Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Tavuklu Lokma Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu ve az su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Yavaş yavaş kenardan un alıyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamu elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.

Tavuk budu haşlıyoruz. Patatesi de haşlıyoruz. Tavuk etini didikliyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Haşlanmış patatesi soyduktan küçük küp şeklinde doğruyoruz. Biberleri ayıklayıp ince ince doğruyoruz. Hepsini bir karıştırıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz yoğuruyoruz. Harçtan küçük toplar yuvarlıyoruz.

Mayalanan hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle hamurları büyütüp top şeklindeki iç harcı ortaya koyuyoruz ve hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Suya batırıyoruz sonra galeta ununa buluyoruz. Sıvıyağda kızartarak servis ediyoruz.

PATATESLİ TAVUKLU LOKMA BÖREK

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 tavuk but
1 haşlanmış patates
3 yeşil biber
tuz
karabiber

MANTOLAMAK İÇİN:

galeta unu

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
patates,tavuk,lokma,börek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Pırasalı Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasayı ince ince doğruyoruz. Pastırmayı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve pırasayı koyup soteliyoruz. Pastırmayı ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Kalp Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Bazlama Pizzası
HAZIRLANIŞI: Bazlamaları enlemesine ikiye kesiyoruz. Sosu için, domatesi rendeliyoruz.
Karışık Pizza
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı döküyoruz.
Paskalya Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz.
Tavuk Dönerli Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Ispanaklı Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortaya zeytinyağı döküyoruz, biraz da ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Pırasalı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tavuk butu kemiğinden ayırıp minik küp şeklinde doğruyoruz. Pırasaları da doğruyoruz.
Baharatlı Ekmek
İki çeşit unu da karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını döküyoruz.
Pastırmalı Kaşarlı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Ay Çöreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz.
  • YORUMLAR
Leyla Yurtluk
Oluşturma Tarihi
08-01-2015
Eskişehir
Çok güzel olur,en kısa zamanda deneyeceğim.Tşk.ler