Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Pırasalı Kıymalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 yumurta
ustasından un ölçüsü
su

KAT ARALARI İÇİN:

100 gr. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
yarım kg pırasa
1 çorba k. salça
tuz
karabiber
sıvıyağ

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Yavaş yavaş açıyı genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru dinlendirirken iç harcı için, pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve pırasayı sotelemeye başlıyoruz. Kıymasını ekliyoruz. Kıymanın rengi dönünce salçasını katıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Hamurdan 16 tane beze koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üzerlerine un serpiyoruz ve merdaneyle tatlı tabağı büyüklüğünde hamurlar açıyoruz. Tereyağını eritip sıvıyağla karıştırıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yağ karışımından sürerek 8 tanesini üstüste koyuyoruz. Kalan 8 tanenin de aralarına yağ karışımı sürüyoruz ve üstüste koyuyoruz.

15 dakika kadar dinlendirdikten sonra iki 8 katlı hamurun üzerine elimizle bastırarak büyütüyoruz. Biraz da merdaneyle büyütüyoruz. Hamuru yufka keser gibi 6 üçgen parça haline kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kenarlarına iç harctan koyuyoruz ve kenarlarını katlayıp rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Diğer 8 katlı hamuru da aynı şekilde büyütüyoruz. Kesiyoruz ve iç harcını koyup sarıyoruz. Tepsiye dizdikten sonra üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. İsteğe susam ve çörekotu serpebiliriz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pırasa,kıyma,çıtır,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kıymalı Üçgen Börek
İç harcı için soğanları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Tuz ve karabiberini ekliyoruz.
Yumurtalı Ispanaklı Açma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Puf Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve şekerini koyuyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz
Köz Patlıcanlı Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közlüyoruz ve soyuyoruz. Üzerlerine tuz serpiyoruz ve ince ince doğruyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz. Yufkaları tezgaha üstüste açıyoruz.
Peynirli Yeşil Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını döküyoruz ve harmanlıyoruz. Kaşar peyniri ve beyaz peyniri içine rendeliyoruz. Yeşil soğanı ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz.
İçli Poğaça
İç harcı için, bulgur kasesine sıcak su dökerek bekletiyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve yemeklik doğradığımız soğanı kavuruyoruz.
Ispanaklı Otlu Peynirli Gözleme
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Unun etrafına biraz tuz serpiyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Biraz ılık su döküp hiç un almadan önce mayayı iyice eziyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ispanağı doğruyoruz. Ispanağı, kabartma tozunu, tuzu koyuyoruz ve karıştırıyoruz.
Patatesli Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kadayıflı Sarma Lokum
Tel kadayıfı doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyuyoruz. Tel kadayıfı ilave edip kavuruyoruz.
Sucuklu Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Baton Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz.
  • YORUMLAR