Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Muzlu Sarma Revani
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

4 yumurta
1 çay b. toz şeker
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
4 çorba k. su
4 çorba k. un

ARASI İÇİN:

portakal marmelatı
muz

ŞERBETİ İÇİN:

2 su b. toz şeker
2 su b. su
3 mandalina suyu

ÜZERİ İÇİN:

yeşil fıstık
kaymak

HAZIRLANIŞI:

Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekerini koyarak mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyunu döküp karıştırıyoruz.

Vanilyayı, kabartma tozunu ve unu koyarak mikserle çırpmaya devam ediyoruz. Tepsiye yağlı kağıt seriyoruz ve kek karışımını kağıdın üzerine döküyoruz. Her tarafın kalınlığı eşit olması için, spatulayla düzleştiriyoruz.

Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında 9 dakika kadar pişiriyoruz. Şerbeti için, toz şekeri ve suyu tencereye alıyoruz. Mandalina suyunu sıkarak ilave ediyoruz ve kaynatıyoruz.

Pişirdiğimiz keki soğumaya bırakıyoruz. Soğuyan kekin üzerine portakal marmelatı sürüyoruz. Bütün olarak uzunlamasına muz koyuyoruz. Rulo şeklinde sarıyoruz ve dilimleyerek servis tabağına diziyoruz. Üzerine şerbeti gezdirerek döküyoruz. Kaymak ve yeşil fıstıkla süsleyerek servis ediyoruz.
Kategorisi
Şerbetli Tatlılar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
muz,sarma,revan,,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kupta Lokma
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve yaş mayayı koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve toz şekeri serpiyoruz. Ortaya, mayanın üzerine sıcak su döküyoruz.
Dondurmalı Vişneli İrmik Helvası
HAZIRLANIŞI: Yayvan çelik tencereye dolmalık fıstığı ve irmiği koyuyoruz. Sıvıyağı dökerek kavurmaya başlıyoruz. Tereyağını ekliyoruz ve irmiğin rengi koyulaşana kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırıyoruz.
Fıstıklı Ev Baklavası
Baklava yufkalarını üstüste tezgaha seriyoruz. Yuvarlak fırın tepsisini yufkaların ortasına yerleştiriyoruz ve tepsinin kenarlarından yuvarlak şekilde kesiyoruz.
Fırında Tahinli Pekmezli Balkabağı
HAZIRLANIŞI: Balkabağını doğruyoruz ve fırın tepsisine yayıyoruz. Toz şekerini döküyoruz.
Pekmezli Tahinli Kabak Tatlısı
Kara kabağı yıkıyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz.
Çilekli Kadayıflı Revani
Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Kadayıfları bir kaseye alıyoruz ve didiyoruz.
Kaymaklı Muska Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sütü döküyoruz. Şekeri, irmiği ilave ediyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz. Tereyağını eritiyoruz. Tezgaha 4 kat baklava yufkasını üstüste koyuyoruz.
Dondurmalı Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını eritip sıvıyağla karıştırıyoruz. Karıştırma kabına tel kadayıfı alıyoruz ve elimizle koparıp harmanlıyoruz. Küçük tart kalıplarını sıvıyağla yağlıyoruz.
Cevizli Kadayıf Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz, sıvıyağı da üzerine döküyoruz. Tel kadayıfı doğruyoruz havalandırıyoruz. Yağlanmış dikdörtgen cam fırın kabına kadayıfın yarısını koyuyoruz.
Renkli Revani
HAZIRLANIŞI: Şerbet malzemelerini kaynatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz.
Gül Tatlısı
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağı döküyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ilave ediyoruz. Malzemeleri karıştırıyoruz.
Cevizli Bayram Tatlısı
Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına koyuyoruz. Yoğurdu ve sirkeyi döküyoruz.
  • YORUMLAR