Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz. Unun üzerine kabartma tozu ve tuz serpiyoruz. Ortasına aldığı kadar sıcak su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve yağlanmış fırın kabına hamuru koyuyoruz. Elimizi suya batırarak hamuru tepsiye basıyoruz ve üzerini düzeltiyoruz. Bıçakla dilimliyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

MISIR EKMEĞİ:

1 kg mısır unu
1 su b. süt
1 çay b. zeytinyağı
yarım pk. kabartma tozu
tuz
sıcak su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Azeri Mantısı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yumurtayı kırıyoruz. Kenarlarına tuz serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Bici Bici
HAZIRLANIŞI: Suyu ve nişastayı bir tencereye döküyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Peynirli Adana Sıkması
HAZIRLANIŞI: Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküp soğanları biraz soteliyoruz.
Otlu Peynirli Ege Böreği
Mayayı karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. 1 yumurtayı kırıyoruz. Tereyağını eritip ilave ediyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz.
Pırasalı Boşnak Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Ortasını havuz gibi açıyoruz, sütü ve sıvıyağı döküyoruz.Yumurtayı kırıyoruz. Az ılık su döküyoruz.
Patatesli Selanik Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açıyoruz. Ortasına zeytinyağını ve yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine de tuz serpiyoruz.
Elbistan Böreği
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üstüne tuz serpiyoruz.Mayanın üzerine sirkeyi, sıvıyağı ve yoğurt suyunu döküyoruz.
Kara Lahana Sarması
Tencerede su kaynatıyoruz ve kara lahanaları suya atıp 5 dakika kadar haşlıyoruz.
Tavada Hamsili Pilav
Hamsileri ayıklıyoruz. Hamsilerin dışlarını mısır ununa batırıyoruz, teflon tavaya yanyana diziyoruz.
Etli Kıbrıs Dürümü
Bonfileyi şerit şerit doğruyoruz. Soğanları piyazlık doğruyoruz. Tencereye zeytinyağı döküyoruz ve eti koyup kavuruyoruz. Peşinden soğanı ilave ediyoruz ve soteliyoruz. Etin pişmesine yakın tuzunu atıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi doğrayarak kızartıyoruz. Domatesleri dilimliyoruz.
Hamsili Pilav
Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz.
Çığırtma
Unu karıştırma kabına döküp ortasına havuz açıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu, unun kenar kısımlarına serpiyoruz.2 yumurtayı ortaya kırıyoruz.
  • YORUMLAR