Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

İkili milföy hamurlarını oda sıcaklığında yumuşaması için buzdolabından çıkartıyoruz. İç harcı için, beyaz peynir ve kaşar peyniri karıştırma kabına rendeliyoruz. Biber, pastırma ve maydanozu ince bir şekilde doğrayıp peynirlere ekliyoruz. İyice karıştırıyoruz. Yumuşayan milföyleri unlanmış tezgahın üzerine alıyoruz. Bir un serpip merdane ile dikdörtgen şekilde biraz daha açıp büyüyüyoruz. Geniş kısmına harcımızcan rulo bir şekilde koyup hamuru sarıyoruz. Diğer hamurlar içinde aynı işlemi uyguluyoruz. Üzerine yumurta sarısı sürüp susam ve çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ RULO BÖREK

10 milföy hamuru
150 gr. beyaz peynir
100 gr. kaşar peyniri
100 gr. pastırma
4 yeşil biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
susam
çörekotu
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Biberiyeli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Biberiyeyi doğrayıp serpiyoruz.
Peynirli Maden Sulu Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasına mayayı koyuyoruz. Sütü, sıvıyağı, yumurtayı ve sodayı da üzerine ilave ediyoruz. Unun üzerine de tuzu ve şekeri atıyoruz.
Tavuklu Kapama Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Tuzu ve şekeri unun üzerine serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu, sıvıyağı döküyoruz
Peynirli Hafta Sonu Ekmeği
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyup karıştırıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz.Havuza sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
Patatesli Sahur Simidi
Haşlanmış patatesleri ve havucu soyuyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Geniş bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Kıymayı ve soğanı ilave edip kavuruyoruz.
Kavurmalı Patatesli Kapalı Pide
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesi rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kavurmayı küp doğruyoruz, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup soğanı kavuruyoruz.
Simit Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Zeytin Ezmeli Kesme Poğaça
Süt, sıvıyağ, sulu yoğurt, su ve yaş mayayı karıştırma kabına koyup çırpma teli ile karıştırıyoruz. Maya iyice çözüldükten sonra 3 çorba kaşığı unu koyup karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Ağzı Açık
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Midye Börek
Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz. Fiyonk gibi olunca iki ucunu ortada birleştiriyoruz. Kırmızı biberi, beyaz peyniri ve kaşar peyniri parmak gibi doğruyoruz.
Menemenli İftar Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesleri soyuyoruz, biberleri ayıklıyoruz. Domatesleri ve biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR