Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pırasalı Patatesli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. İç harcı için, pırasaları ince bir şekilde doğrayıpsıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kavurmayı ince bir şekilde doğrayıp pırasalar kavrulduktan sonra ekliyoruz.

Birazda kavurma ile birlikte kavurup tuz ve karabiberini ekliyoruz. Karıştırıp altını kapatıyoruz. Hamuru bütün olarak ince bir şekilde açıyoruz.

Tereyağı eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Hamurun üzerine yağı sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekerek hamuru iyice büyütüyoruz. Geniş kısmından 4 parmak kalınlığında içe doğru katlıyoruz. Katlanmış kısmına pırasalı harcımızı uzunlamasına koyuyoruz. Hamurun geri kalan kısmınada harcımızcan biraz serpiyoruz. Haşlanmış patatesi hamurun her tarafına rendeliyoruz. Baş kısımdan başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Tepsimizin uzunluğuna göre hamuru kesip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. ÜZerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

PIRASALI PATATESLİ KOL BÖREĞİ

4,5 su b. un
4 çorba k. sıvıyağ
1 tatlı k. tuz
aldığı kadar su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 pırasa
100 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber

YAĞLAMAK İÇİN:

1 çay b. sıvıyağ
150 gr. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Peynirli Reyhanlı Pidecikler
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütü döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz.
Peynirli Cevizli Sarma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu koyup harmanlıyoruz.
Zeytin Ağacı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Patatesli Gül Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Peşinden kıymayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Patatesli Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve soğanları kavuruyoruz. Salçasını ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Patetesli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Yufkalı Milföy Börek
Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave ederek beraber kavruyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz.
Papatya Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine de ılık su döküyoruz. Önce mayayı suyla eritiyoruz. Kenardan un katarak hamuru yoğuruyoruz.
Pastırmalı Domatesli Tepsi Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Ispanaklı Börek
Ispanakları saplarıyla beraber doğruyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı sotelemeye başlıyoruz. Kırmızı biberi de ilave ediyoruz. Ispanak saplarını da koyup kavuruyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ispanağı doğruyoruz. Ispanağı, kabartma tozunu, tuzu koyuyoruz ve karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR