Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Çıtlatmalı Poğaça
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve ortaya mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz. Mayanın üstüne, sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve az da ılık su döküyoruz. Ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. İyice yoğuruyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz. Hamurumuzu mayalanmaya bırakıyoruz. İç harcı için, haşlanmış patatesleri bir kaseye rendeliyoruz. Peynirleri de üzerine rendeleyerek yoğuruyoruz. Mayalanan hamurdan 14 beze çıkarıyoruz ve yuvarlıyoruz. İç harcı da 14 parçaya bölüyoruz ve yuvarlıyoruz. Hamurları elimizle büyütüyoruz. Ortalarına da yuvarladığımız iç harcı koyuyoruz. Hamuru kapatıyoruz ve tekrar yuvarlıyoruz. Üzerine hafif bastırarak yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Bıçakla hamurların kenarlarına 5 çentik açıyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortalarına bir yeşil zeytin dilimi koyuyoruz. Tepside de bir süre mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ ÇITLATMALI POĞAÇA

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 çay b. süt
1 çay b. zeytinyağı
1 yumurta
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
100 gr. beyaz peynir
50 gr. kaşar peyniri

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
yeşil zeytin
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Tırnak Pide
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Üçgen Börek
İç harcı için soğanları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.Tuz ve karabiberini ekliyoruz.
Zeytin Ezmeli Dilim Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: 4 yufkayı tezgaha üstüste seriyoruz. 8 parçaya kesiyoruz, toplam 32 tane üçgen parça elde ediyoruz. Karıştırma kabına beyaz peyniri, sürülebilir peyniri koyuyoruz.
Peynirli Midye Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz.
Patatesli Sucuklu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine de zeytinyağı ve az ılık su döküyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz.
Kıymalı Soğanlı Kat Arası Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve sütü döküyoruz.
İftar Pidesi
HAZIRLANIŞI: Domatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Yeşil biberleri ayıklıyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu da küp doğruyoruz. Peynirleri bir kaseye rendeliyoruz.
Çekirdekli Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Tahinli Bükme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz.
Kozalak Mantı
HAZIRLANIŞI: Yufkaları önce dörde kesiyoruz. Her bir üçgeni ikiye kesiyoruz, çıkan üçgenleri tekrar ikiye kesiyoruz. Yufkaları toplamda 16 üçgen çıkacak şekilde kesiyoruz.
  • YORUMLAR