Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 çorba k. zeytin ezmesi
125 gr. dil peyniri
100 gr. tereyağı
pul biber
kekik

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.

Ortadan başlayarak hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve dinlendiriyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz ve üzerine un serperek hamuru açıyoruz. Oldukça büyük bir hamur açıyoruz ve üstüne yumuşamış tereyağını sürüyoruz.

Üzerine zeytin ezmesi sürüyoruz. Kekik ve pul biber serpiyoruz. Dil peynirini rendeliyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloyu dilimliyoruz ve yağlanmış kek yuvarlak kek kalıbına yanyana diziyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynirli zeytin ezmeli çörek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Gül Poğaça
HAZIRLANIŞI: Kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Lor peyniri koyuyoruz, beyaz peyniri de parçalayarak içine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Sarma Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Peynirli Milföy
Sucuğu ve kaşar peyniri doğruyoruz. Milföylerin kenarlarından ince çerçeve kesiyoruz ama hamurdan ayırmıyoruz. Uçlarını birleşik bırakıyoruz.
Baton Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz.
Krem Şantili Poğaça
HAZIRLANIŞI: Un, tuz ve toz krem şantiyi karıştırma kabına alıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıvrık Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Katmer
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıp biraz ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz.
Peymacun
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Malatya Biliği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine 1 yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, gerisi mayanın üzerine kırıyoruz.
Peynirli Sandviç Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı, tuzu, toz şekeri ve mahlepi döküp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz, yumurtaları kırıyoruz.
Kıvrık Çiçek Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekeri, mahlepi serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
  • YORUMLAR