Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Peynirli Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
2 çorba k. tereyağı
2 çorba k. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

150 gr. beyaz peynir
100 gr. lor peyniri
100 gr. kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
susam

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Az ılık su döküyoruz. Kenardan un alarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. İç harcı için, beyaz peyniri bir kaseye ufalıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz. Lor peyniri ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Hamurdan küçük bezeler koparıyoruz. Bezeleri yuvarlıyoruz ve üzerlerine elimizle bastırarak çay tabağı büyüklüğüne getiriyoruz.İç harçtan parçalar koparıp yuvarlayarak hamurların tam ortalarına paylaştırıyoruz. Hamurun kenarlarını kaldırarak yukarda birleştiriyoruz ve ağzını kapatıyoruz. Hamurları tekrar yuvarlıyoruz ve birleşme yeri altta kalacak şekilde koyup üstüne hafif elimizle bastırıyoruz. Kenarlarına bıçakla çentik atarak çiçek şekli veriyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortalarına çörekotu ve susam serpiyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
peynir,çiçek,poğaça,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kuru Biberli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Taze biberiyeyi ve kuru biberi doğruyoruz.
Patatesli Lavaş Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz, mayanın üzerine de ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Kenarlardan yavaş yavaş un alarak hamurumuzu yoğuruyoruz.
Peynirli Sandviç Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı, tuzu, toz şekeri ve mahlepi döküp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Sıvıyağı ve sütü döküyoruz, yumurtaları kırıyoruz.
Kavurmalı Patatesli Rüzgar Gülü
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz.
Peynirli Tavuklu Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuğu minik küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküp tavuğu koyarak soteliyoruz. Kırmızı ve köy biberlerini ayıklayıp minik küp şeklinde doğruyoruz.
Kıymalı Çıtır Börekler
Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyarak soğanları kavuruyoruz. Soğanlar kavrulunca kıymayı ilave ederek karıştırıyoruz.
Sucuklu Peynirli Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Patatesli Lavaş Böreği
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz. Haşlanmış patatesleri doğruyoruz ve tavaya ekliyoruz. Salçasını koyup kavuruyoruz.
Kıymalı Ramazan Pidesi
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri de doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve önce kıymayı koyup kavurmaya başlıyoruz.
Kıvrık Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Etli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Salam Dolgulu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlıyoruz.
  • YORUMLAR