Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Portakal Reçeli
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Portakalların kabuklarını rendeliyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz, sonra küçük doğruyoruz. Doğradığımız portakalların bir kısmını büyük boy tenceremize alıyoruz. Üzerine 1 kg. şekeri döküyoruz. Kalan portakalların yarısını tencereye alıyoruz ve üzerine 1 kg şekeri daha döküyoruz.

Kalan portakalı koyuyoruz ve son olarak 1kg. şekeri daha döküyoruz ve tenceremizi ocağa alıp, kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. 1,5 saat kadar pişirdikten sonra limonların suyunu içine sıkıyoruz.

Pişirmeye devam ediyoruz, ara ara tabağa koyarak ağdalı kıvama gelip gelmediğini kontrol ediyoruz. Kıvamı ortaya çıkınca altını kapatıyoruz. Bir gece soğumaya bırakıyoruz ve peşinden kavanozlara dolduruyoruz.

PORTAKAL REÇELİ

4 kg portakal
2 limon
3 kg toz şeker
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Üzüm Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Yıkamış olduğumuz yeşil ve kırmızı üzümleri salkım salkım 3 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Mor Lahana Turşusu
HAZIRLANIŞI: Yıkanmış mor lahanayı ince bir şekilde doğruyoruz. Biraz tuz serpip harmanlıyoruz. Cam bir kavanoza koyuyoruz.
Kornişon Turşusu
HAZIRLANIŞI: Salatalıkların sap kısımlarını kesiyoruz ve bıçak ucuyla hafif deliyoruz. 3litrelik cam kavanozun zeminine önce 1 avuç nohut atıyoruz.
Acı Biber Turşusu
HAZIRLANIŞI: Acı biberleri kavanoza dolduruyoruz. Aralara sarımsakları atıyoruz. Üzerine toz şekerini ve tuzunu koyuyoruz.
Karışık Turşu
HAZIRLANIŞI: Kornişon salatalıkları, soyulmuş havuçları, kırmızı ve yeşil biberleri dilimliyoruz. Lahanayı çok ince olmayacak şekilde doğruyoruz.
Havuç Reçeli
HAZIRLANIŞI: 1 kg havuzun kabuklarını soyun. Havuçları rendeleyin. Tencereye rendelenmiş havuçları ilave edin. 2 adet portakal, 2 greyfurt sıkın. Tencereye havuçların üzerine portakal suyu ve greyfurt suyunu ilave edin. Üzerine 2 adet elmayı rendeleyin.
Şeftali Reçeli
Şeftalileri soyuyoruz, çekirdeklerini çıkarıyoruz ve küp küp doğruyoruz. Tencereye doğranmış şeftalileri koyuyoruz. Üzerine toz şekeri döküyoruz.
Osmanlı Çileği Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri ayıklayıp yıkıyoruz. Tencereye önce çilekleri koyuyoruz, üzerine toz şekeri döküyoruz ve bir gece önceden bu şekilde bekletiyoruz.
Patlıcanlı Turşusu
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları haşlayıp ılımaya bırakıyoruz. Ilıdıktan sonra ortalarını kesip yatırıyoruz. Yeşil domates, beyaz lahana, havuç ve sarımsağı küçük bir şekilde doğrayıp harmanlıyoruz.
Portakal Reçeli
Portakalların kabuklarını rendeliyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz, sonra küçük doğruyoruz.
Kırmızı Biber Sos
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberlerin çekirdeklerini ayıklayıp, rondodan geçiriyoruz. Rondoda püre haline gelen biberleri tencereye alıyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte arada karıştırarak pişiriyoruz
Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Küçük ya da orta boy çilekleri ayıklıyoruz. Büyük boy çelik tencereye çilekleri koyuyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve 5 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Şeker eriyince orta ateşte pişirmeye devam ediyoruz.
  • YORUMLAR
fatma erdogan
Oluşturma Tarihi
05-05-2015
Antalya
hem kaşi hemde ıddıalı yemeklerımı sızınle paylaşirım hem oguzel onluklerıne sahıp olurum dıye duşundum