Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Pırasalı Kıymalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 yumurta
ustasından un ölçüsü
su

KAT ARALARI İÇİN:

100 gr. tereyağı
yarım çay b. sıvıyağ

İÇ HARCI İÇİN:

300 gr. kıyma
yarım kg pırasa
1 çorba k. salça
tuz
karabiber
sıvıyağ

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Az su ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Yavaş yavaş açıyı genişleterek hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru dinlendirirken iç harcı için, pırasaları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve pırasayı sotelemeye başlıyoruz. Kıymasını ekliyoruz. Kıymanın rengi dönünce salçasını katıyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Hamurdan 16 tane beze koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Üzerlerine un serpiyoruz ve merdaneyle tatlı tabağı büyüklüğünde hamurlar açıyoruz. Tereyağını eritip sıvıyağla karıştırıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yağ karışımından sürerek 8 tanesini üstüste koyuyoruz. Kalan 8 tanenin de aralarına yağ karışımı sürüyoruz ve üstüste koyuyoruz.

15 dakika kadar dinlendirdikten sonra iki 8 katlı hamurun üzerine elimizle bastırarak büyütüyoruz. Biraz da merdaneyle büyütüyoruz. Hamuru yufka keser gibi 6 üçgen parça haline kesiyoruz. Üçgenlerin geniş kenarlarına iç harctan koyuyoruz ve kenarlarını katlayıp rulo şeklinde sarıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Diğer 8 katlı hamuru da aynı şekilde büyütüyoruz. Kesiyoruz ve iç harcını koyup sarıyoruz. Tepsiye dizdikten sonra üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. İsteğe susam ve çörekotu serpebiliriz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pırasa,kıyma,çıtır,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Patlıcanlı Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları alacalı soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Kırmızı biberleri ve soğanları da aynı şekilde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz soğanları soteliyoruz.
Patatesli Gözleme
Patatesleri haşlıyoruz ve soyuyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya biraz sıvıyağ koyup soğanları kavuruyoruz.Salçayı da ekliyoruz ve beraber kavuruyoruz.
Kaşarlı Sucuklu Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağ ve süt döküyoruz.
Kıbrıs Ekmeği
Hellim peynirini küp küp doğruyoruz. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz. Taze biberiyeyi, kekiği ve pazıyı doğruyoruz.
Ezmeli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Papatya Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz.
Keten Tohumlu Ay Çekirdekli Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıp mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz.
Çanta Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patlıcanlı Pizza
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğruyoruz. Tavaya yağ koymadan patlıcanları diziyoruz ve çevirerek hafif pişiriyoruz.
Kaşarlı Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kiş
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberin 1 tanesini doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz.
Pide Şöleni
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR