Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz ve ortadan kenarlara doğru açıyı genişleterek bir hamur yoğuruyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve elimizle tezgah üzerinde ileri geri yaparak fitil şekline getiriyoruz. İki fitil şeklinde hamuru yanyana getirip uçlarından tutarak birbirine sarıyoruz ve halka şekline getiriyoruz. Bir kaseye biraz pekmez ve su koyup karıştırıyoruz. Başka bir kaseye de susamı döküyoruz. Hazırladığımız simitleri önce pekmezli suya sonra susama buluyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Tepside mayalandırıyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Simitlerimizi krem peynir ve çeri domatesle servis ediyoruz.

SİMİT

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
tuz
su

BULAMAK İÇİN:

pekmez
susam
su

SERVİSİ İÇİN:

krem peynir
çeri domates
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Kavurmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, soğanları ince ince doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ koyuyoruz ve soğanı kavuruyoruz. Kavurmayı küp küp doğruyoruz ve ilave ediyoruz.
Sucuklu Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, haşlanmış patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Sucuğu ve kaşar peyniri küp doğruyoruz.
Biberiyeli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve şekerini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Biberiyeyi doğrayıp serpiyoruz.
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Kıymalı Sarma Lazanya
HAZIRLANIŞI: Lazanyaları geniş bir tencerede haşlıyoruz. İç harcı için, soğanı ince bir şekilde doğrayıp sıvıyağ ile tavada kavuruyoruz. Kıymayı ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
Kandil Simidi
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz, kabartma tozu ve mahlep serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Mahlepli Zeytin Ezmeli Açma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve mahlepini serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz.
Cevizli Dilim Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu serpiyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağı ve maden suyunu döküyoruz.
Ispanaklı Kıymalı Çörek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Karbonatı ve tuzu kenarlara serpiyoruz. Ortasını açıp, yoğurdu, sirkeyi döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Ramazan Pizzası
HAZIRLANIŞI: Sosu için, salçayı kaseye koyuyoruz. Zeytinyağı, tuz koyuyoruz. Fesleğeni ince doğrayıp ilave ediyoruz. Suyla kıvamını açıp karıştırıyoruz.
Tavuklu Pırasalı Çıtır Börek
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü kuşbaşı doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz ve tavuğu koyup sotelemeye başlıyoruz.
Sucuklu Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR