Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Muzlu Piramit Pasta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 pk. pötibör bisküvi
2 muz
1 pk. bitter çikolata
yeşil fıstık

KREMASI İÇİN:

3,5 su b. süt
1 su b. toz şeker
2 çorba k. un
2 çorba k. nişasta
1 pk. vanilya
3 çorba k. köpürtülmüş şanti

HAZIRLANIŞI:

Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca içine krem şanti katıyoruz ve mikserle çırpıyoruz. Tezgaha streç film seriyoruz. Enine 3 tane boyuna 6 tane bisküviyi diziyoruz. Üzerine kremanın yarısını koyuyoruz ve spatulayla düzeltiyoruz.

İki kenara boylamasına 6şar tane bisküvi dizip ortayı boş bırakıyoruz. Ortaya iki tane muzu peşpeşe koyuyoruz. Streç film yardımıyla iki kenardan kaldırıp ortaya doğru kapatıyoruz ve üçgen şekli veriyoruz. Bu şekilde üzerini de kapatıp dondurucuya koyuyoruz. Tatlımız donun üzerine ayırdığımız kremayla kaplıyoruz. Ben mari usulü eritilmiş çikolata ve toz fıstıkla süslüyoruz.
Kategorisi
Pastalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
muz,piramit,pasta,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kestane Şekerli Mozaik Pasta
Petibör bisküvileri kırıyoruz ve karıştırma kabına koyuyoruz. Cevizleri de elimizle kırıp üzerine koyuyoruz. Kakaosunu ve pudra şekerini ekliyoruz.
Balkabaklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Cevizli Pekmezli Mektup Tatlısı
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuz ve toz şekeri serpip ortasını havuz gibi açıyoruz. Zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz. Yumurtayı kırıyoruz ve ortadan başlayarak yoğuruyoruz.
İncirli Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip çırpmaya devam ediyoruz.
Mavi Fil Pasta
Fil süslemesini hazırlamak için badem ezmesini mavi gıda boyasıyla iyice yoğuruyoruz.
Kedi Dilli Kış Pastası
Kremasını hazırlamak için, sütü tencereye döküyoruz. İçine şekeri, unu, vanilyayı, nişastayı ve yumurta sarısını koyup çırpıyoruz.
Muzlu Sarma Revani
Şerbeti için, toz şekeri, suyu ve limon küçük bir tencereye koyuyoruz. Şerbet malzemelerini ocağa alıyoruzve kaynatıyoruz. Şerbeti soğumaya bırakıyoruz.
Bisküvili Balkabağı Pastası
Yulaflı bisküvileri doğrayıcıdan geçiriyoruz ve bir kaseye koyuyoruz. Üzerine eritilmiş tereyağını döküyoruz ve karıştırıyoruz. Birazını üzeri için ayırıyoruz.Servis tabağının üzerine tabanı olmayan pasta çemberini koyuyoruz.
Libertango Pastası
Karıştırma kabına yumurtaları kırıyoruz ve toz şekeri döküyoruz. Mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Kadayıf Pastası
Kadayıfı ince ince doğruyoruz. Geniş bir tencereye biraz sıvıyağ koyuyoruz ve kadayıfı ilave edip kavurmaya başlıyoruz.
Çilekli Kalp Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu döküyoruz ve çırpıyoruz. Vanilyayı, kabartma tozunu ve unu eleyerek ilave ediyoruz.
Krokanlı Fıstıklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Krokanı için, çelik tavada şekeri eritiyoruz. Rengi kahverengiye dönmeye başlayınca fındıkları bütün olarak içine atıyoruz.
  • YORUMLAR
mustafa polat
Oluşturma Tarihi
21-02-2015
Bursa
çok güzel bir TARİF herkesesoyleyim