Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pancarlı Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1,5 su b. buğday
1 kase pancar turşusu
5 dal yeşil soğan
1 tutam taze nane
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
1 kase süzme yoğurt
zeytinyağı
tuz

HAZIRLANIŞI:

Buğdayı suya koyup ıslatıyoruz. Süzdükten sonra haşlıyoruz. Pancarları minik minik doğruyoruz. Yeşil soğanı, naneyi, dereotunu ve maydanozu da ince ince doğruyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz, pancarı ilave edip karıştırıyoruz.

Süzüp soğuttuğumuz buğdayı ilave ediyoruz. Yeşillikleri de katıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Zeytinyağını döküp karıştırıyoruz. Servis tabağına koyuyoruz ve üzerini yeşilliklerle süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pancarlı buğday salatası,oktay usta,salata tarifi,
Benzer Tarifler
Pirinç Salatası
HAZIRLANIŞI: Havucu soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğrayıp, haşlıyoruz. Pirinci yıkayıp süzüyoruz ve ayrı bir tencerede haşlıyoruz.
Enginar Salatası
HAZIRLANIŞI: Enginarları tencereye diziyoruz. Sıcak su, zeytinyağı ve tuz döküyoruz. Limon suyu sıkıyoruz. Kapağını kapatarak pişiriyoruz. Enginarlar pişince soğumaya bırakıyoruz.
Makarnalı Ton Balık Salatası
HAZIRLANIŞI: Makarnayı tuzlu ve sıvıyağlı suda haşlıyoruz. Rokayı doğruyoruz ve servis tabağına koyuyoruz.
Piyaz
HAZIRLANIŞI: Servis tabağının kenarlarına kıvırcık yaprakları koyuyoruz. Ortaya haşlanmış fasulyeyi koyuyoruz. Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Kuru fasulyenin kenarlarına öbek öbek havuç rendesi koyuyoruz. Soğanı da piyazlık doğruyoruz, elimizle karıştırıyoruz ve kuru fasulye üzerine koyuyoruz.
Kabaklı Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI: Kabakları küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve kabakları soteliyoruz.
Yoğurtlu Ezme Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közlüyoruz ve kabuklarını soyup suyunu süzdürüyoruz. Patlıcanın suyu çıkınca doğarama tahtasına alıp ince ince kıyıyoruz. Kırmızı köz biberleri de doğruyoruz.
Patates Piyazı
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri küp doğruyoruz. Kırmızı soğanı piyazlık doğruyoruz. Kornişon turşuyu küp doğruyoruz. Maydanozu da ince ince doğruyoruz.
Semizotlu Kısır
İnce bulguru bir kaseye alıyoruz ve üzerine sıcak su döküyoruz. Kasenin üstünü streç filmle kapatıyoruz...
Tavuk Salatası
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz ve didikliyoruz. Patatesleri haşlayıp bir kaseye rendeliyoruz.
Fasulye Piyazı
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış kuru fasulyeyi karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine zeytinleri atıyoruz. Domatesi, soğanı, biberleri ve maydanozu doğruyoruz. Havucu rendeliyoruz.
Antep Peynirli Salata
HAZIRLANIŞI: Karışık yeşilliklerimizi elimizle kırıyoruz. Servis tabağına kırma yeşilliği kule gibi koyuyoruz. Mor lahanayı ince ince doğrayıp üzerine serpiştiriyoruz.
Renkli Salata Topları
Haşladığımız patatesleri eziyoruz. İçine limon suyu sıkıyoruz. Tuz ve karabiberini atıyoruz. Havuçları rendenin ince yerinden rendeliyoruz.
  • YORUMLAR