Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Ay Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlıyoruz. İç harcı için, maydanozu doğruyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Üzerine çerkez peyniri ve beyaz peynir rendeliyoruz. Haşlanmış patatesleri de rendeliyoruz ve harcımızı yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle üstlerine bastırarak açıyoruz. İç harcı da hamur sayısı kadar eşit parçaya bölüp oval şekle getirip hamurların içlerine paylaştırıyoruz. Hamurlarımızı rulo yapıyoruz. İki ucunu ortaya doğru getiriyoruz ve ay çöreği şekli veriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüp, çörekotu serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ AY ÇÖREĞİ

3,5 su b. un
yarım pk. yaşmaya
1 çay b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
beyaz peynir
çerkez peyniri
1 tutam maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Ispanaklı Peynirli Kızartma Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri, yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Ispanağı doğruyoruz. Ispanağı, kabartma tozunu, tuzu koyuyoruz ve karıştırıyoruz.
Haşhaş Ezmeli Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurta akını kırıyoruz.
Kıymalı Pırasalı Börek
Pırasayı ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyup kıymayı kavuruyoruz. Pırasasını koyup kavurmaya devam ediyoruz.
Peynirli Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına lor peynirini koyuyoruz. Beyaz peyniri içine ufalıyoruz. Maydanozu ince ince doğruyoruz ve peynire ilave edip karıştırıyoruz.
Peynirli Patates Burgu Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine yoğurt suyunu ve sıvıyağı döküp, yumurtayı kırıyoruz.
Patlıcanlı Gül Böreği
Soğanları ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Patlıcanları minik minik doğruyoruz. Domatesleri, biberleri ve fesleğeni de küçük küçük doğruyoruz.
Patatesli Sahur Simidi
Haşlanmış patatesleri ve havucu soyuyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Geniş bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Kıymayı ve soğanı ilave edip kavuruyoruz.
Pastırmalı Patatesli Milföy Börek
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz. Pastırmaları doğruyoruz ve patatesin içine katıyoruz.
Tırtıklı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı ve tuzu döküp karıştırıyoruz. Ortaya sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Pırasalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Pırasaları boydan ikiye kesiyoruz, sonra da enden ikiye kesiyoruz. Pırasaları ince ince doğruyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz.
Zeytin Ezmeli Kesme Poğaça
Süt, sıvıyağ, sulu yoğurt, su ve yaş mayayı karıştırma kabına koyup çırpma teli ile karıştırıyoruz. Maya iyice çözüldükten sonra 3 çorba kaşığı unu koyup karıştırmaya devam ediyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Peynirli Dizme Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu, oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
  • YORUMLAR