Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pırasalı Patatesli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. İç harcı için, pırasaları ince bir şekilde doğrayıpsıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kavurmayı ince bir şekilde doğrayıp pırasalar kavrulduktan sonra ekliyoruz.

Birazda kavurma ile birlikte kavurup tuz ve karabiberini ekliyoruz. Karıştırıp altını kapatıyoruz. Hamuru bütün olarak ince bir şekilde açıyoruz.

Tereyağı eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Hamurun üzerine yağı sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekerek hamuru iyice büyütüyoruz. Geniş kısmından 4 parmak kalınlığında içe doğru katlıyoruz. Katlanmış kısmına pırasalı harcımızı uzunlamasına koyuyoruz. Hamurun geri kalan kısmınada harcımızcan biraz serpiyoruz. Haşlanmış patatesi hamurun her tarafına rendeliyoruz. Baş kısımdan başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Tepsimizin uzunluğuna göre hamuru kesip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. ÜZerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

PIRASALI PATATESLİ KOL BÖREĞİ

4,5 su b. un
4 çorba k. sıvıyağ
1 tatlı k. tuz
aldığı kadar su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 pırasa
100 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber

YAĞLAMAK İÇİN:

1 çay b. sıvıyağ
150 gr. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Mercimekli Kıtır Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıp ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortasına zeytinyağını ve az ılık su döküp ortasından yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz.
Pazılı Peynirli Rulo Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kiş
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberin 1 tanesini doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz.
Kavurmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Patatesli Rulo Poğaça
Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne de sıvıyağı ve sütü döküyoruz.
Sebzeli Tavuklu Krep
Krebi için, yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü, sıvıyağı döküyoruz ve çırpma teliyle çırpıyoruz. Tuzu ve unu ilave edip çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Burgu Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanla biberi kavuruyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Reyhanlı Pidecikler
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütü döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Ortadaki sıvılarla mayayı eritiyoruz.
Poğaça Halkası
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şeker serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR