Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Patates Salatası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Haşlanmış patatesleri büyük bir kaseye eziyoruz. Kornişon turşuyu, maydanozu, dereotunu ve yeşil soğanı ince ince doğruyoruz. Üzerine limon suyu sıkıyoruz. Zeytinyağını ve tuzu döküyoruz ve hepsini bir karıştırıyoruz. Biraz da yoğuruyoruz. Marulu ince doğruyoruz.

Kelepçelik kek kalıbını servis tabağına yerleştiriyoruz. Zemine doğranmış marulu serpiyoruz. Üzerine patatesli karışımı döküp elimizle basıyoruz. Üstüne, kenar kısmına konserve mısır koyuyoruz.

Köz patlıcanı bıçakla ince ince doğradıktan sonra salatanın üstüne, orta kısma koyuyoruz. Kelepçeyi açıp, çıkarıyoruz. Köz biberi halka doğruyoruz. Halka biberleri salatanın üzerine diziyoruz. Halka biberlerin ortasına da minik marul yaprakları batırıyoruz ve servis ediyoruz.

PATATES SALATASI

6 haşlanmış patates
1 kase kornişon turşu
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
8 dal yeşil soğan
marul
konserve msır
limon
zeytinyağı
tuz

ÜZERİ İÇİN:

közlenmiş patlıcan
közleniş kırmızı biber
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Turşulu Tavuklu Atom Salata
Tavuk butu haşladıktan sonra doğruyoruz. Göbek salatayı, kornişon turşuyu, maydanozu ve köz biberi doğruyoruz.
Patates Salatası
Haşlanmış patatesleri büyük bir kaseye eziyoruz. Kornişon turşuyu, maydanozu, dereotunu ve yeşil soğanı ince ince doğruyoruz.
Şehriyeli Tavuk Salatası
HAZIRLANIŞI: Arpa şehriyeyi haşlıyoruz ve süzüyoruz. Yoğurdu karıştırma kabına alıyoruz. Mayonezi, zeytinyağını, tuz ve karabiberi ilave edip çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Renkli Salata Topları
Haşladığımız patatesleri eziyoruz. İçine limon suyu sıkıyoruz. Tuz ve karabiberini atıyoruz. Havuçları rendenin ince yerinden rendeliyoruz.
Ispanaklı Avakado Salatası
HAZIRLANIŞI: Olgun avakadoları soyuyoruz ve ikiye keserek çekirdeklerini çıkarıyoruz. Küp küp doğruyoruz. Taze soğanı ince ince doğruyoruz. Servis kasesine ıspanak yapraklarını elimizle kırarak koyuyoruz.
Zerdeçallı Bulgur Salatası
HAZIRLANIŞI: Bulguru zerdeçallı suda haşlıyoruz. Bulgur haşlanınca süzüyoruz ve soğutuyoruz.
Kırmızı Biberli Rulo Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Biberleri küp doğruyoruz ve zeytinyağında soteliyoruz. Haşlanmış patatesleri bir karıştırma kabına rendeliyoruz ya da eziyoruz. İçine limon suyunu sıkıyoruz, zeytinyağı ve tuz döküp yoğuruyoruz.
Yumurtalı Biberli Bulgur Salatası
Bulguru bir kaba alıyoruz. Üzerine sıcak su döküyoruz. Ağzını kapatıyoruz ve yumuşamaya bırakıyoruz.
Bardakta Tavuk Salatası
Haşlanmış tavuğu doğruyoruz. Kornişon turşuyu ve soğanı da doğruyoruz. Karıştırma kabına doğradığımız malzemeleri koyuyoruz.
Antep Peynirli Semizotu Salatası
HAZIRLANIŞI: Marulları elimizle kırarak servis kasesine koyuyoruz. Üstüne semizotu yapraklarını koyuyoruz ve harmanlıyoruz. Kiraz domatesleri ortadan ikiye bölüp salatanın üzerine diziyoruz.
Peynir Toplu Bahar Salatası
Marulu ve kıvırcığı doğrarayarak servis tabağına koyuyoruz. Üstüne frenk maydanoz yaprakları serpiyoruz.
Mor Bulgur Salatası
Başbaşı bulguru haşlıyoruz ve süzüyoruz. Kornişonu ve pancar turşusunu küp küp doğruyoruz.
  • YORUMLAR