Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Ay Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlıyoruz. İç harcı için, maydanozu doğruyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Üzerine çerkez peyniri ve beyaz peynir rendeliyoruz. Haşlanmış patatesleri de rendeliyoruz ve harcımızı yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle üstlerine bastırarak açıyoruz. İç harcı da hamur sayısı kadar eşit parçaya bölüp oval şekle getirip hamurların içlerine paylaştırıyoruz. Hamurlarımızı rulo yapıyoruz. İki ucunu ortaya doğru getiriyoruz ve ay çöreği şekli veriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüp, çörekotu serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ AY ÇÖREĞİ

3,5 su b. un
yarım pk. yaşmaya
1 çay b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
beyaz peynir
çerkez peyniri
1 tutam maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Balkabaklı Gözleme
HAZIRLANIŞI: Balkabaklarını rendeliyoruz. Soğanları da yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
Pırasalı Kıymalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Milföy Börek
Ispanakları ve soğanları doğruyoruz, tavada az sıvıyağla soteliyoruz.
Domatesli Sucuklu Börek
İç harcı için, domatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu da küp doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve soğanı soteliyoruz.
Sucuklu Sebzeli Krep
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı dökerek çırpıyoruz. Tuzunu atıyoruz. 5 çorba kaşığı tepeleme un koyuyoruz ve çırpıyoruz.
Ispanaklı Börek
Ispanakları saplarıyla beraber doğruyoruz. Kırmızı biberi ve soğanı da doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı sotelemeye başlıyoruz. Kırmızı biberi de ilave ediyoruz. Ispanak saplarını da koyup kavuruyoruz.
Ton Balıklı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağı ve ılık su döküyoruz.
Peynirli Bohça Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz serpiyoruz, toz şantiyi de döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve yoğurdu döküyoruz.
Patlıcanlı Muska Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ocak üstü köz aparatında közlüyoruz. Kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları ve köz biberleri doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini koyup karıştırıyoruz.
Maden Sulu Milföylü Börek
Peynirleri küp doğruyoruz, beyaz peyniri eziyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Maydanozu ince doğrayıp ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Eğer milföyler ikili-uzun milföyse 3 tanesinin kenarlarına su sürüp üstüste birleştiriyoruz.
Patatesli Sütlü Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
  • YORUMLAR