Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. lor peyniri
100 gr. kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
susam

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Az ılık su döküyoruz. Kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri bir kaseye ufalıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz. Lor peyniri ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Hamurdan küçük bezeler koparıyoruz. Bezeleri yuvarlıyoruz ve üzerlerine elimizle bastırarak çay tabağı büyüklüğüne getiriyoruz.İç harçtan parçalar koparıp yuvarlayarak hamurların tam ortalarına paylaştırıyoruz. Hamurun kenarlarını kaldırarak yukarda birleştiriyoruz ve ağzını kapatıyoruz. Hamurları tekrar yuvarlıyoruz ve birleşme yeri altta kalacak şekilde koyup üstüne hafif elimizle bastırıyoruz. Kenarlarına bıçakla çentik atarak çiçek şekli veriyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortalarına çörekotu ve susam serpiyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynir,çiçek,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Calzone
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve az ılık suyu döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Çikolatalı Kıvrık Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini ve vanilyayı döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Fırında Şiş Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz. Soğanı ve kıymayı soteliyoruz. Salçasını koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Harcımızı soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca doğranmış maydanozu ilave ederek karıştırıyoruz. Biberleri ayıklıyoruz ve uzun uzun doğruyoruz.
Milföy Arası Börek
HAZIRLANIŞI: Sütü, maden suyunu ve zeytinyağını karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Ramazan Pideli Pizza
HAZIRLANIŞI: Ramazan pidesi eğer çok kuruysa suyun altına tutuyoruz, yumuşayınca yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz.
Acılı Kaşarlı Kış Gözlemesi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Zeytinli Rulo Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Kaşarlı Patatesli Pizzacıklar
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve toz şekerini döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Milföylü Yufkalı Ispanaklı Börek
Milföy hamurlarını tezgaha diziyoruz ve uçlarını birbirine yapıştırarak dikdötgen bütün bir hamur elde ediyoruz. Üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle cam fırın kabımızın büyüklüğünde açıyoruz.
Patkat Böreği
Unu karıştırma kabına koyup ortasını açıyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Üzerne yoğurt, süt, sıvıyağ döküyoruz. Yumurtalarıda ortasına kırıyoruz.
Patatesli Kır Pidesi
Unu karıştırma kabına koyup ortasına havuz açıyoruz. Ortasına yaş maya ve yoğurt suyunu koyuyoruz. Biraz Unun üzerine biraz tuz serpiyoruz.
Mahlepli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve mahlepini atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR