Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. lor peyniri
100 gr. kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
susam

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Az ılık su döküyoruz. Kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri bir kaseye ufalıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz. Lor peyniri ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Hamurdan küçük bezeler koparıyoruz. Bezeleri yuvarlıyoruz ve üzerlerine elimizle bastırarak çay tabağı büyüklüğüne getiriyoruz.İç harçtan parçalar koparıp yuvarlayarak hamurların tam ortalarına paylaştırıyoruz. Hamurun kenarlarını kaldırarak yukarda birleştiriyoruz ve ağzını kapatıyoruz. Hamurları tekrar yuvarlıyoruz ve birleşme yeri altta kalacak şekilde koyup üstüne hafif elimizle bastırıyoruz. Kenarlarına bıçakla çentik atarak çiçek şekli veriyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortalarına çörekotu ve susam serpiyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynir,çiçek,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Rulo Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Kalıpta Ekmek
HAZIRLANIŞI: Un ve tuzu karıştırma kabına alıyoruz. Karıştırıp ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Süt ve zeytinyağını ortaya döküyoruz. Biraz su döküp önce ortadaki mayayı elimizle ezip sıvılarla karıştırıyoruz.
Kıymalı Çıtır Börek
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Kırmızı biberleri de küp doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Yufkaları tezgaha üstüste seriyoruz ve 8 üçgen parçaya kesiyoruz. Sucuğu şerit gibi doğruyoruz. Kaşar peyniri rendeliyoruz. Bir kaseye ikisini de alıp karıştırıyoruz.
Kelebek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Muska Böreği
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri bir kasede parçalıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve peynirle karıştırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı bir kaseye döküyoruz.
Pırasalı Kiş
Pırasaları uzunlamasına ikiye kestikten sonra ince ince doğruyoruz. Büyük bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve pırasayı koyup soteliyoruz. Tuzunu atıyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Galeta Unlu Salamlı Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve bir kaseye rendeliyoruz.
Karışık Sandviç
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz ve yumurtayı kırıyoruz.
Kıymalı Çıtır Börekler
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyarak soğanları kavuruyoruz. Soğanlar kavrulunca kıymayı ilave ederek karıştırıyoruz.
Peynirli Rulo Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu, kekiğini kırmızı biberini atıyoruz.
  • YORUMLAR