Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Nohutlu Mantı Çorbası
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Tencerede su kaynatıyoruz. Mantıyı ilave ediyoruz ve haşlamaya başlıyoruz. Mantının haşlanma süresi kısa olacağı için, haşlanmış nohutu da ilave ediyoruz. Tuzunu atıyoruz ve haşlamaya bırakıyoruz.

Terbiyesi için, yoğurdu karıştırma kabına koyuyoruz. Unu döküyoruz ve limonu sıkıyoruz, çırpıyoruz. Önce soğuk suyla kıvamını açıyoruz. Sonra mantıyı haşlama suyundan bir- iki kepçe kadar terbiyeye koyup bir yandan da karıştırıyoruz. Hazırladığımız terbiyeyi yavaş yavaş çorba tenceresine döküyoruz, bir yandan da karıştırıyoruz ki kesilmesin.

Tereyağını tavada eritiyoruz, üzerine nane atıyoruz ve çorbanın üzerine gezdirerek servis ediyoruz.

NOHUTLU MANTI ÇORBASI

1 kase mantı
1 su b. haşlanmış nohut
su
tuz

TERBİYESİ İÇİN:

1 kase yoğurt
2 çorba k. un
yarım limon
su

ÜZERİ İÇİN:

tereyağı
nane
Kategorisi
Çorbalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
oktay usta,oktayusta,yemek tarifi,
Benzer Tarifler
Kremalı Mantar Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mantarları doğruyoruz ve bir tavaya sıvıyağ koyup mantarları soteliyoruz. Tuzunu atıyoruz ve pişiriyoruz.
Sütlü Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mercimeği yıkıyoruz ve süzüyoruz. Patatesi, havucu ve soğanı yarım ay şeklinde ince ince doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz.
Kuşkonmaz Çorbası
HAZIRLANIŞI: Kuşkonmazları soyuyoruz ve doğruyoruz. Soğanı yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz,soğanları koyup kavuruyoruz.
Sarı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Mercimeği yıkıyoruz ve tencerede haşlıyoruz. Havucu ve soğanı ince yarım ay şeklinde doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ koyuyoruz. Soğanı ve havucu sotelemeye başlıyoruz.
Ezme Havuç Çorbası
HAZIRLANIŞI: Havuçları rendeliyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz.
Semizli Bakliyat Çorbası
HAZIRLANIŞI: Nohutu, fasulyeyi, mısırı ve buğdayı tencereye alıyoruz. Suyunu koyup kaynatıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Terbiyesi için, yoğurdu ve unu bir kasede çırpıyoruz.
Köz Patlıcanlı Domates Çorbası
Patlıcanları, kırmızı biberleri, soğanı ve domatesleri közlüyoruz. Közlediğimiz sebzeleri soyuyoruz. Hepsini küçük küçük doğruyoruz. Tencerede tereyağını eritiyoruz. Unu koyup kavuruyoruz. Salçasını ve et suyunu döküyoruz, karıştırıyoruz. Soğanı, kırmızı biberi koyup kavuruyoruz.
Yıldız Şehriyeli Sebze Çorbası
Kabağı, kırmızı biberi ve havucu küçük küp şeklinde doğruyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz, soğanı ve sarımsağı kavuruyoruz.
Lahana Çorbası
HAZIRLANIŞI: Beyaz lahanayı, havucu, patatesi, soğanı ve sarımsakları doğruyoruz.
Nohutlu Mercimek Çorbası
Yeşil mercimeği kaynar suyla ıslıyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve soğanla sarımsağı koyup kavuruyoruz. Mercimeği süzüp yıkıyoruz ve tencereye koyuyoruz.
Terbiyeli Ispanaklı Çorba
HAZIRLANIŞI: Tencereye yoğurdu, unu koyuyoruz. Limonun suyunu sıkıp ilave ediyoruz. Soğuk et suyunu döküyoruz ve çırpma teliyle karıştırıyoruz.
Kavurmalı Mercimek Çorbası
HAZIRLANIŞI: Patatesi küp doğruyoruz. Tencereye sıvıyağ döküyoruz ve patatesi, kırmızı mercimeği koyuyoruz ve kavuruyoruz.
  • YORUMLAR