Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Ay Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlıyoruz. İç harcı için, maydanozu doğruyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Üzerine çerkez peyniri ve beyaz peynir rendeliyoruz. Haşlanmış patatesleri de rendeliyoruz ve harcımızı yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle üstlerine bastırarak açıyoruz. İç harcı da hamur sayısı kadar eşit parçaya bölüp oval şekle getirip hamurların içlerine paylaştırıyoruz. Hamurlarımızı rulo yapıyoruz. İki ucunu ortaya doğru getiriyoruz ve ay çöreği şekli veriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüp, çörekotu serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ AY ÇÖREĞİ

3,5 su b. un
yarım pk. yaşmaya
1 çay b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
beyaz peynir
çerkez peyniri
1 tutam maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Peynirli Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Yumurtalı Ekmek Dolması
HAZIRLANIŞI: Dolmalık ekmeği 4 parmak kalınlığında dilimliyoruz. Ekmek arası yapar gibi bir kenarını kesiyoruz ama tamamen ayırmıyoruz.
Sucuklu Kahvaltı Ekmeği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu ve instant mayayı döküyoruz, harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Karışık Peynirli Kapalı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzuu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Çiçek Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Muska Böreği
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri bir kasede parçalıyoruz. Maydanozu doğruyoruz ve peynirle karıştırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı bir kaseye döküyoruz.
Karışık Peynirli Sandviç
HAZIRLANIŞI: Unu ve tam buğday ununu bir karıştırma kabına alıyoruz.Tuzu ve instant mayayı da koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortaya sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Biraz da ılık su döküyoruz.
Unlu Çıtır Börek
Yufkayı tezgaha seriyoruz. Fırça yardımıyla sıvıyağı yufkanın üzerine sürüyoruz. 1 çorba k. kadar unu eleyerek yufkanın üzerine gezdiriyoruz.
Peynirli Örgü Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Peynirli Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Beyaz peyniri bir kaseye ufalıyoruz, içine lor peyniri de katıyoruz. Dil peyniri de içine rendeliyoruz. Maydanozu da ince doğrayıp ilave ediyoruz.
Sosisli Çiçek Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Peynirli Kabaklı Börek
HAZIRLANIŞI: Kabakları küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kabakları koyup soteliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Kabaklar yumuşayınca altını kapatıyoruz.
  • YORUMLAR