Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Muzlu Piramit Pasta
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 pk. pötibör bisküvi
2 muz
1 pk. bitter çikolata
yeşil fıstık

KREMASI İÇİN:

3,5 su b. süt
1 su b. toz şeker
2 çorba k. un
2 çorba k. nişasta
1 pk. vanilya
3 çorba k. köpürtülmüş şanti

HAZIRLANIŞI:

Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz. Kıvamı koyulaşıp kaynayınca altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca içine krem şanti katıyoruz ve mikserle çırpıyoruz. Tezgaha streç film seriyoruz. Enine 3 tane boyuna 6 tane bisküviyi diziyoruz. Üzerine kremanın yarısını koyuyoruz ve spatulayla düzeltiyoruz.

İki kenara boylamasına 6şar tane bisküvi dizip ortayı boş bırakıyoruz. Ortaya iki tane muzu peşpeşe koyuyoruz. Streç film yardımıyla iki kenardan kaldırıp ortaya doğru kapatıyoruz ve üçgen şekli veriyoruz. Bu şekilde üzerini de kapatıp dondurucuya koyuyoruz. Tatlımız donun üzerine ayırdığımız kremayla kaplıyoruz. Ben mari usulü eritilmiş çikolata ve toz fıstıkla süslüyoruz.
Kategorisi
Pastalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
muz,piramit,pasta,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Kedi Dilli Kış Pastası
Kremasını hazırlamak için, sütü tencereye döküyoruz. İçine şekeri, unu, vanilyayı, nişastayı ve yumurta sarısını koyup çırpıyoruz.
Kedi Dilli Ekler
Kreması için, sütü, unu, toz şekeri ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Profiterol
HAZIRLANIŞI: Tencereye 2 su bardağı suyu koyuyoruz. Su kaynayınca tereyağını ilave ediyoruz.
Bisküvili Balkabağı Pastası
Yulaflı bisküvileri doğrayıcıdan geçiriyoruz ve bir kaseye koyuyoruz. Üzerine eritilmiş tereyağını döküyoruz ve karıştırıyoruz. Birazını üzeri için ayırıyoruz.Servis tabağının üzerine tabanı olmayan pasta çemberini koyuyoruz.
Muzlu Çikolatalı Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Bisküvili İrmik Pastası
Sütü tencereye döküyoruz. Şekerini, irmiği, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişirmeye başlıyoruz.
Kestane Şekerli Mozaik Pasta
Petibör bisküvileri kırıyoruz ve karıştırma kabına koyuyoruz. Cevizleri de elimizle kırıp üzerine koyuyoruz. Kakaosunu ve pudra şekerini ekliyoruz.
İncirli Pasta
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip çırpmaya devam ediyoruz.
Ispanaklı Rulo Pasta
HAZIRLANIŞI: Ispanakları yıkayıp iyice süzüyoruz. Doğrayıcıdan geçirip püre haline getiriyoruz. Bu sırada kreması için, süt, toz şeker, nişasta, un ve vanilyayı küçük bir tencereye koyup orta ateşte kıvamı koyulaşana kadar pişiriyoruz.
Meyveli Kare Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Toz şekeri ilave ediyoruz ve mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz. Suyu ilave edip karıştırıyoruz. Toz fındığı, vanilyayı ve kabartma tozunu ekliyoruz. 5 çorba kaşığı unu da koyduktan sonra tekrar karıştırıyoruz.
Balkabaklı Pasta
HAZIRLANIŞI: Yumurtaları karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ilave edip mikserle iyice köpürene kadar çırpıyoruz.
Muzlu Piramit Pasta
HAZIRLANIŞI: Sütü tencereye döküyoruz. Toz şekeri, unu, nişastayı ve vanilyayı ilave ediyoruz.
  • YORUMLAR
mustafa polat
Oluşturma Tarihi
21-02-2015
Bursa
çok güzel bir TARİF herkesesoyleyim