Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Nohutlu Taze Sarımsaklı Çorba
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Taze sarımsakları doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve sarımsağı kavuruyoruz. Peşinden haşlanmış nohutunu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tavuk suyunu ve sıcak suyunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Unu ve yumurta sarısını ilave ediyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz ve çırpıyoruz. Soğuk suyla karıştırarak kıvamını açıyoruz. Kaynayan çorbaya yavaş yavaş karıştırarak ilave ediyoruz. Biraz daha kaynatıyoruz.

Servis ederken üzerine eritilmiş tereyağı dökerek servis ediyoruz.

NOHUTLU TAZE SARIMSAKLI ÇORBA

1 kase haşlanmış nohut
4 dal taze sarımsak
1 su b. tavuk suyu
2 çorba k. un
1 kase yoğurt
1 yumurta sarısı
1 çorba k. tereyağı
1 limon
tuz
su
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
nohutlu, taze, sarımsaklı çorba, oktay usta çorba tarifi, sarımsaklı çorba,
Benzer Tarifler
Köfteli Yoğurt Çorbası
Köftesi için, kıymayı karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı içine rendeliyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Köftemizi yoğuruyoruz. Harcımızdan misket büyüklüğünde köfteler yuvarlıyoruz.
Bulgur Köfteli Nohutlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Bulguru büyük bir kaseye döküyoruz ve kaynar suyla ıslıyoruz. Üzerini streç filmle kapatıyoruz. Bulgur suyu çekip şişene kadar dinlediriyoruz.
Tavuklu Mantar Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz. ince ince doğruyoruz. Mantarları doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Önce soğanı kavuruyoruz ve sonra mantarı ekleyip sotelemeye devam ediyoruz.
Patatesli Ispanak Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz. Soğan ve sarımsağı soteliyoruz.
Sebze Çorbası
Soğanları piyazlık doğruyoruz. Havuçları ve kabakları ince ince yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ilave ederek kavuruyoruz. Peşinden havucu ve bezelyeyi koyuyoruz ve kavurduktan sonra kabağı ekliyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz.
Tavuklu Kesme Hamurlu Çorba
HAZIRLANIŞI: Tavukları haşlıyoruz ve suyunu çorba için ayırıyoruz, soğumaya bırakıyoruz. Tavuk etleriniz kemiklerinden ayırıyoruz. Tavuk etlerini de doğruyoruz.
Kıymalı Erişteli Tarhana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve kıymayı kavuruyoruz. Tereyağını ve tarhanayı ilave edip karıştırıyoruz. Salçaları ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
Pirinçli Kereviz Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kerevizleri soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz. Kerevizi soteliyoruz.
Brokolili Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Brokolileri çiçeklerine ayırıyoruz. Ayrı bir tencerede suyu kaynatıyoruz, tuzunu atıyoruz.
Köz Biberli Şehriye Çorbası
Tencerede su kaynatıyoruz. Kaynayan suya arpa şehriyeyi koyuyoruz. Tavuk suyunu da ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve kapağını kapatarak haşlıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye döküyoruz. İçine yumurta sarısını koyuyoruz. Unu ilave edip çırpıyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz.
Mercimekli Pırasalı Zencefilli Çorba
Mercimeği tencereye alıyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz ve haşlamaya bırakıyoruz.
Domatesli Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Çorba tenceresine biraz sıvıyağ döküyoruz ve soğanı kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ilave ediyoruz. Soğanı kavurduktan sonra unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz.
  • YORUMLAR