Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Nohutlu Taze Sarımsaklı Çorba
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Taze sarımsakları doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve sarımsağı kavuruyoruz. Peşinden haşlanmış nohutunu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tavuk suyunu ve sıcak suyunu döküyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz.

Terbiyesi için, yoğurdu bir kaseye koyuyoruz. Unu ve yumurta sarısını ilave ediyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz ve çırpıyoruz. Soğuk suyla karıştırarak kıvamını açıyoruz. Kaynayan çorbaya yavaş yavaş karıştırarak ilave ediyoruz. Biraz daha kaynatıyoruz.

Servis ederken üzerine eritilmiş tereyağı dökerek servis ediyoruz.

NOHUTLU TAZE SARIMSAKLI ÇORBA

1 kase haşlanmış nohut
4 dal taze sarımsak
1 su b. tavuk suyu
2 çorba k. un
1 kase yoğurt
1 yumurta sarısı
1 çorba k. tereyağı
1 limon
tuz
su
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
nohutlu, taze, sarımsaklı çorba, oktay usta çorba tarifi, sarımsaklı çorba,
Benzer Tarifler
Sebzeli Pirinç Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberi, havucu ve sarımsakları minik küp şeklinde doğruyoruz. Çorba tenceresine sıvıyağ ve biraz tereyağı koyuyoruz. Sarımsakğı, havucu ve kırmızı biberi koyup kavuruyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz, et suyunu döküyoruz.
Terbiyeli Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayları sıcak suyla ıslıyoruz ve bekletiyoruz. Daha sonra buğdayı yıkayıp temiz suyla tencereye koyuyoruz ve haşlıyoruz. Buğday suyunu tamamen çekince altını kapatıyoruz.
Ispanaklı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Yeşil mercimeği yıkayıp sıcak suya ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz.
Yoğurt Çorbası
Yoğurdu, yumurtayı, et suyunu ve unu tencereye koyuyoruz. Üzerine limonu sıkıyoruz, yumurtasını kırıyoruz ve ocağa alıyoruz. Soğuk suyla kıvamını açıp karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Karıştırarak yavaş yavaş pişiriyoruz. Bütün malzemeleri çiğden koyduğumuz için, pişmesi uzun sürebilir.
Pırasalı Patates Çorbası
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ve taze sarımsağı doğruyoruz. Patatesleri soyup küp doğruyoruz.
Ayran Aşı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz ve 1-2 saat bekletiyoruz. Daha sonra buğdayın suyunu süzüyoruz ve yıkıyoruz.
Buğdaylı Ezme Bezelye Çorbası
Bezelyeyi haşlıyoruz. Soğanı ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Tencereye tereyağını koyup eritiyoruz. Soğanı ve sarımsağı ilave edip kavuruyoruz. Bezelyeyi ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Az sıcak su koyarak pişiriyoruz. Blendırla püre haline getiriyoruz.
Patatesli Roka Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi soyup küp doğruyoruz ve küçük bir tencerede haşlıyoruz. Çorba tenceresine tereyağını ve unu koyuyoruz. Unun çiğ kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
Nohutlu Buğday Çorbası
HAZIRLANIŞI: Buğdayı ıslıyoruz ve yarım saat bekletiyoruz. Buğdayı süzüyoruz ve tencereye koyuyoruz. Temiz su koyarak haşlıyoruz. Buğday iyice haşlanınca içine nohutu da ekliyoruz.
Kavurmalı Mercimek Çorbası
Kırmızı mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz. Soğanı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Unu ekliyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Salçasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Mercimeği ilave ediyoruz, karıştırıyoruz. Et suyunu veriyoruz.
Nohutlu Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tencerede su kaynatıyoruz. Mantıyı ilave ediyoruz ve haşlamaya başlıyoruz. Mantının haşlanma süresi kısa olacağı için, haşlanmış nohutu da ilave ediyoruz.
Tavuklu Mantar Çorbası
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğsünü haşlıyoruz. ince ince doğruyoruz. Mantarları doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Bir tavaya sıvıyağ döküyoruz. Önce soğanı kavuruyoruz ve sonra mantarı ekleyip sotelemeye devam ediyoruz.
  • YORUMLAR