Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Oktay Usta’dan Simit Tarifi
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına alıyoruz, üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yumurtayı kırıyoruz ve sıvıyağı döküyoruz. Az ılık su döküyoruz. Mayayı elimizle eritiyoruz ve ortadan kenarlara doğru açıyı genişleterek bir hamur yoğuruyoruz. Hamurdan bezeler koparıyoruz ve elimizle tezgah üzerinde ileri geri yaparak fitil şekline getiriyoruz. İki fitil şeklinde hamuru yanyana getirip uçlarından tutarak birbirine sarıyoruz ve halka şekline getiriyoruz. Bir kaseye biraz pekmez ve su koyup karıştırıyoruz. Başka bir kaseye de susamı döküyoruz. Hazırladığımız simitleri önce pekmezli suya sonra susama buluyoruz. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Tepside mayalandırıyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Simitlerimizi krem peynir ve çeri domatesle servis ediyoruz.

SİMİT

4 su b. un
yarım pk. yaş maya
1 yumurta
1 çay b. sıvıyağ
tuz
su

BULAMAK İÇİN:

pekmez
susam
su

SERVİSİ İÇİN:

krem peynir
çeri domates
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Kaşarlı Susamlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz ve tuzunu atıyoruz. Ortayı havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz ve mayanın üzerine sütü döküyoruz.
Cevizli Kıvrık Poğaça
Bir bütün yumurta ve diğer yumurtanın akını karıştırma kabına kırıyoruz. Süt, su, sıvıyağ, sulu yoğurt ve mayayı karıştırma kabına koyuyoruz.
Otlu Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Maydanozu ve dereotunu incecik doğruyoruz ve unla karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya karbonatı döküyoruz. Karbonatın üzerine limon suyunu sıkıyoruz.
Peynirli Kıvrık Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya zeytinyağını döküyoruz. Ilık suyunu koyuyoruz.
Kıymalı Fıstıklı Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanı kavuruyoruz.
Ispanaklı Peynirli Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sarma Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Kıymalı Çiçek Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Sucuklu Peynirli Sarma Börek
HAZIRLANIŞI: Garnitürü karıştırma kabına alıyoruz. Sucuğu küp doğrayıp ilave ediyoruz. Kaşar peynirini içine rendeliyoruz.
Ispanaklı Örgülü Börek
HAZIRLANIŞI: Ispanağı doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve ıspanağı soteliyoruz. Tuz ve karabiber atıyoruz. Ispanak yumuşayınca altını kapatıyoruz.
Peynirli Yeşil Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını döküyoruz ve harmanlıyoruz. Kaşar peyniri ve beyaz peyniri içine rendeliyoruz. Yeşil soğanı ince ince doğruyoruz, ilave ediyoruz.
Laz Böreği
Karıştırma kabına sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Yumurtasını kırıyoruz. Çırpma teliyle karıştırıyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz. 5 çorba kaşığı unu, tuzu ve kabartma tozunu koyup karıştırıyoruz. 8 çorba kaşığı daha un ekliyoruz ve hamuru yoğuruyoruz.
  • YORUMLAR