Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Patatesli Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan mayayı eriterek yavaş yavaş karıştırmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Hamurumuzu mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri ve kaşar peynirini bir kaseye rendeliyoruz. Aynı kaseye haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber serpiyoruz. İç harcımızı da yoğurarak karıştırıyoruz. Hamurdan bir parça ayırıyoruz. Kalanı iki eşit parçaya ayırıp yuvarlıyoruz. Üzerlerine un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcımızı da iki hamurun içine paylaştırıyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ayırdığımız küçük hamuru da merdaneyle açıyoruz. Tırtıklı ruletle ince ince şeritler kesiyoruz. Rulo poğaçaları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye alıyoruz. Şerit hamurları da ruloların üzerine çarpraz şekilde yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ PATATESLİ RULO POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 su b. süt
1 yumurta
150 gr. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
150 gr. beyaz peynir
100 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Külah Böreği
HAZIRLANIŞI: Unumuzu geniş bir karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz.
Karışık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Tahinli Bükme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Çökelekli Pide
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Sulu yoğurt ve biraz su ekleyip un almadan iyice karıştırıyoruz.
Kıymalı Pastane Poğaçası
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtaları kırıyoruz, birirnin sarısını üzeri içi ayırıyoruz.
Domatesli Sucuklu Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu ilave ederek harmanlıyoruz. Ortasına yumurta kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz.
Benekli Börek
HAZIRLANIŞI: Havuçları rendeliyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve havucu soteliyoruz.
Patlıcanlı Biberli El Açması Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, patlıcanları soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanları soteliyoruz. Biberleri ayıklayıp küp doğruyoruz. Soğanlar sotelendikten sonra biberleri ilave ediyoruz ve kavuruyoruz
Tavuklu Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü kuşbaşından biraz daha küçük şekilde doğruyoruz. Sarı ve kırmızı biberleri küp doğruyoruz.
Minik Pidecikler
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve zeytinyağını döküyoruz.
Kürdan Böreği
HAZIRLANIŞI: Pastırmayı, kaşar peyniri, yeşil biberi ve maydanozu doğruyoruz.
Patatesli Zeytinli Papatya Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine instant mayayı ve tuzu döküp, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR