Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patatesli Ay Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza mayayı koyuyoruz ve unun üstüne de tuz serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını koyuyoruz ve ortadan mayayı eriterek yoğurmaya başlıyoruz. Az ılık su veriyoruz ve kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlıyoruz. İç harcı için, maydanozu doğruyoruz ve bir kaseye alıyoruz. Üzerine çerkez peyniri ve beyaz peynir rendeliyoruz. Haşlanmış patatesleri de rendeliyoruz ve harcımızı yoğuruyoruz. Hazırladığımız hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler koparıyoruz ve yuvarlıyoruz. Elimizle üstlerine bastırarak açıyoruz. İç harcı da hamur sayısı kadar eşit parçaya bölüp oval şekle getirip hamurların içlerine paylaştırıyoruz. Hamurlarımızı rulo yapıyoruz. İki ucunu ortaya doğru getiriyoruz ve ay çöreği şekli veriyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüp, çörekotu serpiyoruz. Tepside mayalanmaya bırakıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PATATESLİ AY ÇÖREĞİ

3,5 su b. un
yarım pk. yaşmaya
1 çay b. süt
yarım çay b. sıvıyağ
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
tuz
su

İÇ HARCI İÇİN:

3 haşlanmış patates
beyaz peynir
çerkez peyniri
1 tutam maydanoz

ÜZERİ İÇİN:

yumurta sarısı
çörekotu
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Pastırmalı Kuru Domatesli Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküp karıştırıyoruz.
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz.
Kabaklı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz ve zeytinyağını üzerine döküyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
Tavuklu Kapama Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açarak mayayı koyuyoruz. Tuzu ve şekeri unun üzerine serpiyoruz. Mayanın üzerine de yoğurdu, sıvıyağı döküyoruz
Patatesli Milföy Böreği
HAZIRLANIŞI: Domates kurusunu ıslatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz.
Peynirli Kıvrık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Ilık suyunu koyuyoruz.
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz.
Peynirli Otlu Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Patatesli Rulo Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz.
Peynirli Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz. Ilık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında hamur elde ediyoruz. Hamurun üzerine un serpiyoruz ve streç filmle üzerini kapatarak mayalanmaya bırakıyoruz.
Tavuklu Kapalı Pide
İç harcı için, tavuk göğsünü minik küp şeklinde doğruyoruz. Soğanları ve kırmızı biberleri küçük küp şeklinde doğruyoruz. Domatesi soyuyoruz ve aynı şekilde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Soğanı koyup kavurmaya başlıyoruz.
  • YORUMLAR