Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Patatesli Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz, ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne de sıvıyağı ve sütü döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, oda sıcaklığında yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan mayayı eriterek yavaş yavaş karıştırmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğuruyoruz. Hamurumuzu mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri ve kaşar peynirini bir kaseye rendeliyoruz. Aynı kaseye haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber serpiyoruz. İç harcımızı da yoğurarak karıştırıyoruz. Hamurdan bir parça ayırıyoruz. Kalanı iki eşit parçaya ayırıp yuvarlıyoruz. Üzerlerine un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcımızı da iki hamurun içine paylaştırıyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Ayırdığımız küçük hamuru da merdaneyle açıyoruz. Tırtıklı ruletle ince ince şeritler kesiyoruz. Rulo poğaçaları yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye alıyoruz. Şerit hamurları da ruloların üzerine çarpraz şekilde yerleştiriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PEYNİRLİ PATATESLİ RULO POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. sıvıyağ
1 su b. süt
1 yumurta
150 gr. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

4 haşlanmış patates
150 gr. beyaz peynir
100 gr. kaşar peyniri
tuz
karabiber
pul biber

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Köz Patlıcanlı Peynirli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Sucuklu Lokmalık Börek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz, üzerine tuzu, ve instant mayayı döküyoruz. Harmanladıktan sonra ortasını açıyoruz ve sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Peynirli Kabaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Kabakları küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kabakları koyup soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kabaklar yumuşayınca altını kapatıyoruz.
Zeytinli Kekikli Ramazan Pidesi
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz ve toz şeker serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz.
Peynirli Tavuklu Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuğu minik küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp tavuğu koyarak soteliyoruz. Kırmızı ve köy biberlerini ayıklayıp minik küp şeklinde doğruyoruz.
Tavuklu Çıtır Börek
HAZIRLANŞI: Tavuğu tencereye alıyoruz. Suyunu döküyoruz. Tuz ve tane karabiber atıyoruz, pişiriyoruz.
Peynir Şölenli Hamur Kızartması
Sütü ve sıvıyağı karıştırma kabına döküyoruz, yumurtaları kırıyoruz. Çırpma teliyle çırptıktan sonra karbonatı, tuzu ve mahlepi de ekliyoruz.
Baharatlı Ekmek
İki çeşit unu da karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Sucuklu Peynirli Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Susamlı Peynirli Ekmek Böreği
HAZIRLANIŞI: Tost ekmeklerinin üzerine bıçak yardımıyla oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı sürüyoruz. Üstüne de salça sürüyoruz. Kırmızı biberi ve yeşil biberi minik küp şeklinde doğruyoruz.
Kıvrık Çiçek Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, toz şekeri, mahlepi serpiyoruz ve harmanlıyoruz.
Sebzeli Pastırmalı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve sirkeyi döküyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Ortaya az da ılık su dökerek ortadan karıştırmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR