Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Zeytin Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 çorba k. zeytin ezmesi
125 gr. dil peyniri
100 gr. tereyağı
pul biber
kekik

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.

Ortadan başlayarak hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve dinlendiriyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz ve üzerine un serperek hamuru açıyoruz. Oldukça büyük bir hamur açıyoruz ve üstüne yumuşamış tereyağını sürüyoruz.

Üzerine zeytin ezmesi sürüyoruz. Kekik ve pul biber serpiyoruz. Dil peynirini rendeliyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ruloyu dilimliyoruz ve yağlanmış kek yuvarlak kek kalıbına yanyana diziyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynirli zeytin ezmeli çörek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Ispanaklı Kıymalı Ekmekler
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz.Mayanın üzerine süt ve sıvıyağ döküyoruz.
Galeta Unlu Pastırmalı Börek
Yufkaları 6 eşit parçaya bölüyoruz. Sosu için, tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz. İç harcı için, pastırmayı doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz.
Kozalak Mantı
HAZIRLANIŞI: Yufkaları önce dörde kesiyoruz. Her bir üçgeni ikiye kesiyoruz, çıkan üçgenleri tekrar ikiye kesiyoruz. Yufkaları toplamda 16 üçgen çıkacak şekilde kesiyoruz.
Tavuklu Talaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk butları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları koyup soteliyoruz. Tavuk, suyunu bırakıp çekince soğanı ve bezelyeyi koyup sotelemeye devam ediyoruz.
Patates Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve ılık suyu döküyoruz.
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz.
Peynirli Sucuklu Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Mini kabakları doğruyoruz. Kırmızı biberleri ayıklıyoruz ve biberleri doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Fındıklı Çikolatalı Sandviç
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve vanilyayı koyup ortasını açıyoruz.
Tavuklu Köri Soslu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve biraz da ılık suyu koyuyoruz.
Katlamalı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz, biraz da ılık su döküyoruz.
Patatesli Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Haşlanmış patatesleri de soyup küp doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz.
  • YORUMLAR