Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
2 su b. mısır unu
150 gr. tereyağı
1 pk. kabartma tozu
1 tutam dereotu
2 yumurta
1 su b. süt
200 gr. beyaz peynir
tuz

HAZIRLANIŞI:

Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Sütü döküyoruz ve ortadan başlayarak yoğurmaya başlıyoruz. Beyaz peyniri ufalayarak hamura katıyoruz.

Dereotunu ince ince doğruyoruz ve hamura katıyoruz. Yoğuruyoruz ve istediğimiz gibi şekil veriyoruz ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
mısır,un,dereotu,poğaça,oktay usta,poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Çiçek Ekmek
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Üzerine sütü, sıvıyağı ve yoğurdu döküyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Peynirli Patatesli Dürüm Börek
Haşlanmış patatesleri karıştırma kabına rendeliyoruz. Peyniri de içine rendeliyoruz. Maydanozu doğrayıp karıştırma kabına alıyoruz.
Çiçek Gözleme
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz.
Ispanaklı Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Mayasını ve tuzunu serpiyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasına zeytinyağı döküyoruz.
Fırında Soslu Pastırmalı Börek
HAZIRLANIŞI: Yeşil biberleri ayıklıyoruz, domatesleri soyuyoruz. Biberleri ve domatesleri küp küp doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ döküyoruz ve biberi soteliyoruz. Peşinden domatesi ilave ediyoruz.
Simit Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz.
Domatesli Sucuklu Kızartma Börek
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve kabartma tozunu ilave ederek harmanlıyoruz. Ortasına yumurta kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz ve ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz. Hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz.
Pastırmalı Simit
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu ve instant mayasını koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya sıvıyağı ve maden suyunu döküyoruz, yumurtayı kırıyoruz.
Patatesli Bazlama
HAZIRLANIŞI: Patatesleri haşlamaya bırakıyoruz. Hamuru için, unu karıştırma kabına alıyoruz.
Sucuklu Salamlı Pizza Poğaça
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açarak mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü, zeytinyağını döküyoruz.
Kozalak Mantı
HAZIRLANIŞI: Yufkaları önce dörde kesiyoruz. Her bir üçgeni ikiye kesiyoruz, çıkan üçgenleri tekrar ikiye kesiyoruz. Yufkaları toplamda 16 üçgen çıkacak şekilde kesiyoruz.
Tavuklu Köri Soslu Pizza
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve biraz da ılık suyu koyuyoruz.
  • YORUMLAR