Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Unlu Dereotlu Poğaça
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

3 su b. un
2 su b. mısır unu
150 gr. tereyağı
1 pk. kabartma tozu
1 tutam dereotu
2 yumurta
1 su b. süt
200 gr. beyaz peynir
tuz

HAZIRLANIŞI:

Beyaz unu ve mısır ununu karıştırma kabına alıyoruz. Kabartma tozunu ve tuzunu atıp harmanlıyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz ve oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz. Yumurtaları kırıyoruz. Sütü döküyoruz ve ortadan başlayarak yoğurmaya başlıyoruz. Beyaz peyniri ufalayarak hamura katıyoruz.

Dereotunu ince ince doğruyoruz ve hamura katıyoruz. Yoğuruyoruz ve istediğimiz gibi şekil veriyoruz ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Çörekotu serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Hamur İşleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
mısır,un,dereotu,poğaça,oktay usta,poğaça tarifi,
Benzer Tarifler
Pırasalı Açma Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Papatya Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve mayasını döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyuyoruz.
Kıymalı Ramazan Pidesi
HAZIRLANIŞI: Soğanları yemeklik doğruyoruz. Kırmızı ve yeşil biberleri de doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve önce kıymayı koyup kavurmaya başlıyoruz.
Sucuklu Peynirli Rulo Börek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine zeytinyağını ve yoğurdu döküyoruz.
Peynirli Katlı Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu ve instant mayayı döküyoruz. Harmanlıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yumurtayı kırıyoruz.
Sucuklu Peynirli Ekmek
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Toz şekeri ve tuzu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıp mayayı koyuyoruz.
Peynirli Parmak Börek
HAZIRLANIŞI: Yufkaları üstüste koyup 8e bölüyoruz.
Patates Bazlama
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu serpiyoruz, ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine yoğurdu ve ılık suyu döküyoruz.
Peynirli Örgü Poğaça
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz, tuzunu serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz. Ortaya yaş mayayı koyuyoruz. Mayanın üzerine sütü ve zeytinyağını döküyoruz.
Mantarlı Patatesli Börek
HAZIRLANIŞI: Soğanı yemeklik doğruyoruz. Mantarları ince ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz, soğanı soteliyoruz. Peşinden mantarı ve tereyağını ekleyip kavuruyoruz.
Dereotlu Peynirli Dilim Börek
Yumurtaları karıştırma kabına kırıyoruz. Sıvıyağını döküyoruz. Peyniri içine rendeliyoruz. Dereotunu doğrayıp harcın içine katıyoruz.
Kıymalı Yarım Ay Böreği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
  • YORUMLAR