Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
2 su b. mısır unu
150 gr. tereyağı
1 pk. kabartma tozu
1 tutam dereotu
2 yumurta
1 su b. süt
200 gr. beyaz peynir
tuz

HAZIRLANIŞI:

Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Sütü döküyoruz ve ortadan başlayarak yoğurmaya başlıyoruz. Beyaz peyniri ufalayarak hamura katıyoruz.

Dereotunu ince ince doğruyoruz ve hamura katıyoruz. Yoğuruyoruz ve istediğimiz gibi şekil veriyoruz ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
mısır,un,dereotu,poğaça,oktay usta,poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Peynirli Papatya Poğaça
HAZIRLANIŞI: Tereyağını tavada eritiyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu döküyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz.
Ispanaklı Kaşarlı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıp ortasını açıyoruz. Tuzu unun üzerine serpiyoruz. Yaş mayayı ortasına koyuyoruz. Yoğurt suyu ve biraz suyu ortaya döküyoruz.
Kıymalı Ispanaklı Gözleme
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını açıyoruz. Ortaya mayayı koyuyoruz.
Pastırmalı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: İç harcı için, patatesleri haşlıyoruz. Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kuru Biberli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Taze biberiyeyi ve kuru biberi doğruyoruz.
Otlu Hamur Kızartması
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu serpiyoruz. Maydanozu ve dereotunu incecik doğruyoruz ve unla karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, ortaya karbonatı döküyoruz. Karbonatın üzerine limon suyunu sıkıyoruz.
Çikolatalı Kıvrık Çörek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekerini ve vanilyayı döküyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Sebzeli Midye Böreği
HAZIRLANIŞI: Pırasaları ince ince doğruyoruz. Havucu ve patatesi rendeliyoruz.
Patlıcanlı Muska Börek
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ocak üstü köz aparatında közlüyoruz. Kabuklarını soyuyoruz. Köz patlıcanları ve köz biberleri doğruyoruz. Karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve karabiberini koyup karıştırıyoruz.
Peynirli Midye Börek
Yufkaları üstüste seriyoruz. 6 üçgen parça çıkacak şekilde kesiyoruz, toplam 18 parça çıkıyor. Tereyağını eritiyoruz. Üçgen şeklindeki yufkanın sivri ucundan başlayıp pili pili yaparak tamanını büzüyoruz. Fiyonk gibi olunca iki ucunu ortada birleştiriyoruz. Kırmızı biberi, beyaz peyniri ve kaşar peyniri parmak gibi doğruyoruz.
Zeytinli Peynirli Pencereli Börek
HAZIRLANIŞI: Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıyoruz ve dilimliyoruz. Bir kaseye alıyoruz ve üzerine peyniri eziyoruz. Domatesi minik minik doğruyoruz ve taze kekik yaprakları atıp karıştırıyoruz.
Tırtıklı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. İnstant mayayı ve tuzu döküp karıştırıyoruz. Ortaya sütü ve zeytinyağını döküyoruz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
  • YORUMLAR