Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz. Unun üzerine kabartma tozu ve tuz serpiyoruz. Ortasına aldığı kadar sıcak su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve yağlanmış fırın kabına hamuru koyuyoruz. Elimizi suya batırarak hamuru tepsiye basıyoruz ve üzerini düzeltiyoruz. Bıçakla dilimliyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

MISIR EKMEĞİ:

1 kg mısır unu
1 su b. süt
1 çay b. zeytinyağı
yarım pk. kabartma tozu
tuz
sıcak su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Kağıtta Malatya Kebabı
HAZIRLANIŞI: Büyükçe bir yağlı kağıdı fırın kabına seriyoruz. Ortasına kuşbaşı eti ve doğranmış kaburgayı koyuyoruz. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanları ve sarımsakları koyuyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
Tavada Hamsili Pilav
Hamsileri ayıklıyoruz. Hamsilerin dışlarını mısır ununa batırıyoruz, teflon tavaya yanyana diziyoruz.
Adana Böreği
Kuyruk yağı ve kıymayı satırla ince bir şekilde kıyıyoruz. Tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Harcımızdan parçalar kopartıp yassı çöp şişlere geçiriyoruz.
Vişneli Tavuklu Pilav
Tavuğu kaynayan suya koyuyoruz. 2 soğanı bütün olarak tencereye koyuyoruz.
Kiraz Kavurması
HAZIRLANIŞI: Salamura kirazların fazla tuzu gidene kadar suda bekletiyoruz. Kirazların çekirdeklerin çıkarıyoruz ve elimizle ikiye ayırıyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz.
Sakarcık Kavurması
HAZIRLANIŞI: Sakarcık otunu haşlıyoruz ve süzüyoruz. Tavaya tereyağını koyup eritiyoruz. Sakarcığı koyuyoruz ve biraz soteliyoruz. Yumurtaları bir kaseye kırıp karıştırıyoruz ve sakarcığın üzerine döküyoruz.
Azeri Mantısı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yumurtayı kırıyoruz. Kenarlarına tuz serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Trabzon Ekmeği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ilık su koyduğumuz bir bardağa kuru maya döküp karıştırıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Kıymalı Kesme Mantı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Tuzunu atıyoruz ve ortaya yumurtaları kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz. Ortadan başlayarak hamuru yoğuruyoruz.
Urfa Kısırı
HAZIRLANIŞI: İnce bulguru sıcak suyla ıslayıp yumuşamaya bırakıyoruz. Maydanozu, naneyi, taze soğanı doğruyoruz.
Etli Kıbrıs Dürümü
Bonfileyi şerit şerit doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup kavuruyoruz. Peşinden soğanı ilave ediyoruz ve soteliyoruz. Etin pişmesine yakın tuzunu atıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi doğrayarak kızartıyoruz. Domatesleri dilimliyoruz.
  • YORUMLAR