Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 çorba k. zeytin ezmesi
125 gr. dil peyniri
100 gr. tereyağı
pul biber
kekik

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.

Ortadan başlayarak hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve dinlendiriyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz ve üzerine un serperek hamuru açıyoruz. Oldukça büyük bir hamur açıyoruz ve üstüne yumuşamış tereyağını sürüyoruz.

Üzerine zeytin ezmesi sürüyoruz. Kekik ve pul biber serpiyoruz. Dil peynirini rendeliyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloyu dilimliyoruz ve yağlanmış kek yuvarlak kek kalıbına yanyana diziyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynirli zeytin ezmeli çörek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kıymalı Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: İç harcı için; haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Tuz ve karabiber atıp karıştırıyoruz. İçine kaşar peynirini rendeliyoruz. Sucuğu doğrayıp ilave ediyoruz.
Patatesli Zeytinli Papatya Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine instant mayayı ve tuzu döküp, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Malatya Biliği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine 1 yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, gerisi mayanın üzerine kırıyoruz.
Tahinli Cevizli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına un, karbonat ve tuzu koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yoğurt ve yumurtayı da ekleyip hamurumuzu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru bir kapta dinlendiriyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Ispanaklı Mantarlı Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı ve sulu yoğurdu döküyoruz. Unun üzerine de tuzu serpiyoruz.
Sucuklu Sebzeli Krep
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı dökerek çırpıyoruz. Tuzunu atıyoruz. 5 çorba kaşığı tepeleme un koyuyoruz ve çırpıyoruz.
Pazılı Yumurta Kaynana Pidesi
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Yoğurt suyu ve biraz su koyup mayayı elimizle eziyoruz.
Hellim Peynirli Hamburger
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtalardan birini üzeri için ayırıyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasına zeytinyağını döküyoruz.
  • YORUMLAR