Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pirinçli Bamya Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci küçük bir tencerede haşlıyoruz. Kuru bamyayı da ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Bir tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu da koyarak kavuruyoruz. Sütü ve etsuyunu dökerek kıvamını açıyoruz. Biraz da soğuk su ekliyoruz ve çırpıyoruz. Karışımı kaynatıyoruz. Kaynar su katıyoruz. Haşlanmış pirinci koyarak karıştırıyoruz. Haşlanmış bamyayı da ilave ediyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kaynatıyoruz. Üzerine doğranmış dereotu serpiyoruz.

PİRİNÇLİ BAMYA ÇORBASI

100 gr. kuru bamya
1 çay b. pirinç
1 su b. süt
1 su b. et suyu
2 çorba k. un
1 çorba k. tereyağı
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

dereotu
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pirinç, bamya, çorbası, oktay usta pirinç bamya çorbası, pirinç bamya çorbası, oktay usta çorba tarifi
Benzer Tarifler
Pırasalı Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ve taze sarımsağı doğruyoruz. Patatesleri soyup küp doğruyoruz.
Mantılı Pastırmalı Tarhana
HAZIRLANIŞI: Tereyağı ve tarhanayı tenceremizde kavuruyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
Kırmızı biberleri ocak üstü közleme aparatında közlüyoruz.Biberleri soyuyoruz ve doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz.
Kuşkonmaz Çorbası
Kuşkonmazı, kırmızı biberi, soğanı ve sarımsağı doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz. Soğanı ve sarımsağı koyarak kavurmaya başlıyoruz. Kuşkonmazı ve biberi de ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Üzerine sıcak su koyarak 5 dakika kaynatıyoruz. Ayrı bir tencereye tereyağını ve unu koyarak kavuruyoruz.
Nohutlu Semizotu Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mercimeği haşlıyoruz. Mercimeğin kara suyu çıkınca suyunu süzüp yeni su koyuyoruz.
Ezogelin Çorbası
Kırmızı mercimeği, pirinci, buşguru bir süzgece alıyoruz ve yıkayıp süzüyoruz. Üçünü birlikte tencereye koyuyoruz.
Sebzeli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk bagetleri haşlıyoruz. Süzüyoruz suyunu çorba için ayırıyoruz. Tavuk etlerini ayırıp doğruyoruz. Tencereye yoğurdu koyuyoruz. Unu ve limon suyunu ilave ediyoruz.
Taneli Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kırmızı biberi, kabağı küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Pirinçli Bamya Çorbası
Pirinci küçük bir tencerede haşlıyoruz. Kuru bamyayı da ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Bir tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu da koyarak kavuruyoruz. Sütü ve etsuyunu dökerek kıvamını açıyoruz. Biraz da soğuk su ekliyoruz ve çırpıyoruz. Karışımı kaynatıyoruz.
Terbiyeli Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayları sıcak suyla ıslıyoruz ve bekletiyoruz. Daha sonra buğdayı yıkayıp temiz suyla tencereye koyuyoruz ve haşlıyoruz. Buğday suyunu tamamen çekince altını kapatıyoruz.
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Doğranmış kuzu kaburgayı çorba tenceresine koyup kavuruyoruz. Suda bekletilmiş kırık mısır ve barbunyayı ilave ediyoruz. Tereyağını koyuyoruz. Karıştırıyoruz ve sıcak su verip kaynamaya bırakıyoruz.
Tatlı Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz. İnce ince doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağı koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Tatlı patatesi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
  • YORUMLAR