Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Muzlu Sarma Revani
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 yumurta
1 çay b. toz şeker
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
4 çorba k. su
4 çorba k. un

ARASI İÇİN:

portakal marmelatı
muz

ŞERBETİ İÇİN:

2 su b. toz şeker
2 su b. su
3 mandalina suyu

ÜZERİ İÇİN:

yeşil fıstık
kaymak

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekerini koyarak mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyunu döküp karıştırıyoruz.

Vanilyayı, kabartma tozunu ve unu koyarak mikserle çırpmaya devam ediyoruz. Tepsiye yağlı kağıt seriyoruz ve kek karışımını kağıdın üzerine döküyoruz. Her tarafın kalınlığı eşit olması için, spatulayla düzleştiriyoruz.

Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 9 dakika kadar pişiriyoruz. Şerbeti için, toz şekeri ve suyu tencereye alıyoruz. Mandalina suyunu sıkarak ilave ediyoruz ve kaynatıyoruz.

Pişirdiğimiz keki soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan kekin üzerine portakal marmelatı sürüyoruz. Bütün olarak uzunlamasına muz koyuyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz ve dilimleyerek servis tabağına diziyoruz. Üzerine şerbeti gezdirerek döküyoruz. Kaymak ve yeşil fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
muz,sarma,revan,,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Çilekli Yumuşak Tatlı
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Cevizli Benekli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığındaki tereyağını karıştırma kabına alıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve karıştırıyoruz. İrmiği döküyoruz ve karıştırıyoruz.
Fındıklı İrmik Helvası
Yayvan çelik tencereye irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Tel Kadayıflı Şekerpare
HAZIRLANIŞI: Tel kadayıfı elimizle koparıyoruz. Tavaya tereyağı ve kadayıfı koyup kavuruyoruz. Kadayıfım rengi kızarmaya başlayınca fıstığı da ilave ediyoruz.
Kalburabastı
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini tencereye koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Şerbetin altını kapatıp ılımaya bırakıyoruz. Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Zeytinyağını ve yoğurdunu koyuyoruz.
Kremalı Haşhaşlı Tatlı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz ve şekeri ilave ediyoruz. Mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Elmalı Şekerpare
Dolgusu için, elmaları soyup rendeliyoruz. Tavaya elmaları koyuyoruz ve pişirmeye başlıyoruz.
Kestaneli Çiçek Baklava
HAZIRLANIŞI: Sütü, sıvıyağı ve suyu karıştırma kabına döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz.
Haşhaşlı Revani
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritip soğutuyoruz. Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar 4-5 dakika çırpıyoruz. Tereyağını koyup karıştırıyoruz.
Kelebekli Tatlı
HAZIRLANIŞI: Şerbeti için, şekeri ve suyu tencere koyuyoruz. Limonun suyunu sıkıp limonu da içine atarak kaynatıyoruz. Kaynayınca 7-8 dakika daha kaynatıyoruz ve altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz.
Cevizli Ev Baklavası
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Havuza yumurtaları kırıyoruz.
Portakallı Revani
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle rengi beyazlayıp köpürene kadar iyice çırpıyoruz. Ayrı bir kaseye unu, kabartma tozunu ve irmiği koyuyoruz.
  • YORUMLAR