Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pırasalı Patatesli Kol Böreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Sıvıyağ ve biraz suyu ortasına döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. İç harcı için, pırasaları ince bir şekilde doğrayıpsıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kavurmayı ince bir şekilde doğrayıp pırasalar kavrulduktan sonra ekliyoruz.

Birazda kavurma ile birlikte kavurup tuz ve karabiberini ekliyoruz. Karıştırıp altını kapatıyoruz. Hamuru bütün olarak ince bir şekilde açıyoruz.

Tereyağı eritip sıvıyağ ile karıştırıyoruz. Hamurun üzerine yağı sürüyoruz. Elimizle hamurun kenarlarından çekerek hamuru iyice büyütüyoruz. Geniş kısmından 4 parmak kalınlığında içe doğru katlıyoruz. Katlanmış kısmına pırasalı harcımızı uzunlamasına koyuyoruz. Hamurun geri kalan kısmınada harcımızcan biraz serpiyoruz. Haşlanmış patatesi hamurun her tarafına rendeliyoruz. Baş kısımdan başlayıp rulo olarak sarıyoruz. Tepsimizin uzunluğuna göre hamuru kesip yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. ÜZerine yumurta sarısı sürüp haşhaş serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

PIRASALI PATATESLİ KOL BÖREĞİ

4,5 su b. un
4 çorba k. sıvıyağ
1 tatlı k. tuz
aldığı kadar su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
4 pırasa
100 gr. kavurma
sıvıyağ
tuz
karabiber

YAĞLAMAK İÇİN:

1 çay b. sıvıyağ
150 gr. tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Pastırmalı Patatesli Milföy Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Pastırmaları doğruyoruz ve patatesin içine katıyoruz.
Paskalya Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Yufkalı Milföy Börek
Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave ederek beraber kavruyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz.
Peynirli Ispanaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanankları ve soğanı doğruyoruz. Geniş bir karıştırma kabına alıyoruz. Ayrı bir kaseye kaşar peyniri rendeliyoruz.
Patatesli Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Domates kurusunu ıslatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz.
Sucuklu Peynirli Muffin Börek
Sosunu hazırlarken, sıvıyağı, sütü ve yoğurt suyunu bir kasede karıştırıyoruz. İçine tuz atıyoruz. Sucuğu küçük küçük doğruyoruz.Beyaz peyniri parçalıyoruz ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Patkat Böreği
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Üzerne yoğurt, süt, sıvıyağ döküyoruz. Yumurtalarıda ortasına kırıyoruz.
Patatesli Sucuk Puf Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Midye Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz.
Mahlepli Zeytin Ezmeli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlepini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Domatesli Tepsi Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
  • YORUMLAR