Pırasalı Patatesli Kol Böreği | Oktay Usta [ Resmi Web Sitesi ]
Üyelik girişi
veya


Oktay ustadan

Hamur İşleri

Pırasalı Patatesli Kol Böreği

Tarif Tarihi :HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. İç harcı için, pırasaları ince bir şekilde doğrayıpsıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kavurmayı ince bir şekilde doğrayıp pırasalar kavrulduktan sonra ekliyoruz.

Birazda kavurma ile birlikte kavurup tuz ve karabiberini ekliyoruz. Karıştırıp altını kapatıyoruz. Hamuru bütün olarak ince bir şekilde açıyoruz.

Tereyağı eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Hamurun üzerine yağı sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekerek hamuru iyice büyütüyoruz. Geniş kısmından 4 parmak kalınlığında içe doğru katlıyoruz. Katlanmış kısmına pırasalı harcımızı uzunlamasına koyuyoruz. Hamurun geri kalan kısmınada harcımızcan biraz serpiyoruz. Haşlanmış patatesi hamurun her tarafına rendeliyoruz. Baş kısımdan başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Tepsimizin uzunluğuna göre hamuru kesip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. ÜZerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

PIRASALI PATATESLİ KOL BÖREĞİ

4,5 su b. un
4 çorba k. sıvıyağ
1 tatlı k. tuz
aldığı kadar su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 pırasa
100 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber

YAĞLAMAK İÇİN:

1 çay b. sıvıyağ
150 gr. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş