Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
Mısır Ekmeği
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz. Unun üzerine kabartma tozu ve tuz serpiyoruz. Ortasına aldığı kadar sıcak su döküyoruz ve ortadan yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlıyoruz ve yağlanmış fırın kabına hamuru koyuyoruz. Elimizi suya batırarak hamuru tepsiye basıyoruz ve üzerini düzeltiyoruz. Bıçakla dilimliyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

MISIR EKMEĞİ:

1 kg mısır unu
1 su b. süt
1 çay b. zeytinyağı
yarım pk. kabartma tozu
tuz
sıcak su
Kategorisi
Yöresel Yemekler
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Bici Bici
HAZIRLANIŞI: Suyu ve nişastayı bir tencereye döküyoruz. Çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz.
Çığırtma
Unu karıştırma kabına döküp ortasına havuz açıyoruz. Tuz ve kabartma tozunu, unun kenar kısımlarına serpiyoruz.2 yumurtayı ortaya kırıyoruz.
Adana Böreği
Kuyruk yağı ve kıymayı satırla ince bir şekilde kıyıyoruz. Tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Harcımızdan parçalar kopartıp yassı çöp şişlere geçiriyoruz.
Mısır Ekmeği
Unu karıştırma kabına koyuyoruz. Ortasını açıyoruz ve sütü, zeytinyağını döküyoruz. Unun üzerine kabartma tozu ve tuz serpiyoruz.
Abant Kebabı
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına kıymayı, soğanı, tuz, karabiber, kimyon ve alabildiği kadar galeta unu ile köftenizi yoğurun. Hazırladığınız köfteyi 6 bezeye ayırın.
Arnavut Ciğeri
HAZIRLANIŞI: 2 adet patatesi küp olarak kesin. Patatesleri kızartın. 500 gr dana ciğerinin ilk önce kanını çıkartın ve süzün.
Kuzu Gerdanlı Keşkek
Buğdayı sıcak suyla ıslıyoruz. 1 saat kadar beklettikten sonra süzerek tencereye koyuyoruz. Üzerine sıcak suyunu veriyoruz ve haşlıyoruz. Dilimlenmiş kuzu gerdanı da haşlıyoruz. Suyunu süzerek ayırıyoruz. Etleri de lime lime ayırıyoruz. Soğanları yemeklik doğruyoruz.
Boşnak Mantısı
Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ortasını açarak yoğurt suyunu döküyoruz. Unun üzerine tuzunu serpiyoruz. Ortasından yoğurmaya başlıyoruz.
Kağıtta Malatya Kebabı
HAZIRLANIŞI: Büyükçe bir yağlı kağıdı fırın kabına seriyoruz. Ortasına kuşbaşı eti ve doğranmış kaburgayı koyuyoruz. Üzerine yarım ay şeklinde doğranmış soğanları ve sarımsakları koyuyoruz.
Trabzon Ekmeği
HAZIRLANIŞI: Unu karıştırma kabına alıyoruz. Ilık su koyduğumuz bir bardağa kuru maya döküp karıştırıyoruz. Unun üzerine tuz serpiyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz.
Hamsili Pilav
Pirinci iyice yıkıyoruz ve süzüyoruz. Hamsileri ayıklayıp ikiye ayırıyoruz.
Simit Tiridi
Simit ekmeğini kopararak fırın tepsisine koyuyoruz. Soğanı ve sarımsakları yemeklik doğruyoruz. Tavaya sıvıyağ döküyoruz.Soğanı ve sarımsağı soteliyoruz.
  • YORUMLAR