Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı da ortaya kırıyoruz ve az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak karıştırmaya başlıyoruz ve açıyı genişleterek yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Yuvarladığımız hamurların üzerine un serpiyoruz ve her birini merdaneyle, servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamurların arasına yumuşamış tereyağı sürerek üstüste koyuyoruz. Kat kat hamurların üzerine elimizle bastırıyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcı için, sucuğu, köy biberini, yeşil biberi ve domatesi küçük küp şeklinde doğruyoruz. Hepsini bir kaseye koyuyoruz. Üzerine kaşar peynirini ve köy peynirini rendeliyoruz. Harcımızı karıştırıyoruz. İyice açtığımız hamurun bir kenarına iç harcın yarısını koyuyoruz ve uzun fitil şekline getiriyoruz. Kalan yarısını da hamurun ortasının biraz daha ilerisine yine uzun olarak koyuyoruz. Kenardan başlayarak rulo şeklinde sarıyoruz, diğer harca gelene kadar sarıp bıçakla kesiyoruz. Kalan hamuru da rulo şeklinde sarıyoruz. Rulolara yumurta sarısı sürüyoruz. 2-3 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine dilim börekleri yerleştiriyoruz. Üstlerine sarı haşhaş serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ SUCUKLU LOKMALIK BÖREK

3 su b. un
1 pk. instant maya
1 çay b. sıvıyağ
1 çay b. süt
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

200 gr. sucuk
150 gr. kaşar peyniri
köy peyniri
kırmızı biber
yeşil biber
domates

KAT ARALARI İÇİN:

tereyağı

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
sarı haşhaş
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Galeta Unlu Salamlı Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve bir kaseye rendeliyoruz.
Cevizli Örgülü Çörek
Vişnelerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve tencereye koyuyoruz. Toz şekerini koyarak pişmeye bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Vanilyayı, kabartma tozunu ve pudra şekerini ilave ediyoruz, harmanlıyoruz.
Fırında Şiş Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve kıymayı soteliyoruz. Salçasını koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımızı soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca doğranmış maydanozu ilave ederek karıştırıyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve uzun uzun doğruyoruz.
Ispanaklı Kapalı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Mahlepli Alman Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlebini koyup harmanlıyoruz.
Çiçek Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Üzerine sütü, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Tahinli Cevizli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Tavada Gül Böreği
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Kaymağı eritiyoruz. Kaymak yerine tereyağı da kullanabiliriz.
3-2-1 Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu koyuyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pilili Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine haşlanmış patatesi ve kaşar peyniri rendeliyoruz.
Peynirli Mini Pideler
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve çörekotunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık suyu döküyoruz. Önce suyla mayayı eritiyoruz. Un ekleyerek hamuru yoğuruyoruz.
Kıymalı Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanla biberi kavuruyoruz. Kıymayı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
  • YORUMLAR