Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Paskalya Çöreği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine tuz, şeker, mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, sıvıyağı döküyoruz. Yumuşamış olan tereyağını ilave ediyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ediyoruz. Hamurumuzu üç eşit parçaya bölüyoruz ve kalın fitiller hazırlıyoruz. Üç fitil hamurun uçlarını birleştirip kalın bir örgü yapıyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine koyuyoruz. Üstüne yumurta sarısı sürüyoruz. Bademleri hamura batırıyoruz ve mayalandırıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

PASKALYA ÇÖREĞİ

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 su b. süt
1 yumurta
2 çorba k. tereyağı
1 çay b. sıvıyağ
1 çorba k. mahlep
3 çorba k. toz şeker
1 çay k. tuz
su

ÜZERİ İÇİN:

1 yumurta sarısı
badem
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Mercimekli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz, soğanı kavuruyoruz.
Yufkalı Milföy Börek
Soğanı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ dökerek soğanı kavuruyoruz. Salçasını ilave ederek beraber kavruyoruz. Haşlanmış patatesleri rendeliyoruz ya da eziyoruz.
Ayıcık Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, beyaz peyniri de üzerine rendeliyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Simit Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz.
Dereotlu Peynirli PoğŸaça
KarışŸtırma kabına 3 su bardağŸı unu alın. Unun ortasına havuz açın kuru mayayı alın. Mayanın üzerine 1 çay bardağŸı sütü dökün, 2 adet yumurtayı kırın.
Peynirli Kesme Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ve yumurta akını koyuyoruz.
Ispanaklı Peynirli Börek
Ispanakları ve kırmızı biberi ince doğruyoruz. Bir kaseye koyuyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp harmanlıyoruz. Yufkayı tezgaha seriyoruz. Üzerine eritilmiş tereyağı sürüyoruz.
Örgülü Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz ve ortayı havuz gibi açıyoruz.
Peynirli Çanak Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve kabartma tozunu serpiyoruz. Ortasına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtasını kırıyoruz, yoğurdunu koyuyoruz.
Sarımsaklı Ekmek
HAZIRLANIŞI: Parçalayıcıya sarımsakları ve zeytinyağını alın ve parçalayıcıdan geçirin. 1 kepekli ekmeği ve 1 adet sade ekmeği dilimleyin.
Peynirli Mahlepli Poğaça
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurtaları kırıyoruz. Zeytinyağını ve yoğurduğunu koyuyoruz.
Patates Püreli Börek
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyup, doğrayıp haşlıyoruz. Fazla suyunu süzüyoruz. İçine tereyağını atıp karıştırıyoruz.
  • YORUMLAR
nesrin saral
Oluşturma Tarihi
19-03-2015
İstanbul
ölçüler tam çörek şahane oldu.teşekkürler.