Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pazılı Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3,5 su b. un
1 çay b. süt
1 çay b. sıvıyağ
yarım pk. yaş maya
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 demet pazı
150 gr. beyaz peynir
1 soğan
tuz
sıvıyağ

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu

HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.

İç harcı için, soğanı yemeklik doğruyoruz. Pazıyı saplarından başlayarak doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküp soğanı kavurmaya başlıyoruz. Peşinden pazı saplarını koyuyoruz, biraz daha çevirdikten sonra pazı yapraklarını da atıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Mayalanan hamurun üzerine un serpiyoruz ve merdaneyle açıyoruz. İç harcı içine serperek koyuyoruz. Peyniri de üzerine parça parça atıyoruz. Hamuru rulo şeklinde sarıyoruz. Dilimliyoruz ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Hamurlara yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu serpiyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pazılı,peynir,rulo,börek,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Tavuklu Krep
Tavuk butları kemiklerinden ayırıp küçük küçük doğruyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Kabağı da minik küp şeklinde doğruyoruz.
Patatesli Sütlü Gül Böreği
Patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Beyaz peynir ve kaşar peyniri rendeliyoruz. 2 yumurtayı kırıyoruz. Tuz ve karabiber ekleyip karıştırıyoruz.
Peynirli Tava Böreği
Yağlanmış büyük bir tavaya ilk yufkayı seriyoruz. Bir yufkayı da parça parça edip pili pili yaparak ilk kat yufkanın üstüne seriyoruz.
Köz Patlıcanlı Peynirli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
Pastırmalı Ispanaklı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Ispanağı doğruyoruz. Pastırmayı ve soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, soğanı soteliyoruz.
Kavurmalı Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve ılık suyu döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz.
Kuru Meyveli Cevizli Kare Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve şeker serpip harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine süt döküp, yumurta kırıyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz.
Domatesli Sucuklu Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu ilave ederek harmanlıyoruz. Ortasına yumurta kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz.
Düğüm Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve toz şeker serpiyoruz. Mahlepi döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Dilim Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz, mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
  • YORUMLAR