Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Tavuklu Lokma Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu ve az su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Yavaş yavaş kenardan un alıyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamu elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.

Tavuk budu haşlıyoruz. Patatesi de haşlıyoruz. Tavuk etini didikliyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Haşlanmış patatesi soyduktan küçük küp şeklinde doğruyoruz. Biberleri ayıklayıp ince ince doğruyoruz. Hepsini bir karıştırıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz yoğuruyoruz. Harçtan küçük toplar yuvarlıyoruz.

Mayalanan hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle hamurları büyütüp top şeklindeki iç harcı ortaya koyuyoruz ve hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Suya batırıyoruz sonra galeta ununa buluyoruz. Sıvıyağda kızartarak servis ediyoruz.

PATATESLİ TAVUKLU LOKMA BÖREK

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 tavuk but
1 haşlanmış patates
3 yeşil biber
tuz
karabiber

MANTOLAMAK İÇİN:

galeta unu

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
patates,tavuk,lokma,börek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Açık Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine ılık su döküyoruz.
Lavaş Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayayı döküp harmanlıyoruz. Ortasına yoğurt suyunu döküyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz.
Peynirli Papatya Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz.
Unlu Çıtır Börek
Yufkayı tezgaha seriyoruz. Fırça yardımıyla sıvıyağı yufkanın üzerine sürüyoruz. 1 çorba k. kadar unu eleyerek yufkanın üzerine gezdiriyoruz.
Zeytinli Kuru Domatesli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patatesli Pastırmalı Üçgen Börek
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve az ılık suyu döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Ortadan başlayıp kenarlara doğru karıştırıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.
Paçanga Böreği
HAZIRLANIŞI: Domatesi, biberleri doğruyoruz ve karıştırma kabına alıyoruz. İçine kaşar peyniri rendeliyoruz.
Ispanaklı Mantarlı Simit
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sıvıyağı ve sulu yoğurdu döküyoruz. Unun üzerine de tuzu serpiyoruz.
Baklava Dilimli Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıyoruz.
Patatesli Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Tavuklu Pırasalı İç İçe Börek
Tavuk etini kuşbaşı doğruyoruz. Pırasayı da ince ince doğruyoruz. Tencereye az sıvıyağ döküyoruz ve tavuk etini soteliyoruz. Eti soteledikten sonra pırasayı ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.
Soslu Kahvaltı Poğaçası
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz, üzerine sütü, sıvıyağı, tereyağı ve yumurta akını koyuyoruz.
  • YORUMLAR
Leyla Yurtluk
Oluşturma Tarihi
08-01-2015
Eskişehir
Çok güzel olur,en kısa zamanda deneyeceğim.Tşk.ler