Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pirinçli Bamya Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Pirinci küçük bir tencerede haşlıyoruz. Kuru bamyayı da ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Bir tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu da koyarak kavuruyoruz. Sütü ve etsuyunu dökerek kıvamını açıyoruz. Biraz da soğuk su ekliyoruz ve çırpıyoruz. Karışımı kaynatıyoruz. Kaynar su katıyoruz. Haşlanmış pirinci koyarak karıştırıyoruz. Haşlanmış bamyayı da ilave ediyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kaynatıyoruz. Üzerine doğranmış dereotu serpiyoruz.

PİRİNÇLİ BAMYA ÇORBASI

100 gr. kuru bamya
1 çay b. pirinç
1 su b. süt
1 su b. et suyu
2 çorba k. un
1 çorba k. tereyağı
tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

dereotu
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pirinç, bamya, çorbası, oktay usta pirinç bamya çorbası, pirinç bamya çorbası, oktay usta çorba tarifi
Benzer Tarifler
Ispanaklı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp sıcak suya ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Köz Biberli Domates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz ve doğruyoruz. Köz biberleri doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz. Salçayı kavuruyoruz. Domatesleri ve köz biberi ilave edip kavurmaya devam ediyoruz.
Tahıllı Çorba
HAZIRLANIŞI: Buğdayı sıcak suyla ıslatıyoruz. Küçük bir tencereye buğdayı koyuyoruz. Suyunu koyuyoruz ve haşlıyoruz. İyice haşlıyoruz.
Ev Yapımı Kemik Suyu
HAZIRLANIŞI: Kaval kemiğini ikiye kırıyoruz. 2-3 saat suda bekletip kanını akıtıyoruz. Büyük bir tencereye kemikleri koyuyoruz, bol suyunu koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kara suyu çıkınca suyunu süzüyoruz. Kemikleri yıkıyoruz.
Ezme Bezelye Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküp soğanı, sarımsağı kavuruyoruz.
Köz Kırmızı Biber Çorbası
Közlenmiş kırmızı biberleri soyuyoruz ve temizliyoruz. Domatesi de közlüyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Köz biberleri ve domatesi ince ince doğruyoruz.
Mercimek Çorbası
Soğanı ve havuçları soyuyoruz. Soğanı piyazlık doğruyoruz, havuçları da yarım ay şeklinde doğruyoruz. Patatesleri de o boyutlarda doğruyoruz.
Şehriyeli Mısırlı Yoğurt Çorbası
HAZIRLANIŞI: Arpa şehriyeyi haşlıyoruz. Dereotunu ince ince doğruyoruz. Arpa şehriyeyi süzüyoruz ve soğumaya bırakıyoruz
Kıymalı Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tencereye alıyoruz. Peşinden salçayı ve tarhanayı koyuyoruz. Son olarak kavrulmuş kıymayı ilave ediyoruz. Hepsini bir karıştırıyoruz.
Körili Karnabahar Çorbası
Karnabaharı çiçeklerine ayırıp suda haşlıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz.
Bulgur Köfteli Nohutlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Bulguru büyük bir kaseye döküyoruz ve kaynar suyla ıslıyoruz. Üzerini streç filmle kapatıyoruz. Bulgur suyu çekip şişene kadar dinlediriyoruz.
Erişteli Tarhana Çorbası
Tencereye tereyağı ve salçayı koyup kavuruyoruz. Tarhanayı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp topaklanmasını engelliyoruz
  • YORUMLAR