Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Tavuklu Lokma Börek
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı ortaya koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyu ve az su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz. Yavaş yavaş kenardan un alıyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamu elde ediyoruz. Hamuru mayalanmaya bırakıyoruz.

Tavuk budu haşlıyoruz. Patatesi de haşlıyoruz. Tavuk etini didikliyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Haşlanmış patatesi soyduktan küçük küp şeklinde doğruyoruz. Biberleri ayıklayıp ince ince doğruyoruz. Hepsini bir karıştırıyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz yoğuruyoruz. Harçtan küçük toplar yuvarlıyoruz.

Mayalanan hamurdan bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle hamurları büyütüp top şeklindeki iç harcı ortaya koyuyoruz ve hamuru kapatıp tekrar yuvarlıyoruz. Suya batırıyoruz sonra galeta ununa buluyoruz. Sıvıyağda kızartarak servis ediyoruz.

PATATESLİ TAVUKLU LOKMA BÖREK

3,5 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. yoğurt suyu
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

1 tavuk but
1 haşlanmış patates
3 yeşil biber
tuz
karabiber

MANTOLAMAK İÇİN:

galeta unu

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
patates,tavuk,lokma,börek,oktay usta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Sucuklu Peynirli Tava Böreği
HAZIRLANIŞI: Tavayı yağlıyoruz ve ilk yufkayı seriyoruz. Kenarları tavadan sarkıtıyoruz. İçine eritilmiş tereyağından biraz döküyoruz.
Patatesli Dolama Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları yemeklik doğruyoruz. Haşlanmış patatesleri de soyup küp doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı kavuruyoruz.
Pırasalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasaları boydan ikiye kesiyoruz, sonra da enden ikiye kesiyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz.
Unlu Cevizli Kete
İç harcı için, çelik yayvan bir tencereye unu koyuyoruz ve kavuruyoruz. Unun rengi açık kahverengi olunca tereyağını ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz.
Patatesli Sucuk Puf Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Papatya Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ispanağı doğruyoruz. Ispanağı, kabartma tozunu, tuzu koyuyoruz ve karıştırıyoruz.
Malatya Biliği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine 1 yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, gerisi mayanın üzerine kırıyoruz.
Maden Sulu Milföylü Börek
Peynirleri küp doğruyoruz, beyaz peyniri eziyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Maydanozu ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Eğer milföyler ikili-uzun milföyse 3 tanesinin kenarlarına su sürüp üstüste birleştiriyoruz.
Peynirli Kıvrık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Ilık suyunu koyuyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Pırasalı Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasayı ince ince doğruyoruz. Pastırmayı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve pırasayı koyup soteliyoruz. Pastırmayı ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
  • YORUMLAR
Leyla Yurtluk
Oluşturma Tarihi
08-01-2015
Eskişehir
Çok güzel olur,en kısa zamanda deneyeceğim.Tşk.ler