Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Paskalya Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurumuzu üç eşit parçaya bölüyoruz ve kalın fitiller hazırlıyoruz. Üç fitil hamurun uçlarını birleştirip kalın bir örgü yapıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz. Bademleri hamura batırıyoruz ve mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PASKALYA ÇÖREĞİ

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
1 çay b. sıvıyağ
1 çorba k. mahlep
3 çorba k. toz şeker
1 çay k. tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

1 yumurta sarısı
badem
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Pastırmalı Kuru Domatesli Muffin
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sütü ve sıvıyağı döküp karıştırıyoruz.
Sahur Poğaçası
HAZIRLANIŞI: Normal unu ve tam buğday ununu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Patlıcan Beğendili Börek
Unu tencereye alıyoruz ve sıvıyağda kavuruyoruz. Kavrulunca köz patlıcanı ilave ediyoruz. Ardından sütü ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.
Mantarlı Bolu Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzu ilave edip harmanlıyoruz. Ortasını açıyoruz, zeytinyağını, yoğurdu ve oda sıcaklığındaki tereyağını ilave ediyoruz.
Peynirli Pratik Gözleme
Karıştırma kabına beyaz peyniri koyuyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Yumurtaları kırıyoruz ve harcımızı karıştırıyoruz.
Kabaklı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Yaş mayayı ortaya koyuyoruz ve zeytinyağını üzerine döküyoruz.
İçli Poğaça
İç harcı için, bulgur kasesine sıcak su dökerek bekletiyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve yemeklik doğradığımız soğanı kavuruyoruz.
Pastırmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, patatesleri haşlıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Dizme Çiçek Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtanın sarısını üzeri için ayırıyoruz, akını hamura koyuyoruz.
Peynirli Çember Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Pırasalı Parmak Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Peynirli Ramazan Simidi
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuzun içine yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
  • YORUMLAR
nesrin saral
Oluşturma Tarihi
19-03-2015
İstanbul
ölçüler tam çörek şahane oldu.teşekkürler.