Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pirinçli Bamya Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci küçük bir tencerede haşlıyoruz. Kuru bamyayı da ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Bir tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu da koyarak kavuruyoruz. Sütü ve etsuyunu dökerek kıvamını açıyoruz. Biraz da soğuk su ekliyoruz ve çırpıyoruz. Karışımı kaynatıyoruz. Kaynar su katıyoruz. Haşlanmış pirinci koyarak karıştırıyoruz. Haşlanmış bamyayı da ilave ediyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kaynatıyoruz. Üzerine doğranmış dereotu serpiyoruz.

PİRİNÇLİ BAMYA ÇORBASI

100 gr. kuru bamya
1 çay b. pirinç
1 su b. süt
1 su b. et suyu
2 çorba k. un
1 çorba k. tereyağı
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

dereotu
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pirinç, bamya, çorbası, oktay usta pirinç bamya çorbası, pirinç bamya çorbası, oktay usta çorba tarifi
Benzer Tarifler
Küp Sebzeli Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havucu ve patatesi soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz.
Sebzeli Mercimek Çorbası
Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı, havucu ve patatesi doğruyoruz. Tencereye sıvıyağı ve tereyağı beraber koyuyoruz. Üzerine soğanı ve havucu koyarak kavuruyoruz. Sebzeler kavrulunca patatesi de ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçayı ve mercimeği ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Düğün Çorbası
HAZIRLANIŞI: Bütün kuzu etini haşlıyoruz. Suyunu çorbaya koymak üzere ayırıyoruz. Eti küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Mısırlı Kesme Hamur Çorbası
HAZIRLANIŞI: Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz, tuz serpiyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, ılık su döküyoruz ve hamuru yoğuruyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz.
Pirinçli Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyup küçük küp şeklinde doğruyoruz. Bir tencereye patates ve pirinci koyup haşlıyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyup soğanı soteliyoruz.
Makarnalı Sebze Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberi, havucu ve kabağı küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Biberleri, havucu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Pazı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz.
Mantılı Çorba
HAZIRLANIŞI: Unu ve tereyağını tencereye koyup kavuruyoruz. Salçasını koyup kavurmaya devam ediyoruz. Soğuk et suyunu döküp çırpma teliyle karıştırarak topaklanmasını engelliyoruz.
Nohutlu Meyaneli Tavuk Çorbası
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış tavuk budunu parçalara ayırıyoruz ve doğruyoruz. Tencerede tereyağını sıvıyağla karıştırıp eritiyoruz.
Kuşkonmaz Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kuşkonmazları soyuyoruz ve doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz,soğanları koyup kavuruyoruz.
Barbunyalı Mısır Çorbası
HAZIRLANIŞI: Taze barbunyaları ayıklıyoruz ve haşlıyoruz. Haşlanan barbunyayı soğumaya bırakıyoruz. Yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz.
Maş Fasulyeli Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz ve maş fasulyesini koyuyoruz. Maş fasulyesi çabuk pişen bir fasulyedir çok geçmeden haşlanmış buğadayı da içine katıyoruz.
  • YORUMLAR