Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Pancarlı Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1,5 su b. buğday
1 kase pancar turşusu
5 dal yeşil soğan
1 tutam taze nane
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
1 kase süzme yoğurt
zeytinyağı
tuz

HAZIRLANIŞI:

Buğdayı suya koyup ıslatıyoruz. Süzdükten sonra haşlıyoruz. Pancarları minik minik doğruyoruz. Yeşil soğanı, naneyi, dereotunu ve maydanozu da ince ince doğruyoruz. Yoğurdu çırpıyoruz, pancarı ilave edip karıştırıyoruz.

Süzüp soğuttuğumuz buğdayı ilave ediyoruz. Yeşillikleri de katıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Zeytinyağını döküp karıştırıyoruz. Servis tabağına koyuyoruz ve üzerini yeşilliklerle süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
pancarlı buğday salatası,oktay usta,salata tarifi,
Benzer Tarifler
Fasulyeli Yeşil Salata
Yeşillikleri elimizle kırarak servis tabağına alıyoruz. Soğanı, biberi, domatesi, turşuyu ve maydanozu doğrayarak tabağa alıyoruz.
Turşulu Buğday Salatası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı kaynar suyla ıslıyoruz. Kara suyu çıkınca süzüyoruz ve iyice yıkıyoruz. Buğdayı tencereye alıp sıcak su dökerek haşlıyoruz. Buğday haşlanın süzüp soğutuyoruz.
Köz Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları, kırmızı biberleri, köy biberlerini ve domatesleri közlüyoruz. Közlenen sebzelerin kabuklarını soyuyoruz.
Patates Salatası
Haşlanmış patatesleri büyük bir kaseye eziyoruz. Kornişon turşuyu, maydanozu, dereotunu ve yeşil soğanı ince ince doğruyoruz.
Bulgurlu Sonbahar Salatası
HAZIRLANIŞI: Bulguru haşlıyoruz ve süzüyoruz. Bulguru soğumaya bırakıyoruz. Renkli yeşillikleri, marulu doğruyoruz. Bulguru yeşillikle karıştırıyoruz. İçine havucu rendeliyoruz ve karıştırıyoruz.
Mantarlı Salamlı Taze Patates Salatası
İnce kabuklu taze patatesleri haşlıyoruz. Mantarları doğrayıp sıvıyağ koyduğumuz bir tavada kavuruyoruz. Tuz ve karabiber ekliyoruz.
Üzümlü Lahana Salatası
HAZIRLANIŞI: Lahanayı ince ince doğruyoruz. Rendenizin cips şeklinde kesme kısmı varsa o şekilde de rendeleyebilirsiniz. Büyük bir kaseye yoğurdu ve mayonezi koyup çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Levrekli Yeşil Salata
HAZIRLANIŞI: Levrekleri fileto ediyoruz, ya da balıkçımızdan bu şekilde alıyoruz. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine levrekleri diziyoruz.
Kuru Domatesli Peynirli Salata
HAZIRLANIŞI: Kuru domatesleri bir kaseye alıyoruz ve üzerine su döküp yumuşamaya bırakıyoruz.
Pancarlı Erişteli Salata
Erişteyi haşlıyoruz ve süzüyoruz. Yoğurdu ve mayonezi geniş bir kasede çırpıyoruz. Erişteyi, mısırı, doğradığımız pancar...
Köz Biberli Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri küp doğruyoruz. Közlenmiş biberleri doğruyoruz.
Pancarlı Bahçe Salatası
Yeşillikleri doğruyoruz ve servis tabağına koyuyoruz.
  • YORUMLAR