Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Patatesli Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan mayayı eriterek yavaş yavaş karıştırmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Hamurumuzu mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri ve kaşar peynirini bir kaseye rendeliyoruz. Aynı kaseye haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber serpiyoruz. İç harcımızı da yoğurarak karıştırıyoruz. Hamurdan bir parça ayırıyoruz. Kalanı iki eşit parçaya ayırıp yuvarlıyoruz. Üzerlerine un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcımızı da iki hamurun içine paylaştırıyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ayırdığımız küçük hamuru da merdaneyle açıyoruz. Tırtıklı ruletle ince ince şeritler kesiyoruz. Rulo poğaçaları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye alıyoruz. Şerit hamurları da ruloların üzerine çarpraz şekilde yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ PATATESLİ RULO POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 su b. süt
1 yumurta
150 gr. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
150 gr. beyaz peynir
100 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Kıvrık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Ilık suyunu koyuyoruz.
Salamlı Ramazan Pidesi
Ramazan pidesini ortadan ikiye kesiyoruz. Domatesleri ve biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Dil peynirini ve kaşar peynirini bir kaseye rendeliyoruz.
Peynirli Tava Böreği
Karıştırma kabına lor peyniri koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz, kaşar peyniri de rendeliyoruz. Maydanozu ince ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Ispanaklı Kapalı Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesi, biberleri doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz.
Baklava Yufkasında Talaş Böreği
İç harcı için, tavukları kuşbaşı doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve soğanı koyup kavuruyoruz.
Peynirli Ekmek Dilimleri
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz.
Maden Sulu Milföylü Börek
Peynirleri küp doğruyoruz, beyaz peyniri eziyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Maydanozu ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Eğer milföyler ikili-uzun milföyse 3 tanesinin kenarlarına su sürüp üstüste birleştiriyoruz.
Üsküp Böreği
HAZIRLANIŞI: Kabağı soyup rendeliyoruz. Karıştırma kabının içine alıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyip karıştırıyoruz. 3-4 dakika bekledikten sonra kabağın suyunu elimizle başka bir kaseye sıkıp fazla suyundan kurtuluyoruz.
Biberli Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş maya koyuyoruz.
Çanta Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Fırında Lahmacun Böreği
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Üstüne tuz serpiyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı ve sulu yoğurdu döküyoruz.
  • YORUMLAR