Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı da ortaya kırıyoruz ve az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak karıştırmaya başlıyoruz ve açıyı genişleterek yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamurların üzerine un serpiyoruz ve her birini merdaneyle, servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yumuşamış tereyağı sürerek üstüste koyuyoruz. Kat kat hamurların üzerine elimizle bastırıyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcı için, sucuğu, köy biberini, yeşil biberi ve domatesi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Hepsini bir kaseye koyuyoruz. Üzerine kaşar peynirini ve köy peynirini rendeliyoruz. Harcımızı karıştırıyoruz. İyice açtığımız hamurun bir kenarına iç harcın yarısını koyuyoruz ve uzun fitil şekline getiriyoruz. Kalan yarısını da hamurun ortasının biraz daha ilerisine yine uzun olarak koyuyoruz. Kenardan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz, diğer harca gelene kadar sarıp bıçakla kesiyoruz. Kalan hamuru da rulo şeklinde sarıyoruz. Rulolara yumurta sarısı sürüyoruz. 2-3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine dilim börekleri yerleştiriyoruz. Üstlerine sarı haşhaş serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ SUCUKLU LOKMALIK BÖREK

3 su b. un
1 pk. instant maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. sucuk
150 gr. kaşar peyniri
köy peyniri
kırmızı biber
yeşil biber
domates

KAT ARALARI İÇİN:

tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
sarı haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Dilim Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
Patatesli Sucuk Puf Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Kıvrık Çiçek Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekeri, mahlepi serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
Simit Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sütlü Peynirli Tombik Ekmekler
Sütü, zeytinyağını, yumurtanın akını karıştırma kabına koyuyoruz. Mayayı içine alıp eritiyoruz. Haşlanmış patatesi de rendeliyoruz.
Pırasalı Parmak Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Peynirli Üçgen Börek
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritiyoruz ve zeytinyağıyla karıştırıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine fırçayla yağ karışımı sürüyoruz. Yufkanın kenarlarını ortaya doğru katlayarak kare şekline getiriyoruz.
Ay Çekirdekli Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıp harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıp yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Patetesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pastırmalı Patatesli Muska Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları tezgaha koyuyoruz. İkiye katlıyoruz ve 3 parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz.
Sosisli Çiçek Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR