daha döküyoruz ve tenceremizi ocağa alıp, kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. 1,5 saat kadar pişirdikten sonra limonların suyunu içine sıkıyoruz.

Pişirmeye devam ediyoruz, ara ara tabağa koyarak ağdalı kıvama gelip gelmediğini kontrol ediyoruz. Kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz. Bir gece soğumaya bırakıyoruz ve peşinden kavanozlara dolduruyoruz.

PORTAKAL REÇELİ

4 kg portakal
2 limon
3 kg toz şeker
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Acı Biber Turşusu
HAZIRLANIŞI: Acı biberleri kavanoza dolduruyoruz. Aralara sarımsakları atıyoruz. Üzerine toz şekerini ve tuzunu koyuyoruz.
Şeftali Konservesi
HAZIRLANIŞI: Şekerimizler suyumuzu tencerenin içine koyup güzelce kaynatmaya baslıyoruz. Bu aradada şeftalilerimizin kabuklarını soyarak iki tarafa bölüyoruz. Şeftalilerin çekirdeklerinize çıkararak kavanozların içine yarım şeftali sığacak şekilde üst üste diziyoruz.
Alıç Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Alıçları yıkıyoruz ve 3 litrelik kavanoza dolduruyoruz. Doldururken elimizle hafif eziyoruz.
Turşu Kavurması
HAZIRLANIŞI: Soğanları ve fasulye turşusunu doğrayın. Tavaya tereyağını ve mısırözü yağı koyun, soğanları kavurun. Üzerine fasulyeyi ve püreyi ekleyip karıştırın. Kavurun ve altını kapatın. Servis tabağına alın ve maydanozlarla süsleyin.
Pratik Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri orta boy olarak alıp, saplarını ayıklıyoruz. İyice yıkıyoruz. Daha sonrasında geniş bir tencereye çilekleri alıyoruz.
Patlıcanlı Turşusu
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları haşlayıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıdıktan sonra ortalarını kesip yatırıyoruz. Yeşil domates, beyaz lahana, havuç ve sarımsağı küçük bir şekilde doğrayıp harmanlıyoruz.
Kayısı Reçeli
Kayısıları ortadan ikiye bölüp çekirdeklerinden ayırın. Tencereye tozşeker ve suyu alıp şerbet gibi kaynatın. İçine kayısıları ekleyin. Sıcak sıcak kavanozlara doldurun. Ağzını kapatın.
Havuç Reçeli
HAZIRLANIŞI: 1 kg havuzun kabuklarını soyun. Havuçları rendeleyin. Tencereye rendelenmiş havuçları ilave edin. 2 adet portakal, 2 greyfurt sıkın. Tencereye havuçların üzerine portakal suyu ve greyfurt suyunu ilave edin. Üzerine 2 adet elmayı rendeleyin.
Kumkuat Reçeli
HAZIRLANIŞI: Kumkuatları bütün olarak tencereye alın. Üzerine 2 su bardağı suyu ve toz şekeri ekleyerek kıvamı koyulaşmaya başlayıncaya kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın limonunu sıkıp soğumaya bırakın.
Şeftali Marmelatı
HAZIRLANIŞI: Şeftalileri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Tencereye alıyoruz, suyunu döküyoruz ve pişirmeye başlıyoruz. Yumuşayınca blendırdan geçiriyoruz.
Elma Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Elmaları sapını, çekirdeğini ayırmadan 4'e bölüyoruz ve 5 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Küçük ya da orta boy çilekleri ayıklıyoruz. Büyük boy çelik tencereye çilekleri koyuyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve 5 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Şeker eriyince orta ateşte pişirmeye devam ediyoruz.
  • YORUMLAR
fatma erdogan
Oluşturma Tarihi
05-05-2015
Antalya
hem kaşi hemde ıddıalı yemeklerımı sızınle paylaşirım hem oguzel onluklerıne sahıp olurum dıye duşundum