• Oktay ustadan

  Hamur İşleri

  Pırasalı Patatesli Kol Böreği

  Tarif Tarihi..:  HAZIRLANIŞI:

  Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. İç harcı için, pırasaları ince bir şekilde doğrayıpsıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kavurmayı ince bir şekilde doğrayıp pırasalar kavrulduktan sonra ekliyoruz.

  Birazda kavurma ile birlikte kavurup tuz ve karabiberini ekliyoruz. Karıştırıp altını kapatıyoruz. Hamuru bütün olarak ince bir şekilde açıyoruz.

  Tereyağı eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Hamurun üzerine yağı sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekerek hamuru iyice büyütüyoruz. Geniş kısmından 4 parmak kalınlığında içe doğru katlıyoruz. Katlanmış kısmına pırasalı harcımızı uzunlamasına koyuyoruz. Hamurun geri kalan kısmınada harcımızcan biraz serpiyoruz. Haşlanmış patatesi hamurun her tarafına rendeliyoruz. Baş kısımdan başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Tepsimizin uzunluğuna göre hamuru kesip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. ÜZerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

  PIRASALI PATATESLİ KOL BÖREĞİ

  4,5 su b. un
  4 çorba k. sıvıyağ
  1 tatlı k. tuz
  aldığı kadar su

  İÇ HARCI İÇİN:

  4 haşlanmış patates
  4 pırasa
  100 gr. kavurma
  sıvıyağ
  tuz
  karabiber

  YAĞLAMAK İÇİN:

  1 çay b. sıvıyağ
  150 gr. tereyağı

  ÜZERİ İÇİN:

  yumurta sarısı
  haşhaş