Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı da ortaya kırıyoruz ve az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak karıştırmaya başlıyoruz ve açıyı genişleterek yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamurların üzerine un serpiyoruz ve her birini merdaneyle, servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yumuşamış tereyağı sürerek üstüste koyuyoruz. Kat kat hamurların üzerine elimizle bastırıyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcı için, sucuğu, köy biberini, yeşil biberi ve domatesi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Hepsini bir kaseye koyuyoruz. Üzerine kaşar peynirini ve köy peynirini rendeliyoruz. Harcımızı karıştırıyoruz. İyice açtığımız hamurun bir kenarına iç harcın yarısını koyuyoruz ve uzun fitil şekline getiriyoruz. Kalan yarısını da hamurun ortasının biraz daha ilerisine yine uzun olarak koyuyoruz. Kenardan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz, diğer harca gelene kadar sarıp bıçakla kesiyoruz. Kalan hamuru da rulo şeklinde sarıyoruz. Rulolara yumurta sarısı sürüyoruz. 2-3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine dilim börekleri yerleştiriyoruz. Üstlerine sarı haşhaş serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ SUCUKLU LOKMALIK BÖREK

3 su b. un
1 pk. instant maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. sucuk
150 gr. kaşar peyniri
köy peyniri
kırmızı biber
yeşil biber
domates

KAT ARALARI İÇİN:

tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
sarı haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Pırasalı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tavuk butu kemiğinden ayırıp minik küp şeklinde doğruyoruz. Pırasaları da doğruyoruz.
Ispanaklı Peynirli Milföy Börek
Ispanakları ve soğanları doğruyoruz, tavada az sıvıyağla soteliyoruz.
Peynirli Dilim Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Ortaya az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde ediyoruz. Hamurun üzerine un serpiyoruz ve streç filmle üzerini kapatarak mayalanmaya bırakıyoruz.
Sucuklu Peynirli Ramazan Simidi
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Patatesli Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Açık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Domatesli Zeytinli Lokma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Zeytin Ezmeli Dilim Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Domatesli Baharatlı Ekmek Dilimleri
Fesleğeni ve biberiyeyi doğrayıp karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine doğranmış sarımsak ve zeytinyağı dökerek karıştırıyoruz. Ekmekleri uzunlamasına ikiye kesip fırın tepsisine diziyoruz.
Zeytinli Peynirli Pencereli Börek
HAZIRLANIŞI: Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve dilimliyoruz. Bir kaseye alıyoruz ve üzerine peyniri eziyoruz. Domatesi minik minik doğruyoruz ve taze kekik yaprakları atıp karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR