Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patates Salatası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Haşlanmış patatesleri büyük bir kaseye eziyoruz. Kornişon turşuyu, maydanozu, dereotunu ve yeşil soğanı ince ince doğruyoruz. Üzerine limon suyu sıkıyoruz. Zeytinyağını ve tuzu döküyoruz ve hepsini bir karıştırıyoruz. Biraz da yoğuruyoruz. Marulu ince doğruyoruz.

Kelepçelik kek kalıbını servis tabağına yerleştiriyoruz. Zemine doğranmış marulu serpiyoruz. Üzerine patatesli karışımı döküp elimizle basıyoruz. Üstüne, kenar kısmına konserve mısır koyuyoruz.

Köz patlıcanı bıçakla ince ince doğradıktan sonra salatanın üstüne, orta kısma koyuyoruz. Kelepçeyi açıp, çıkarıyoruz. Köz biberi halka doğruyoruz. Halka biberleri salatanın üzerine diziyoruz. Halka biberlerin ortasına da minik marul yaprakları batırıyoruz ve servis ediyoruz.

PATATES SALATASI

6 haşlanmış patates
1 kase kornişon turşu
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
8 dal yeşil soğan
marul
konserve msır
limon
zeytinyağı
tuz

ÜZERİ İÇİN:

közlenmiş patlıcan
közleniş kırmızı biber
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Barbunya Salatası
HAZIRLANIŞI: Yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz ve çırpıyoruz. Soğumuş olan haşlanmış barbunyayı ilave ediyoruz.
Bulgur Köfteli Yoğurtlu Salata
İnce bulguru karıştırma kasesine alıyoruz. İçine yumurta akı kırıyoruz. Un ve tuz ilave ediyoruz. Az ılık su ilave ederek yoğurmaya başlıyoruz.
Mor Fasulye Salatası
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına meksika fasulyesini ve mısırı koyuyoruz. Yeşil zeytini, kornişon turşuyu, maydanozu, yeşil soğanı doğrayıp ilave ediyoruz. Limonunu sıkıyoruz.
Turşulu Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı kaynar suyla ıslıyoruz. Kara suyu çıkınca süzüyoruz ve iyice yıkıyoruz. Buğdayı tencereye alıp sıcak su dökerek haşlıyoruz. Buğday haşlanın süzüp soğutuyoruz.
Meksika Fasulyeli Şehriye Salatası
Arpa şehriyeyi haşlıyoruz. Soğuk su ile yıkayıp süzüyoruz. Taze soğan, közlenmiş kırmızı biber, maydanoz ve kornişon turşuyu doğruyoruz.
Beyaz ve Mor Lahana Salatası
Yoğurdu ve mayonezi bir kasede çırpıyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendenin küçük tarafından rendeliyoruz.
Karnıbahar Salatası
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine küçük küçük ayırıyoruz. Bir kaseye karnabaharı, havucu, mısırı ve kapariyi atıyoruz.
Nar Ekşili Buğday Salatası
Buğdayı haşlıyoruz ve süzüp soğutuyoruz.
Kalp Salata
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve eziyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz.
Pancar Soslu Makarna Salatası
HAZIRLANIŞI: Makarna için, tencerede su kaynatıyoruz. Tuz ve zeytinyağını döküyoruz. Su kaynayınca makarnasını koyup haşlıyoruz. Brokoliyi çiçeklerine ayırıyoruz ve kaynayan suya atıyoruz.
Portakallı Elmalı Kereviz
Süzme yoğurdu ve mayonezi geniş bir kaseye koyup, karıştırıyoruz.
Havuçlu Kubbe Salata
Patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. Havuçları soyuyoruz ve minik küp şeklinde doğruyoruz. Havuçları da ayrı bir yerde haşlıyoruz. Kornişon turşuyu, kırmızı soğanı ve yeşillikleri ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına patatesi, doğradığımız sebzeleri alıyoruz.
  • YORUMLAR